Povinnosti právnických osôb voči Sociálnej poisťovni sa nemenia

Spravodajstvo
Bratislava 2. novembra (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje, že spustenie projektu Register a identifikátor právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci do pilotnej prevádzky od 1. novembra 2015 nemá vplyv na povinnosti právnických osôb – zamestnávateľov voči Sociálnej poisťovni.

Aj od 1. novembra 2015 naďalej platí, že právnické osoby - zamestnávatelia sú vo vzťahu k Sociálnej poisťovni povinní prihlásiť sa do registra zamestnávateľov do 8 dní odo dňa, v ktorom začali zamestnávať aspoň jedného pracovníka, požiadať o vystavenie grid-karty na zasielanie dokumentov elektronicky prostredníctvom systému elektronických služieb (SES, ako aj oznámiť zmenu údajov (zmenu svojho názvu a sídla).

Naďalej sú tiež povinní odhlásiť sa z tohto registra, prihlásiť zamestnanca, oznámiť prerušenie poistenia zamestnanca, ako aj, oznámiť zmenu údajov zamestnanca (zmenu mena a priezviska).

Zamestnávateľom aj naďalej pretrváva povinnosť odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku jeho sociálneho poistenia, oznámiť začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom, predkladať výkaz poistného a príspevkov, ako aj platiť poistné a príspevky v lehote splatnosti poistného a príspevkov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie