Dnes je 22. 1. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my Vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku Realizačnému tímu ISTP. Za Vaše námety a postrehy k ISTP Vám vopred veľmi pekne ďakujeme.
Pn-ka počas evidencie
Monika 20. 01. 2017 12:57:50 Úrady PSVR
Dobry deň,
som evidovana na uráde práce a momentálne som na pn-ke. Doklad o začatí pn som zaniesla na urad tak ako treba.
Mám na Vás otázku.
Pn-ka mi začala v januári a na kontrolu idem začiatkom februara(vtedy mi pravdepodobne pn ukončia, ak to dovoli moj zdravotny stav), znamená to že prechádzam z mesiaca do mesiaca. Na úrade ma poučili len o tom kedy mám zaniesť ukončenie pn.
Všade som sa dočítala len o dokladovaní začiaku a konca pn. Už nemusím na urad medzitým nosiť nič?

Dakujem
s pozdravom Monika
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 20. 01. 2017 15:12:56
Dobrý deň Monika,

myslím, že potvrdený doklad o začiatku práceneschopnosti je dostačujúci. Môžete si to však overiť u svojej sprostredkovateľky.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
ss
Peter 19. 01. 2017 21:01:36 Úrady PSVR
Dobry den, chcel by som sa opytat, mal by som zaujem o kurz automechanika či niekedy teraz niekde bude alebo treba čakat? Ďakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 20. 01. 2017 07:36:54
Dobrý deň Peter,

ponuku kurzov nájdete na stránke http://databazakurzov.sk/, môžete ich vyhľadávať podľa kľúčových slov, povolaní, oblastí alebo miesta konania.

Ak má uchádzač záujem o rekvalifikačný kurz a je evidovaný na úrade PSVR, tak Ústredie PSVR v spolupráci s úradmi začalo od 20. októbra 2014 poskytovať príspevky na rekvalifikáciu uchádzača o zamestnanie. Bližšie informácie nájdete na stránke: https://istp.sk/clanok/7780/Narodny-projekt-RE-PAS-. Uchádzač si musí najskôr požiadať o možnosť rekvalifikácie cez Re-pas – t.j. musí byť uchádzačom o zamestnanie evidovaným na úrade práce, keď si o Re-pas žiada. Nie je podmienkou ani potvrdenie od zamestnávateľa o prísľube pracovného pomeru, ani následné zamestnanie sa u toho zamestnávateľa, ktorý by prípadne potvrdenie vydal. Tu ide o to, aby úrad PSVR videl skutočný záujem uchádzača zamestnať sa v oblasti, v ktorej sa chce rekvalifikovať. Prísľub zamestnávateľa je pre úrad práce "bonus“, pretože sa bude sledovať aj úspešnosť tohto projektu. Ak ho uchádzač momentálne nemá od potenciálneho zamestnávateľa, ktorý by ho po rekvalifikácii zamestnal, nič sa nedeje, jednoducho klient nechá túto časť žiadosti nevyplnenú. Prísľub zamestnávateľa nie je podmienkou na absolvovanie kurzu cez Re-pas.

Uchádzač o zamestnanie môže absolvovať len jeden kurz prostredníctvom projektu Re-pas.

Ak má uchádzač záujem o kurz, ktorý úrad PSVR v dohľadnej dobe nebude realizovať, môže si ho zabezpečiť a uhradiť aj sám. Aby úrad mohol preplatiť náklady na kurz, musí sa na tom uchádzač vopred dohodnúť s úradom. Odporúčame navštíviť úrad a vyplniť si príslušné tlačivo. Uchádzač podpíše dohodu, absolvuje kurz a požiada o príspevok. K žiadosti doloží pracovnú zmluvu alebo doklad o začatí podnikania (vzdelávanie musí mať súvis s kurzom – na jeho základe vznikne pracovný pomer alebo začne podnikanie). Pri neakreditovaných kurzoch je na Ústredí PSVR ustanovená komisia na ich posudzovanie, takže úrad každú požiadavku na neakreditovaný kurz posiela na posúdenie tejto komisii. Žiadosť o príspevok možno podať najskôr 30 a najneskôr 90 kalendárnych dní od ukončenia vzdelávania. Výška príspevku je najviac 600 €. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/vzdelavanie-a-priprava-pre-trh-prace/vzdelavanie-a-priprava-pre-trh-prace-uchadzaca-o-zamestnanie-46.html?page_id=291685

Momentálne je zverejnený tento kurz http://www.databazakurzov.sk/kurz/1574-pneuservisne-sluzby-v-autoservise

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
Absolvenska prax a repas
katarina.rybosova.2 19. 01. 2017 20:36:06 Úrady PSVR
Dobrý den chcela by som sa Vás spýtať či je možné počas absolvenskej praxi nastúpiť na kurz prostredníctvom repasu Ďakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Jakub Žabka 20. 01. 2017 09:07:10
Dobrý deň pani Rybošová,

ak časovo zvládnete výkon absolventskej praxe s absolvovaním kurzu a dokážete to zladiť, nič tomu nebráni. Môžete popri výkone absolventskej praxe chodiť aj na kurz. Poskytovanie možnosti účasti UoZ na nástrojoch aktívnej politiky trhu práce je ale individuálne. Vaše zaradenie na viac ako jeden nástroj konzultujte so svojou sprostredkovateľkou na úrade práce.

Prajem všetko dobré.
Jakub Žabka
Pomoc
katarina.dibuzova.2 19. 01. 2017 18:18:18 ISTP
Potrebovala by som pomoc,ohladom toho,ze na urade prace som dostala za ulohu si vybrat jeddnu pracovnu ponuku a poslat tam ziadost do zamestnania a potom medzi odoslane ziadosti to vytlacit,avsak neviem to nikde najst a neviem ako zacat.Mohli by ste mi poradit? Dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 19. 01. 2017 18:21:23
Dobrý deň, pani Katarína,

ak si vyhľadáte vhodné voľné pracovné miesto na ISTP.sk, môžete naň reagovať kliknutím na modré tlačidlo "Poslať životopis".
Odporúčam Vám pri zasielaní životopisu zamestnávateľovi cez ISTP zaškrtnúť políčko "Poslať mi kópiu na môj e-mail" a ten následne vytlačiť sprostredkovateľke na úrade práce. Ak by vám kópia neprišla do doručenej pošty, pozrite prosím priečinok s nevyžiadanou poštou (SPAM), tieto automatické e-maily tam niekedy zvyknú skončiť.
Zaslané reakcie si viete aj odkontrolovať vo Vašom profile v časti Ponuky práce - Moje reakcie, kde sa Vám archivujú ponuky, na ktoré ste reagovali zo stránky ISTP.sk. Ak ste na ponuku reagovali napr. z portálu kariera.sk, tak tieto ponuky sa Vám automaticky neuložia v záložke Moje reakcie. Aj tento zoznam možno vytlačiť svojej sprostredkovateľke stlačením kombinácie Ctrl + p.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Dobrovoľnícka služba
Jana 19. 01. 2017 16:05:23 Úrady PSVR
Dobrý deň, chcela by som sa informovať o dobrovoľníckej službe, aké sú podmienky? Mala by som záujem o asistentku učiteľa, cez túto službu, som na ÚP od 8/2016, mám VŠ + DPŠ. Na úrade práce mi povedali, že si mám sama nájsť organizáciu a keď som si našla školu, ktorá sa u nich následne informovala o postupe, bolo im povedané, že ma nemôžu zobrať, pretože nemám vek 50 r., evidencia 1 rok na ÚP a základné vzdelanie, ale kde je to konkrétne uvedené toto obmedzenie? Lebo v Dobr. S. 52a sa nič také neuvádza a reálne by som to mohla využiť. Na základe čoho toto tvrdia ?
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 20. 01. 2017 13:04:26
Príjemný dobrý deň pani Janka,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

V zákone skutočne nie je pri § 52a – dobrovoľníckej službe – uvedené „obmedzenie“, ktoré klientke uviedol úrad. Toto opatrenie aktívnej politiky trhu práce sa však realizuje prostredníctvom národného projektu, pri ktorom sú určené tzv. „merateľné ukazovatele“. Tie úradu určujú, koľko uchádzačov o zamestnanie a z akej kategórie znevýhodnenia má na tento nástroj umiestniť v rámci rozpočtu finančných prostriedkov, ktoré na projekt dostal. Dobrovoľnícka služba je v zmysle zákona o službách zamestnanosti neobligatórny nástroj – t.j. nevzniká naňho nárok zo zákona. Jeho realizácia podlieha schvaľovaniu výborom pre otázky zamestnanosti. Ak si subjekt (v tomto prípade škola) podá žiadosť o tento príspevok na príslušný UPSVaR, úrad je povinný kompletnú žiadosť prijať a postúpiť na rokovanie výboru pre otázky zamestnanosti. Ak by však táto žiadosť aj bola výborom schválená, posledné „slovo“ pri jej odsúhlasovaní má riaditeľ úradu, ktorý je viazaný rozpočtom. Ak na nástroj sú peniaze len v rámci projektu, potom úrad musí dodržať uvedené merateľné ukazovatele.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Rekvalifikacny kurz sbs
jan 19. 01. 2017 16:02:54 Úrady PSVR
dobry den , poziadal som o rekvalifikacny kurz urad prace avsak moja poziadavka bola zamietnuta ,pretoze som NEDOSIAHOL minimalny pocet bodov 16 ale len 12 ..pracoval som vkuse 16 rokov -som od maja 2016 nezamestnani a hladam si uplatnenie ale takim sposobom co URAD PRACE jedna tak je to na zaplakanie ..momentalne som si kurz zaplatil sam 180 eur ..avsak len tak to nenecham na kurze su 3 osoby co mozno pred 2 rokmi skoncili skolu a urad prace im schvalil repas ...a clovek odrobi 16 r,,,a nemam na rok ? , podla vsetkeho treba to riesit s mediami ci uz televiziu alebo noviny lebo sa to inak nezmeni..tyka sa to mna HUMENNE
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 20. 01. 2017 11:29:29
Príjemný dobrý deň pán Ján,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

Mrzí ma, že Vám úrad „neschválil“ realizáciu vzdelávania prostredníctvom projektu RE-PAS. Pravdou je, že schvaľovanie kurzov skutočne prebieha tak, že sa zhodnocuje tzv. „efektívnosť“ požiadavky na rekvalifikáciu, pričom sa zohľadňuje vek, vzdelanie, znevýhodnenie uchádzača o zamestnanie, dĺžka evidencie, absolvované vzdelávania v rámci evidencie, typ kurzu, rozsah kurzu... Neuvádzate, o aký kurz sa jednalo. Veľmi ťažko sa nám preto hodnotí, či tam ten nárok mohol vzniknúť alebo nie. Faktom je, že peniaze na tento projekt pre uchádzačov sú a ak sú splnené podmienky, úrad určite k realizácii pristúpi a schváli ju.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Dávka v hmotnej núdzi
Peter 19. 01. 2017 09:30:36 Úrady PSVR
Dobrý deň Vám prajem.
Asi pred týždňom som sa na tejto stránke pýtal toto: skončil som pracovný pomer pred 2 mesiacmi a zaradil sa na upsvar. Podal som si žiadost na soc. poistovni o dávku v nezamestnanosti. Prišlo mi rozhodnutie, že nemám nárok. Preto by som si rád vybavil dávku v hmotnej núdzi, ale už nie som vedený na úrade práce z dôvodu vyradenia. Možem si dávku v hmotnej núdzi vybaviť aj tak, alebo podmienkou pre jej vybavenie je evidencia na Upsvar.

Dostal som odpoveď: nie je potrebné byť evidovaný na úrade práce.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte by som chcel svoju otázku doplniť:

1)či mám žiadosť o dávku v hmotnej núdzi zaniesť na oddelenie hmotnej núdze, alebo svojej bývalej pani sprostredkovateľke?(keďže už nie som evidovaný), prípadne stačí na podateľni.
2)zaujímalo by ma či sa zohľadňujú aj okolnosti vyradenia z evidencie upsvar(konkrétne či klienta vyradill úrad práce, alebo o vyradenie požiada klient).
Prepáčte, že Vás oberám o čas, ale budem Vám vďačný za odpoveď.
Pekný deň želám.
počet odpovedí: 2
Odpoveď
Monika Jantová 20. 01. 2017 08:46:36
Dobrý deň Peter,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

Evidencia na UPSVaR nie je podmienkou pre poberanie dávky v hmotnej núdzi. Žiadosť je potrebné podať na príslušnom obvode oddelenia OSO, teda u „svojej“ sprostredkovateľky. Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa posudzuje finančná situácia žiadateľa, resp. členov jeho domácnosti. Neposudzuje sa spôsob či dôvod vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie na UPSVaR. Zisťuje sa, či žiadateľ je vzhľadom k svojej finančnej situácii odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
Odpoveď
Peter 20. 01. 2017 12:31:31
Ďakujem za Vašu odpoveď.
Všetko dobré želám.
Neaktualna ponuka
Majtner stemado sro 19. 01. 2017 08:15:02 ISTP
https://www.istp.sk/pracovna-ponuka/1287777/Vodic-taxisluzby
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 19. 01. 2017 09:42:25
Príjemný dobrý deň pán Majtner,

ide o Vašu pracovnú ponuku? Ponuka nebola nahlásená cez portál ISTP, ale na úrade práce. Agent pre pracovné miesta na úrade práce vie ponuku stiahnuť: http://www.upsvar.sk/volne-pracovne-miesta/zoznam-agentov-vpm.html?page_id=342174

Kontaktujeme ich alebo chcete Vy? Ďakujem.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Asistent pedagoga
Marta Florkova 19. 01. 2017 02:12:36 Úrady PSVR
Chcela by som sa opýtať,
mám ukončený I.stupen VŠ na UMB v Banskej Bystrici v odbore Majster odbornej Výchovy v roku 2002. Možem sa uchádzať o prácu asistent pedagoga?
Rada by som si rozšírila vzdelanie v tejto oblasti. Pripravuje sa alebo je možné urobiť si kurz cez REPAS?
Ďakujem teším na odpoveď
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 19. 01. 2017 07:59:20
Dobrý deň pani Florková,

vyhláška takto ustanovuje kvalifikačné predpoklady:

Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov.

Príloha č. 1 k vyhláške č. 437/2009 Z.z.

Časť XVII. PEDAGOGICKÝ ASISTENT

KVALIFIKAČNÉ PREDPOKLADY

A. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov a učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov
3. v študijnom programe v študijnom odbore pedagogika
4. v študijnom programe špeciálna pedagogika učiteľský, vychovávateľský alebo neučiteľský smer
5. v študijnom programe zameranom na vychovávateľstvo
6. v neučiteľských študijných programoch a doplnenie pedagogickej spôsobilosti

D. Úplné stredné odborné vzdelanie
1. v odbore vzdelávania zameraného na učiteľstvo a vychovávateľstvo
2. úplné stredné vzdelanie a doplnenie pedagogickej spôsobilosti
3. úplné stredné vzdelanie a špecializačné kvalifikačné štúdium asistentov učiteľa v metodickopedagogickom centre skončené do 31. augusta 2010

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
ucet
eva bobalova 18. 01. 2017 16:41:38 ISTP
dobry den...chcela by som sa opytat ..mam tu zaloyeny ucet na istp...ale potrebovala by som ho zmazat....
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 19. 01. 2017 07:21:52
Dobrý deň pani Eva,

v prípade požiadavky používateľa s vyjadrením jeho vôle zrušiť registráciu vieme konto odstrániť my ako administrátor systému. Ak chcete zrušiť Vaše konto v ISTP, prosím, napíšte mi Vašu požiadavku na moju adresu jantova@trexima.sk. Je dôležité, aby ste mi napísali z e-mailu, ktorý máte uvedený v konte, aby sme ho vedeli overiť. Je našou povinnosťou v prípade Vašej požiadavky zabezpečiť likvidáciu osobných údajov v súlade s ustanovením zákona o ochrane osobných údajov.

Ak však ide o konto, ktoré Vám vytvorili na úrade PSVR (majú tvar meno.priezvisko.číslo), také zrušiť nemôžeme. Úradné kontá slúžia aj na účely prípadnej opätovnej evidencie na úrade PSVR.
Zároveň by som Vám odporučil konto pre budúce obdobie nerušiť, stačí, keď si po prihlásení v časti Osobný profil - Nastavenia zakliknite Pasívny profil – nebude sa zobrazovať zamestnávateľom a v budúcnosti sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť.

Evidovanie osobných údajov o uchádzačoch o zamestnanie pre Ústredie práce nerieši zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko v tomto zákone sa píše: §10 bod 2 - Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon.

Na základe toho Ústredie práce spracúva osobné údaje o uchádzačoch o zamestnanie na základe zákona o službách zamestnanosti a nepotrebuje súhlas klienta. Konto vytvorené úradom práce je služba pre občanov na účely hľadania si zamestnania, poskytovania poradenských služieb, vzdelávania v oblasti trhu práce a pod. Po skončení evidencie uchádzača o zamestnanie na úrade práce konto v ISTP musí naďalej existovať, nakoľko sa riadi evidenčnými povinnosťami úradu v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.

Občan sa môže slobodne rozhodnúť, či svoj profil bude naďalej zverejňovať pre zamestnávateľov alebo si všetky údaje, vrátane osobných, nesprístupní na prezeranie iným osobám nastavením tzv. „Pasívneho profilu“.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk