Vyhnite sa týmto vetám. Ako sa správať prvé dni v práci

Mám prácu
Prvé dni v práci sú tie najdôležitejšie. Kolegovia aj šéf o vás nič nevedia a začínajú si vytvárať mienku. Toto obdobie teda netreba podceňovať - práve naopak. Dajte si dobrý pozor na to, čo hovoríte a ako sa správate, aby ste nestratili prácu.

"Je prirodzené, že nováčik chce zapôsobiť a rýchlo zapadnúť," hovorí odborníčka na pracovné vzťahy Michelle Kerrigan. Častokrát sa nový kolega či kolegyňa snaží až príliš. Vedie to k tomu, že viac hovorí ako počúva, a to je chyba.

Tu je niekoľko slov, ktorým by ste sa mali v práci prvé dni a týždne vyhnúť.

V mojej predošlej práci...

Aj keď máte skúsenosti s predošlej práce, ktoré možno fungovali tam, netreba ten istý prístup otrocky aplikovať aj na novom mieste. Do novej práce treba prísť s tým, že sa budete učiť niečo nové. Prístup "ja viem všetko" sa nevypláca.

To je úžasné!

Prekračovanie zdravej miery pozitívneho prístupu môže na vaše okolie pôsobiť zlým dojmom. Neobjektívne vychvaľovanie všetkého, čo sa týka firmy či spoločnosti zaberie menej, ako keď sa budete chovať prirodzene.

Kedy mi zvýšite plat?

Nevhodnosť tejto otázky hádam netreba ani vysvetľovať. Pri téme platu treba počkať minimálne na skončenie 3 mesačnej skúšobnej doby.

V piatky potrebujem odchádzať skôr

Ak ste sa na tejto podmienke nedohodli ešte pred nástupom do práce, je nevhodné prekvapiť tým zamestnávateľa počas skúšobnej doby. Signalizujete tým firme málo rešpektu a nedostatok komunikačných schopností. Firma od vás čaká, že sa chcete učiť a chcete byť prítomný v spoločnosti.

Nie ďakujem, mám so sebou vlastné jedlo

Nevyužiť príležitosť ísť na obed s novými kolegami alebo šéfom pôsobí rezervovane. Skúste sa aspoň na začiatku vzdať možnosti priniesť si vlastné jedlo a radšej sa zoznámte so spolupracovníkmi.

Môj bývalý šéf bol neschopný

Možno je to pravda, no vedzte, že negatívne poznámky o bývalom zamestnávateľovi nemá nikto rád. Budete pôsobiť neprofesionálne. Ak o sebe vytvoríte takýto obraz, už ho budete len ťažko naprávať.

Som unavený

Prvé dni v práci nie je dobré oboznamovať každého s tým, že nemáte energiu. V tomto čase sú vaše výkony pod drobnohľadom a preto by ste sa mali snažiť pôsobiť naopak energicky a ochotne pracovať.
Autor: sok (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie