Do zahraničia dochádza denne pracovať desaťtisíce Maďarov

Spravodajstvo
Budapešť 9. júna (TASR) - Desaťtisíce Maďarov denne dochádza za prácou do zahraničia, zhruba päťnásobne viac než pred desiatimi rokmi. Napísal to dnes spravodajský server Vg.hu, podľa ktorého 83 % dochádzajúcich pracuje v Rakúsku, na Slovensko chodí z Maďarska pracovať denne 2400 ľudí.

Dôvodom tohto javu, ktorý súvisí aj so vstupom Maďarska do Európskej únie, podľa Ústredného štatistického úradu (KSH) sú nevýhodné podmienky domáceho trhu práce, výrazný rozdiel v úrovni miezd v zahraničí, ale dôvodom dochádzania za prácou do zahraničia môžu byť aj rodinné väzby a kultúrne dôvody.

Najviac Maďarov chodí pracovať do Rakúska, najmä do Viedne či do Grazu. Ich počet je 22.500. Rakúska priemerná mzda je trojnásobná oproti maďarskej, poznamenáva server, podľa ktorého ostatné krajiny sú už však podstatne menej lákavé.

Na Slovensko chodia pracovať najmä občania SR žijúci v Maďarsku. V Rumunsku existujú rodinné väzby v oblastiach, kde žije maďarská menšina, preto tam za prácou chodia viacerí Maďari. Najmenej dochádzajúcich smeruje na Ukrajinu, do Srbska, Chorvátska a Slovinska.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie