Ktoré sú najlepšie platené práce z domu? Čo bola zábava, môže zarábať

Mám prácu
Pracovať z domu a dostať dobre zaplatené, nemusí byť žiadna utópia. Stačí, ak dokážete presvedčiť zamestnávateľa, že sa mu spolupráca s vami oplatí.

Rastúci trend v ponuke „home office“ zaznamenávame aj na Slovensku. "Súvisí s narastajúcou dominanciou internetu vo všetkých sférach života. Vzniká množstvo pracovných príležitostí, nových pracovných pozícií, ktoré možno vykonávať z domu a na internete," hovorí Lucia Dítětová, manažérka úseku trhu práce a ľudských zdrojov spoločnosti TREXIMA Bratislava.

K trendu sa pridali strední aj menší zamestnávatelia

Prvenstvo v tejto oblasti mali a ešte stále majú nadnárodné spoločnosti, ktoré priniesli túto formu práce aj na Slovensko. Dnes už ale odvážne home office využívajú aj naši malí a strední zamestnávatelia, ktorých manažéri upriamili pozornosť na výsledky práce. Veľkou výhodou takéhoto zamestnávania je jednoznačne úspora času, úspora nákladov na fyzické pracovné miesto a takmer žiadne lokalizačné prekážky. Podľa Lucie Dítětovej ešte donedávna pretrvával trend „radosti z práce doma". Dnes si už ľudia uvedomujú, že ide síce o pohodlie domova pri práci, ale tento druh práce nesie so sebou aj množstvo nástrah a problémov. Stále častejšie sa využíva viac ako doplnok, alebo zamestnávateľom poskytovaný benefit v určenom rozsahu, aby zamestnanec nebol úplne izolovaný od pracovného prostredia a tímu, v ktorom pracuje.

Ktoré povolania majú najvyššie odmeny pri práci z domu

Podľa výšky mzdy jednoznačne dominujú: práce v oblasti informačných technológií, finančníctva, prekladateľstva, reklamy a marketingu. „Väčšinou funguje priama úmernosť medzi mierou kreativity, efektívnosti, samostatnosti, jedinečnosti a náročnosti práce a rastúcou ponúkanou mzdou,“ zdôrazňuje Lucia Dítětová.

Najväčší nárast pracovných ponúk formou práce z domu je v oblasti informačných technológií, ide o rôzne analytické činnosti, poradenstvo, programovanie, testovanie, SEO, vývoj a projektovanie.
Druhou významnou oblasťou je podpora zákazníkov. V tejto oblasti dominuje chat, e-mail a telefonická podpora. Mnohé firmy majú e-shopy a denne riešia množstvo zákazníckych požiadaviek, ktoré sa už zväčša riešia cez pracovné pozície na home office.

Dominanciu podľa vyjadrenia Lucie Dítětovej majú v tejto oblasti aj konzultačné a poradenské služby, kde typickým príkladom je účtovníctvo, reklamné činnosti, marketing, právne poradenstvo a pod. Zaujímavou oblasťou najmä pre mladú generáciu sú pracovné ponuky napríklad v oblasti správy sociálnych sietí, čo využívajú firmy na prezentáciu svojich služieb, produktov a aktivít. To, čo bola doposiaľ zábava a relax, sa pretaví do práce, ktorá je užitočná. Netreba zabudnúť ani na výrobu a predaj „hand made“ výrobkov, doučovanie, prekladateľstvo a pod.

Lukratívne pracovné pozície, ktoré zamestnávateľom prinášajú vysokú pridanú hodnotu majú aj patričné ohodnotenie. Ktoré profesie sú hitom a navyše, nebudete mať ani núdzu o dobrý plat, priemerne okolo dvetisíc eur mesačne?

Obchodný riaditeľ

Chcete vytvárať obchodnú a odbytovú stratégiu vašej firmy? Ako obchodný riaditeľ budete reprezentovať firmu a neobíde vás ani zodpovednosť za jej obchodné výsledky. Táto práca si vyžaduje starostlivosť o istú oblasť územia z tzv. domácej kancelárie, s výnimkou toho, keď sa potrebujete stretnúť na osobný rozhovor so súčasnými a budúcimi klientmi.

Softwarový inžinier

Táto práca vyžaduje, aby ste mali cenné znalosti programovania. Vyvíjať programy môžete predsa kdekoľvek, stačí vám na to počítač a pripojenie na internet. Dokonca nemusíte ani pracovať z domu. Vašou kanceláriou môže byť aj kaviareň. Ak si však myslíte, že budete pracovať menej, ste na omyle. Podľa štatistík 17 percent softvérových inžinierov pracuje týždenne vyše 50 hodín.

Analytik trhu

Sú vašou záľubou marketingové analýzy a poradíte aj s množstvom čísiel? Vašou úlohou na tejto pozícii býva zistiť, ktoré služby a produkty sa najlepšie v najbližšie dobe predajú, kto ich bude kupovať a za akú cenu. A keďže firmy chcú vždy poznať účinnosť svojich marketingových kampaní a obchodných stratégií, o prácu sa báť nemusíte.

Finančný manažér

Mnohé firmy sú naklonené tomu, aby ste účtovné procesy riadili z domu. Takouto formou môžete úzko spolupracovať napríklad s audítormi, konzultantmi či účtovníkmi. Aj pri tomto zamestnaní vám stačí počítač a internet. Kontrolovanie peňažných tokov, príprava finančných výkazov a analýz... to všetko zvládnete z domu. Samozrejme, potrebujete mať na to dostatočné vzdelanie, poznať legislatívu a dokázať načas dodávať do firmy potrebné dáta.

Regionálny riaditeľ

Priťahujú vás výzvy a práca v perspektívnom a rýchlo sa rozvíjajúcom odbore? Sektor bankovníctva a poisťovníctva môže byť pre vás tým pravým. Ak si poradíte s budovaním externého tímu a dokážete rozvíjať zverený región, byť zodpovedný za výsledky a monitorovanie plnenia stanovených cieľov, prečo to neskúsiť. Prácu z domu vám ľahko umožnia, ak im prinesiete dobré výsledky.

Ak túžite pracovať z domu, tieto schopnosti vám nemôžu chýbať

Práca z domu vás môže priviesť k úspechu, ale aj na psychiatriu. Nie je totiž pre každého, ale iba pre silné osobnosti.

Predstava o práci za počítačom v pižamku a papučkách, ďaleko od šéfa a kolegov, ktorí vás vyrušujú a zdržujú zbytočnými otázkami je lákavá, ale skutočnosť nie je až taká ružová, ako by sa mohlo zdať. Home office má svoje výhody, ale prináša aj určité komplikácie, pre zamestnanca aj zamestnávateľa. Výsledok a efektivita práce závisí na vzájomnej dôvere a osobnosti zamestnanca. Podľa odborníkov je práca z domu vhodná len pre určité, najmä tvorivé povolania a pre veľmi samostatných, zodpovedných a spoľahlivých jedincov.

Schopnosti a vlastnosti, ktoré sú pre prácu z domu nevyhnutné

Sebadisciplína znamená, že si dokážete vytvoriť denný režim, ktorý bude rešpektovať aj vaša rodina. Nebudete si prácu odkladať až na poslednú chvíľu. Budete pracovať kvalitne aj bez dohľadu nadriadených.

Schopnosť plánovať je dôležitá, aby ste si vedeli čas a prácu zadeliť a zorganizovať tak, že dodržíte termíny a nezabudnete na stretnutia, porady, čiastkové úlohy a podobne.

Schopnosť určiť priority - pri množstve práce bez kontaktu s kolegami a svojim nadriadeným sa budete venovať najprv neodkladným a dôležitým termínovaným úlohám a až nakoniec si necháte rôzne malé robotičky, ktoré síce zaberajú čas, ale nie sú nevyhnutné na to, aby ste včas dokončili svoju hlavnú prácu.

Samostatnosť v rozhodovaní - pri každej činnosti vznikajú určité problémy a možnosti ako ich riešiť. Ak pracujete doma, musíte sa neraz správne rozhodnúť aj bez toho, aby ste si všetko predebatili s kolegami či nadriadeným.

Vytrvalosť a sústredenie - v domácom prostredí je množstvo zámienok a podnetov, ktoré môžu odvádzať vašu pozornosť od pracovnej úlohy. Aj keď budete pracovať doma, musíte si vytvoriť podmienky a návyk na prácu bez rozptyľovania.

Komunikačné schopnosti - sú mimoriadne dôležité kvôli kontaktom s kolegami a nadriadenými, potrebujete jasne a presne odovzdávať informácie, formulovať otázky a odpovede pri riešení pracovných záležitostí tak, aby nedošlo k nedorozumeniam.

Zvládanie izolácie a osamelosti - je problém, s ktorým musíte pri práci z domu počítať. Odlúčenie od kolektívu kolegov môže byť frustrujúce. Rovnako je nebezpečné, ak popri starostlivosti o malé deti chcete zvládnuť množstvo práce z domu. Trpí kvalita práce aj rodina.

Schopnosť oddeliť pracovný a osobný život - je nevyhnutná práve preto, že pracujete z domu a musíte vedieť kedy začať aj prestať s prácou a venovať sa rodine, relaxu, alebo iným činnostiam.

Práca v kolektíve alebo doma?

Najmä u mladšej generácie záujem o flexibilnú pracovnú dobu a možnosť práce z domu aspoň niekoľko dní v týždni stále rastie. Home office sa stáva určitým zaujímavým benefitom pre zamestnancov, ale nevyhovuje každému. Mnohí ľudia dosahujú lepšie výsledky práce, ak majú možnosť aktívne komunikovať s kolegami a nadriadeným. Potrebujú kontrolu a motiváciu. Ak patríte k ľuďom, ktorým vyhovuje domáce prostredie a samostatnosť pri práci z domu, iste oceníte jej ďalšie pozitíva.

Výhody home office

1. úspora času - necestujete denne do práce, čím ušetríte viac ako hodinu denne,
2. úspora nákladov - šetríte na cestovnom, neplatíte lístky na MHD, alebo nemáte výdavky na cestovanie do práce autom, ušetríte na stravovaní v jedálňach a reštauráciách,
3. voľnosť v dennom režime – práca z domu vám umožní rozvrhnúť si pracovný čas a prestávky podľa vašich potrieb, v priebehu dňa si vybaviť aj súkromné záležitosti a večer pracovať,
4. pokojné prostredie - koncentráciou na prácu v domácom prostredí bez rušivých faktorov si rýchlejšie a efektívnejšie ako v kancelárii dokončíte svoje úlohy a zostane vám viac voľna.
Zdroj: msa, zk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie