Čo môžete nachytať v klimatizovanej kancelárii? Pozrite sa

Mám prácu
Reakcie ľudí na chladenie pracovných priestorov v horúcich dňoch sú rôzne. Jedinou cestou je prijateľný kompromis.

Časté zmeny pri prechode z horúceho do chladného prostredia zhoršujú zdravotnú pohodu človeka. O klimatizovaných kanceláriách a ich dôsledkoch sme sa porozprávali s lekárom Ronaldom Hlavatým.

Ktoré ochorenia patria medzi najčastejšie v súvislosti so zdravotnými problémami v klimatizovaných priestoroch - najčastejšie sa spomínajú choroby z prechladnutia, aké konkrétne?
Medzi najčastejšie ochorenia súvisiace so zdravotnými problémami v klimatizovaných priestoroch patria bakteriálne a vírusové ochorenia dýchacích ciest ako aj ochorenia podporno-pohybového aparátu. Najmä krčnej či driekovej časti chrbtice. Všetky spomenuté ochorenia môžu vzniknúť ako reakcia na pobyt v priestore, ktorý sa nesprávne klimatizuje, čiže klimatizácia nie je udržiavaná v súlade s hygienickými štandardmi. Zároveň si treba uvedomiť, že rizikovými sa stávajú aj chronickí pacienti, ktorým sa môže zhoršiť priebeh liečby základného ochorenia. Tieto zistenia vyplývajú aj z našich praktických skúseností.

Dá sa povedať, že by klimatizácia hrala nejakú úlohu aj pri prenose chlamýdií, prípadne bolo by možné, že v klimatizovanom prostredí sa vytvárajú vhodnejšie podmienky na prenos tejto infekcie?
Samotná klimatizácia nie je kultivačné médium, ale iba možná cesta šírenia chlamýdií a iných patogénov, ktoré sa šíria kvapôčkovou cestou, teda formou mikrobiálneho aerosólu. Preto si musíme uvedomiť, že nielen koncentrácia osôb v obmedzenom priestore, ako sú tzv. open office či lietadlo, ale aj prúdenie kontaminovaného vzduchu prostredníctvom klimatizácie v uzavretých objektoch môžu byť zdrojom ochorenia. Pri vzniku infekcie zohráva dôležitú úlohu individuálna vnímavosť a momentálny stav osoby z hľadiska jeho imunity.

Aká môže byť prevencia?
Preventívnym opatrením, pokiaľ ide o to znížiť riziko šírenia patogénov prostredníctvom klimatizačných zariadení, je ich pravidelná údržba a dezinfekcia.

Kvôli studenému vzduchu z klimatizovaných jednotiek, napríklad na strope, sa ľudia často sťažujú aj na bolesti na šiji či na ramenách. S čím súvisia tieto ťažkosti?
Správne nainštalovaná klimatizácia by mala tieto problémy minimalizovať. Inštalácia musí zodpovedať potrebám konkrétnej miestnosti a vykonávanej práci v danom priestore. Rovnako dôležité je aj nastavenie teploty v klimatizovanom prostredí.

Aké majú byť správne teploty?
Teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovaným priestorom by nemal byť väčší než päť, maximálne sedem stupňov. Pri nastavení klimatizácie je nevyhnutné zohľadniť mieru fyzickej záťaže zamestnancov a tepelný odpor pracovného oblečenia. Ak sa vyššie uvedené podmienky nesplnia, pozitívny vplyv klimatizácie sa stráca a klimatizácia pôsobí na organizmus človeka obťažujúco. Celkovo aj lokálne. Lokálne vzniká podchladenie, ktoré často sprevádzajú problémy, ako sú napríklad bolesti v krčnej chrbtici či v kĺboch. Pri podchladení vzniká aj vyššia vnímavosť človeka na ochorenia dýchacích ciest. Celkove teda môžeme povedať, že reakcia organizmu na opakované a intenzívne zmeny teplôt býva negatívna a zhoršuje pohodu zamestnanca.
Zdroj: Táňa Rundesová (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie