Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Praca zahranicie

Odpovedať
 • avatar
  E
  Bez kategórie 22. 07. 2017 08:11:18

  Zdravim,
  prosim vas, s manzelom odchadzame v polovici augusta do zahranicia pracovne. Momentalne pracujeme na prac zmluvu na svk, no ja koncim 4 dni pred odletom a manzel 2 dni. Chcem sa spytat ci mame nejake povinnosti ohlasit to na urady,ak ano, tak kde vsade a co k tomu potrebujeme? Este nemame v zahranici podpisanu ziadnu zmluvu, a ani nevieme ako dlho tam ostaneme. Dakujem za odpoved
  S pozdravom
  E


Nova praca

Odpovedať
 • avatar
  Zuzana
  Bez kategórie 21. 07. 2017 22:20:03

  Dobry den

  Som evidovana na urade prace, od 1.8. zacinam s novou pracou. Chcela by som sa spytat ake povinnosti z toho pre mna vyplyvaju. Viem ze mam do 8 dni informovat UP. Akym sposobom? Mam priniest potvrdenie z prace, zmluvu...? Rovnako by som sa chcela spytat ci mam urad informovat az po nastupe do prace alebo mozem uz aj teraz. Dakujem vopred za odpoved


AKO SA STAT REALITNYM MAKLEROM?

Odpovedať
 • avatar
  NATA
  Práca 21. 07. 2017 14:30:55

  Dobry den,

  chcem sa spytat ako sa mozem stat realitnym maklerom?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 07. 2017 14:45:53

   Príjemný dobrý deň,

   prosím, pozrite nasledovné stránky, kde nájdete potrebné informácie o danom zamestnaní:
   http://sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-23871
   http://istp.sk/karta-zamestnania/7783/realitny-makler

   Zamestnanie nie je regulované, tak na jeho výkon nie je potrebné špeciálne vzdelanie. Tiež odborná prax sa vyžaduje iba v prípade, ak sa zamestnanie vykonáva prostredníctvom viazanej živnosti podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (príloha č. 2, por. čís. 50).

   Aktuálnu ponuku voľných pracovných miest nájdete na tejto stránke: https://goo.gl/N8CrD1

   Prajeme veľa úspechov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Príspevok pre zamestnávateľa

Odpovedať
 • avatar
  Lucia
  Úrady PSVR 21. 07. 2017 09:35:10

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať má zamestnávateľ nárok na príspevok, ak zamestnal zamestnanca z úradu práce, ktorý tam bol evidovaný 6 mesiacov a ma do 25 rokov? Pracovný pomer bol dohodnutý na dobu určitú. Nejde o vytvorenie nového pracovného miesta, ale len o záskok kvôli materskej. Aj v takomto prípade, bude poskytnutý príspevok? Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 07. 2017 14:28:12

   Dobrý deň pani Lucia,

   v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

   v podstate v oboch prípadoch - aj pri národnom projekte aj pri § 51a (zamestnanie mladého uchádzača do 25, resp. 29 rokov v prvom pravidelne platenom zamestnaní) sa sleduje prírastok miest u zamestnávateľa. Ak ovšem k nárastu miest nepríde, resp. príde k úbytku, zamestnávateľ musí preukázať (dáva čestné prehlásenie), že k úbytku nedošlo z dôvodu zrušenia pracovných miest z nadbytočnosti. Takže teoreticky - áno, je možné zamestnať mladého uchádzača cez projekt, resp. nástroj zo zákona o službách zamestnanosti. Pozor ale, tento zamestnanec - pokiaľ je zamestnaný s podporou z UPSVaR - nemôže mať v pracovnej zmluve uvedené, že pracuje "na dobu určitú - počas materskej dovolenky zamestnanca...." Na dobu určitú môže byť - s uvedením konkrétneho dátumu ukončenia pracovného pomeru. Príspevok sa poskytuje 6 - 12 mesiacov, pričom je zamestnávateľ povinný udržať vytvorené pracovné miesto ešte polovicu doby podporovania, t.j. napr. ak bolo miesto podporované 6 mesiacov, musí pracovný pomer trvať najmenej 6 + 3 = 9 mesiacov.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Trh prace projekty

Odpovedať
 • avatar
  Danka Hanurbadzova
  Úrady PSVR 20. 07. 2017 19:24:20

  Dobry den pitam sa pana ministra Richtera .Som nezamesnana 47.beriete len mladych do 29r do prace a snami starsimi sa uz nestarate pitamsa cisa mozme uplatnit dakde alebo sme uz odpisanie

  počet odpovedí: 3
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 07. 2017 20:17:14

   Ja mam 51r a tiez ma nahnevaju inz.ze prijimaju do 29 r.zs chvilu ta mlada odide na matersku a hladaju zas.a predl.vek do dochodku sme odpisane.robim cez agenturu skuste

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 07. 2017 09:45:50

   Dobrý deň pani Danka,

   UPSVR sa v súčastnosti snaží zamerať svoje činnosti hlavne na najviac ohrozené skupiny na trhu práce, medzi ktoré patria aj mladí do 29 rokov a starší nad 50 rokov.

   Na našom portáli je väčšina ponúk od zamestnávateľov, ktorí nehľadajú zamestnancov cez projekty UPSVR a teda nie sú zamerané na konkrétne vekové skupiny.

   Prajem Vám veľa šťastia pri hľadaní práce.

   S pozdravom

   Martina Hmírová


Nočna

Odpovedať
 • avatar
  laura.hepnerova.1
  Práca 20. 07. 2017 18:09:42

  Dobrý večer ale ešte deň mohla by som robiť aj nočné

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   21. 07. 2017 09:31:16

   Dobrý deň Laura,

   medzi zamestnancov, ktorí nočnú prácu vykonávať nemôžu patrí:
   - mladistvý zamestnanec (t.j. zamestnanec mladší ako 18 rokov). Výnimkou je situácia, ak ide o zamestnanca staršieho ako 16 rokov, pričom tento zamestnanec môže vykonávať nočnú prácu maximálne v rozsahu 1 hodiny, ak je to potrebné v rámci jeho prípravy na budúce povolanie a nočná práca musí bezprostredne nadväzovať na jeho prácu pripadajúcu podľa
   rozvrhu zmien na denný čas,
   - zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku, ktorý je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu.

   S pozdravom Martina Hmírová


 • avatar
  Stanislav Petrov
  Práca 19. 07. 2017 22:12:50

  Dobrý deň. Som živnostník a chcel by som sa opýtať, po koľkých odpracovaných dňoch by som mal mať v práci deň voľna aby som bol chránený v prípade úrazu?

  počet odpovedí: 3
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 07. 2017 09:16:18

   Dobrý deň pán Petrov,

   žiaden právny predpis nestanovuje povinný odpočinok pre živnostníka, v prípade úrazu živnostníci nemajú nárok na žiadne odškodnenie od firmy, pre ktorú pracujú. Sami zodpovedajú za to, či dodržali všetky bezpečnostné opatrenia, alebo nie. Aj úrazové dávky zo Sociálnej poisťovne môže dostať živnostník len vtedy, ak si sám platil odvody. Pre viac informácií kontaktuje prosím Živnostenský úrad.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 07. 2017 13:55:27

   Dobry den chcem sa spytat ci neviete na aku adresu mam poslat prac.ziadost do novej firmy na geni do toho sklenika na paradajky.Za odpoved vopred dakujem


prihlásenie

Odpovedať
 • avatar
  Eva
  ISTP 19. 07. 2017 21:11:44

  Dobrý večer, neviem sa ako zamestnávateľ vôbec prihlásiť...teda po zmene stranky je portal neprehľadný a nevidim nikde možnosť prihlásiť sa.

  počet odpovedí: 2
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 07. 2017 08:50:01

   Dobrý deň pani Eva,

   v pravom hornom rohu stránky na modrej lište je ikonka „Prihlásenie“, na ktorú kliknete a pomocou svojich prihlasovacích údajov sa dostanete do svojho konta.

   S pozdravom a prianím príjemného dňa

   Martina Hmírová

  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   Eva
   20. 07. 2017 11:09:42

   Ďakujem, písala som vám z tabletu, tam to vôbec nezobrazovalo, ale v pc ano.


registrácia inzerátu

Odpovedať
 • avatar
  Vyacheslav
  ISTP 19. 07. 2017 18:35:28

  Dodrý deň. Povedzte prosím, či je možne v položke pracovný pomer pozíciu - na dobu určitú - 2 mesiace - zmeniť na pozíciu na neurčitý čas?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   20. 07. 2017 08:45:05

   Dobrý deň,

   ak máte záujem zmeniť pracovný pomer v inzeráte v sekcii moje ponuky práce si vyberiete konkrétny inzerát, v ktorom chcete zmenu vykonať, vstúpite doň, typ pracovného pomeru upravíte a dáte ho uložiť.
   V prípade ak je inzerát určený pre uchádzača z tretej krajiny nie je možné v inzeráte meniť druh pracovného pomeru. V tom prípade je potrebné vytvoriť kópiu inzerátu.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Zmena IČO, adresa

Odpovedať
 • avatar
  hyunnamsk
  ISTP 19. 07. 2017 08:10:22

  Dobrý deň,
  v januári došlo k premenovaniu spoločnosti a k zmene sídla spoločnosti. Akým spôsobom je možné zmeniť tieto údaje, nakoľko po prihlásení nie je možné meniť registračné údaje. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 07. 2017 13:48:19

   Dobrý deň,

   zmenu v registračných údajov Vám vieme vykonať my ako administrátori portálu na základe Vašej písomnej žiadosti, pričom zmenené údaje už musia byť zmenené aj v Obchodnom registri SR.
   Ak máte danú zmenu už uvedené aj v Obchodnom registri tak Vás poprosím poslať mi Vašu žiadosť o zmenu registračných údajov na mail hmirova@trexima.sk a ja Vám potrebné údaje zmením.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie