Dôchodky od budúceho roka vzrastú o 2%, zvýši sa limit na platenie odvodov

Spravodajstvo
Bratislava 11. októbra (TASR) - Dôchodky od budúceho roka na Slovensku vzrastú najmenej o 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Parlament dnes 113 hlasmi schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú na rokovanie predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

"V záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume, sa pevná suma zvýšenia v roku 2017 určí najmenej ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku," uviedlo ministerstvo práce. Ak by sa zachoval súčasný stav, pevná suma zvýšenia nekráteného starobného dôchodku by bola 1,40 eura. Schválením novely dôchodky budúci rok vzrastú o 8,20 eura.

Novelou sa zvýši aj maximálny vymeriavací základ na platenie poistného, a to z päťnásobku na sedemnásobok. "Navrhuje sa zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity. Zároveň sa navrhuje zvýšenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok, teda nemocenského, materského, ošetrovného a vyrovnávacej dávky," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý do novely doplnil sociálny výbor parlamentu.

Parlament počas dnešného hlasovania schválil aj dva pozmeňujúce návrhy Jozefa Buriana (Smer-SD). V súvislosti so zvýšením maximálnej hranice denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok, teda nemocenského, materského, ošetrovného a vyrovnávacej dávky, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa, navrhol rovnako zvýšiť aj maximálnu hranicu denného vymeriavacieho základu na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ktorú poskytuje zamestnávateľ. V druhom navrhol zmrazenie solidarity pri výpočte priamych dôchodkových dávok ako ďalšiu kompenzáciu tohto zvýšenia. "Ide o zmrazenie redukcie a antiredukcie priemerného osobného mzdového bodu na úrovni roku 2016," vysvetlil Burian.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie