Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

NP upsvar

Odpovedať
 • avatar
  janka
  Úrady PSVR 24. 04. 2018 16:08:33

  Dobrý deň :)

  Chcela by som sa spýtať ohľadom tohto NP Podpora individualizovaného poradenstva pre dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie. J e to projekt na zamestnavanie na zmluvu,alebo viete mi pomôcť s jeho bližším vysvetlením?
  Dakujem?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 16:33:09

   Príjemný dobrý deň, pani Janka,

   pre dlhodobo evidovaných uchádzačov o zamestnanie (v evidencii viac ako 12 mesiacov) sa začal realizovať NP „Podpora individualizovaného poradenstva pre dlhodobo nezamestnaných UoZ“ – je to realizácia poradenstva, ktorá by mala pomôcť uchádzačom o zamestnanie vrátiť sa na trh práce.

   Informácie nájdete na tejto stránke:
   http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/odborne-poradenske-sluzby/narodny-projekt-podpora-individualizovaneho-poradenstva-pre-dlhodobo-nezamestnanych-uoz-aktivita-c.2.html

   Pre podrobnejšie informácie je však potrebné informovať sa u Vašej sprostredkovateľky na úrade práce.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  Alexandra
  ISTP 24. 04. 2018 14:05:46

  Можна приїхати на роботу, якщо проживаю в Україні?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 14:16:01

   Príjemný dobrý deň, pani Alexandra,

   neviem, či som správne porozumel, ale posielam ponuky s miestom výkonu práce v Ukrajine:
   https://goo.gl/CnfduU

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Praxou k zamestnaniu - výpoveď

Odpovedať
 • avatar
  Andrea
  Práca 24. 04. 2018 10:41:13

  Dobrý deň. Pracujem cez projekt Praxou k zamestnaniu. Chcem sa opytat ci je možné dat vypoved aj pred ukončením tohoto projektu. Mozem dat aj okamžitú vypoved? Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 11:02:39

   Dobrý deň, pani Andrea,

   pre Vás nie je podstatné, či ste do pracovného pomeru boli prijatá v rámci národného projektu alebo nie. To je podstatné pre zamestnávateľa. Vy máte riadne uzatvorenú pracovnú zmluvu v zmysle zákonníka práce, čo znamená, že v zmysle ZP môžete tento pracovný pomer aj ukončiť - kľudne teda môžete podať výpoveď. Či môžete pracovný pomer skončiť okamžite Vám povedať nevieme, nakoľko nepoznáme Vašu situáciu a nie sme pracovnými právnikmi - okamžité skončenie pracovného pomeru má špecifické podmienky, o ktorých hovorí § 69 Zákonníka práce - odporúčame Vám prečítať si spomínaný paragraf: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311/20171230

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


Projekty cez upsvar

Odpovedať
 • avatar
  Janka
  Úrady PSVR 24. 04. 2018 10:09:45

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat ci su nejake aktivne projekty pre nezamestnanych viac ako rok a maju viac ako 30 rokov alebo v blizkej buducnosti (maj) sa nieco neplanuje?
  Na urade prace mi nikto nechce nic povedat..
  dakujem za odpoved.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 10:48:58

   Dobrý deň, pani Janka,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Senica posielam odpoveď:

   Z aktívnych opatrení trhu práce z oblasti vytvorenia pracovného miesta (príspevok poberá zamestnávateľ, ktorý pracovné miesto vytvorí), je to realizácia § 50 zo zákona o službách zamestnanosti prostredníctvom národného projektu „Vybrané aktívne opatrenia trhu práce 3“. Miesto musí byť vytvorené pre znevýhodneného UoZ, ktorým o.i. je aj UoZ v evidencii nad 1 rok.
   Z nástrojov určených uchádzačovi o zamestnanie je to vzdelávanie v kompetenčných i odborných kurzoch – cez projekty REPAS a KOMPAS. Tu máte možnosť rozšíriť si odborné vedomosti a zručnosti potrebné na uplatnenie na trhu práce. Ak sa zamestnáte a do práce budete dochádzať – je tu príspevok na dochádzku za prácou, ktorý je od 01.05.2018 vyšší ako doposiaľ, ak by ste z dôvodu zamestnania zmenili trvalý či prechodný pobyt – je tu príspevok na podporu mobility za prácou – rovnako od 01.05.2018 vyšší ako doposiaľ a nový príspevok na presťahovanie za prácou – tu sa už vyžaduje zmena trvalého pobytu v súvislosti so získanou prácou.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


 • avatar
  lucia.bagiova.1
  ISTP 24. 04. 2018 08:51:02

  ako aktivovat istp?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 08:58:36

   Dobrý deň, pani Bagiová,

   najprv je potrebné doplniť si do Vášho konta v časti Registračné údaje Vašu e-mailovú adresu, inak Vám aktívny profil nepôjde nastaviť. Keď si ju tam doplníte, môžete si aktivovať profil, posielam postup: prihláste sa do svojho konta v ISTP, následne kliknite na Osobný profil, potom v ľavom menu na Nastavenia, následne vyberte Aktívny profil a položky, ktoré chcete sprístupniť zamestnávateľom.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


Projekt

Odpovedať
 • avatar
  Mirka M
  Úrady PSVR 23. 04. 2018 17:07:17

  som zapísaná na projekte Cesta na trh práce, na prvom stretnutí nám bolo oznámene, že musíme absolvovať aspoň 5 stretnutí, aby nám bolo vyplatene 6,18eur (to malo platiť ak sa zamestnáme alebo pôjdeme na kurz Repas). Absolvovala som 7 z 13 stretnutí a nastúpila som na kurz Repas, ale na úrade mi oznámila, že nemám nárok na tie peniaze lebo som neabsolvovala 10 stretnutí.
  Moja otázka znie mám nárok na vyplatenie tých peňazí?
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   24. 04. 2018 09:02:36

   Príjemný dobrý deň, Mirka,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   Národný projekt „Cesta na trh práce“, je projektom pre tzv. „menej rozvinuté regióny“ – sú v ňom vymedzené okresy, kde sa môže realizovať. Poslednou aktivitou tohto projektu, aktivitou č. 6, ktorá do projektu bola doplnená v min. roku, je poradenstvo pre uchádzačov o zamestnanie, pričom sa realizuje celkom 13 stretnutí v priebehu cca 4 mesiacov - individuálne, skupinové a individualizované poradenské aktivity. Úrad poskytuje uchádzačovi po splnení podmienok paušálny príspevok na úhradu časti výdavkov súvisiacich s účasťou na poradenskom procese vo výške 6,18 € za každý jeden deň účasti, pričom maximálna výška tohto príspevku v prípade absolvovania kompletného poradenského procesu, t.j. všetkých 13 stretnutí je 80,34 €. Tento paušálny príspevok je vyplatený uchádzačovi, ktorý:
   - Absolvoval minimálne 75% poradenských aktivít z poradenského procesu, t.j. ak absolvoval minimálne 10 z 13 aktivít, resp.
   - Absolvoval minimálne 5 z 13 poradenských aktivít v prípade, ak sa počas svojej účasti na poradenstve zamestnal alebo začal prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť (začal podnikať).
   Je potrebné si prečítať dohodu, ktorú ste uzatvorili s úradom, kde celkom určite tieto podmienky poskytnutia paušálneho príspevku sú uvedené. Takto sú dané podmienky projektu, takže určite ste boli poučená, za akých podmienok môže byť príspevok vyplatený a určite nebolo povedané, že „stačí“ 5 stretnutí. Stačí, ak by ste sa zamestnali alebo začali podnikať. V žiadnom inom prípade nie! Inak musí byť absolvovaných minimálne 10 stretnutí – ako je uvedené v podmienkach projektu, ktoré sú uvedené vyššie.


   S prianím príjemného dňa,
   Martina Bartalos


registracia zamestnavatel

Odpovedať
 • avatar
  Lenka
  ISTP 23. 04. 2018 16:11:03

  chcela by som nas registrovat ako zamestnavatela a vyhladavat si vhodnych kandidatov na volne prac. pozicie, nejde mi vsak registrovat, nase ico 50327488, dakujem

  Ticha 0949250273

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 04. 2018 16:18:30

   Dobrý deň, Lenka,

   nech sa páči, už sa môžete registrovať. https://www.istp.sk/registracia?typ=zamestnavatel

   S prianím príjemného dňa,
   Martina Bartalos


čo s dieťaťom?

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana
  Úrady PSVR 22. 04. 2018 21:17:53

  Dobrý deň, potrebujem radu. V júli mi skončí rodič.dovolenka a nezoberú ma naspäť do práce, teda dostanem výpoveď. Dieťa do septembra neviem kam dať (od septembra ho zoberú iba do škôlky) Je nejaká možnosť, keďže sa bojím toho, keď sa prihlásim na UPSVaR aby ma neposielali nonstop na pohovory(podotýkam neviem kam dať dieťa) sa vyhnúť tomuto?a Prosím poradte aké mám možnosti. Ďakujem za odpoveď

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   23. 04. 2018 09:46:11

   Dobrý deň, Zuzana,

   po ukončení rodičovskej dovolenky nemáte povinnosť sa evidovať na úrade práce, evidencia je dobrovoľná. Ak občan nepodá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie (napr. keď mu skončí pracovný pomer, rodičovská dovolenka a nemá prácu) stáva sa dobrovoľne nezamestnaným, v taktom prípade má však občan povinnosť si platiť zdravotné poistenie sám.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Výpoveď

Odpovedať
 • avatar
  Simona
  Práca 20. 04. 2018 10:51:06

  Dobrý deň,
  chcela by som sa informovať, či je možné po nástupe do pracovného pomeru, ktorý je realizovaný prostredníctvom NP Praxou k zamestnaniu, dať výpoveď resp. zrušiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, ak by som si našla inú prácu sama (samozrejme už nie cez projekt).
  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 04. 2018 11:22:54

   Dobrý deň, pani Simona,

   pre Vás nie je podstatné, či ste do pracovného pomeru boli prijatá v rámci národného projektu alebo nie. To je podstatné pre zamestnávateľa. Vy máte riadne uzatvorenú pracovnú zmluvu v zmysle zákonníka práce, čo znamená, že v zmysle ZP môžete tento pracovný pomer aj ukončiť - kľudne aj v skúšobnej dobe, vtedy je ukončovanie pracovného pomeru najjednoduchšie a najrýchlejšie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


 • avatar
  gabriel
  Práca 19. 04. 2018 21:04:02

  dobri vcera pitam ze chcem pracovat bratislava nemosnica brigada upratovacka dakujem meno gabriel ficzu

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 04. 2018 09:16:58

   Dobrý deň, pán Gabriel,

   máte, prosím, na mysli nejaký konkrétny inzerát / pracovnú ponuku, ktorú ste na našej stránke videli? Pokúsila som sa ju podľa Vášho popisu nájsť, no nepodarilo sa mi to. Ak ju vidíte niekde na našej stránke, mali by v nej byť kontakty na zamestnávateľa - je potrebné kontaktovať zamestnávateľa, nie nás, ďakujeme.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie