Slovenskí inžinieri môžu premeniť svoj titul na európsky

Spravodajstvo
Bratislava 19. marca (TASR) - Zo slovenských inžinierov sa môžu stať euroinžinieri. Zmenou slovenského titulu na európsky môžu zlepšiť svoje šance na pracovné uplatnenie nielen doma, ale aj v zahraničí. V súčasnosti na Slovensku vlastní certifikát EUR ING 130 odborníkov. Odznelo to na piatkovej (17.3.) tlačovej konferencii Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS).

"Titul euroinžinier, skrátene EUR ING, označuje európsky ekvivalent technického vysokoškolského vzdelania, podporeného zodpovedajúcou praxou a morálnymi hodnotami jeho nositeľa. Znamená garanciu odbornej a spoločenskej kvality inžiniera Európy. Certifikát EUR ING vyriešil problém vzájomného uznávania profesijnej kvalifikácie a umožňuje neobmedzenú mobilitu inžinierov v Európe a vo svete," vysvetlil vedúci úseku vedy a techniky ZSVTS Jozef Krajčovič.

Objasnil aj podmienky, ktoré musí spĺňať záujemca o jeho získanie. Musí byť absolventom technickej univerzity akreditovanej vo FEANI, európskej organizácii, združujúcej inžinierske zväzy, a fakulty, zapísanej v jej indexe. Na Slovensku je aktuálne 22 takýchto fakúlt. Uchádzač musí mať aj minimálne dvojročnú inžiniersku prax vo svojom odbore a ovládať aspoň jeden z troch jazykov (anglický, francúzsky, nemecký) na úrovni štátnej skúšky alebo na úrovni akreditovanej inštitúcie.

Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností je členom FEANI od roku 1995. Ako jediná organizácia na Slovensku môže posudzovať i odporúčať kandidátov na zisk titulu EUR ING a odovzdávať diplomy a certifikáty.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie