Dnes je 22. 2. 2017 Európsky deň obetí zločinu
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my Vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku Realizačnému tímu ISTP. Za Vaše námety a postrehy k ISTP Vám vopred veľmi pekne ďakujeme.
Automobilka
Katarina 21. 02. 2017 23:03:32 ISTP
Dobry den, chcem sa opytat, ake pozicie su v ponuke pre automobilku JaguarLand rover, s partnerom momentalne zijeme a pracujeme v Londyne, obidvaja ovladame anglicky jazyk plus obidvaja mame skusenosti s pracou v automobilovom priemysle.taktiez mame skusenosti v leaderskych a manazerskych poziciach . Dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 22. 02. 2017 08:20:45
Dobrý deň Katarína,

nábor realizujú zástupcovia spoločnosti Jaguar Land Rover, na našej stránke ISTP.sk prebiehal dotazníkový prieskum záujmu o prácu v novej automobilke, ktorý bol ukončený v decembri 2016.

Posielam bližšie informácie:
1. Prvé nábory sa už začali realizovať. Podľa našich informácií boli vybraní už aj uchádzači, ktorí vyplnili dotazník na stránke ISTP (väčšinou ide o manažérske alebo administratívne pozície). Celkovo dotazník vyplnilo 50 000 uchádzačov.
2. Nábory budú prebiehať vo vlnách, postupne.
3. Záujemcovia budú kontaktovaní priamo zástupcami spoločnosti JLR podľa toho, aké profesie a v akých počtoch budú v konkrétnom čase obsadzované. Podľa našich informácií marketingové oddelenie JLR pripravilo informačnú kampaň pre zaregistrovaných uchádzačov a prvé informácie už boli odoslané na e-mailové adresy uchádzačov, ktorí vyplnili dotazník.
4. Jaguar Land Rover ako prvé obsadzuje nevýrobné pozície, aby si na Slovensku vytvorili zázemie. Následne budú hľadať kľúčových výrobných zamestnancov, ktorí dostanú školenia v UK a budú neskor team lídrami. Nakoniec budú obsadzované postupne klasické výrobne profesie (podľa posledných informácií až koncom roka 2017, resp. v priebehu roka 2018).

Aktuálne pozície nájdete na týchto stránkach:
https://goo.gl/aMy7kS
http://www.profesia.sk/microsite/jaguar-landrover/sk/

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
nejde prihlasenie
Jakub 21. 02. 2017 22:19:51 ISTP
Dobry den, nejde sa mi prihlasit do mojho profilu- jakub.medvedz.2 , vopred dakujem za vybavenie ziadosti. S pozdravom Jakub Medvedz
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 22. 02. 2017 08:16:07
Dobrý deň Jakub,

po neúspešnom prihlásení Vás systém informuje, či ide o nesprávne vyplnené používateľské meno alebo heslo. V prípade, že ide o nesprávne vyplnené heslo, prosím, kliknite v pravej hornej časti stránky na linku „Prihlásenie“ a „Zabudli ste heslo?“ a vyplňte Vaše používateľské meno alebo e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii. Bude naň zaslané nové prihlasovacie heslo. Ak by e-mail obratom neprišiel, skontrolujte aj priečinok s nevyžiadanou poštou (spam), automaticky generované e-maily tam zvyknú niekedy skončiť. Heslo si môžete následne upraviť po prihlásení do systému kliknutím na „Registračné údaje".
V prípade, že v konte nemáte uvedený e-mail a ide o konto, ktoré Vám bolo vytvorené na úrade práce, prosím, kvôli ochrane osobných údajov kontaktujte v tejto veci Vašu sprostredkovateľku na úrade práce, ktorá Vám pomôže s vygenerovaním nového hesla. My nebudeme vedieť overiť Vaše konto prostredníctvom e-mailu. Ďakujeme za porozumenie.
Evidujeme situáciu, že niektorí evidovaní uchádzači majú problém s heslom, ktoré dostali na úrade práce, kvôli zlej čitateľnosti niektorých symbolov, napr. namiesto 1 sa myslí l, namiesto O sa myslí 0 (nula) a pod.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
brigáda
Aniko 21. 02. 2017 19:37:11 Úrady PSVR
Dobrý deň
Chcela by som sa spýtať, bola som evidovaná na úrade práce, momentálne som nastúpila do práce, zatiaľ len na dohodu. v deň nástupu do práce som sa mala zúčastniť výberového konania v jednej firme. Zúčastnila som sa , dohodla som sa snimi že momentálne som na dohode a neskor ma prijmu na TPP(z dovodu zaucenia). Bolo mi povedané aby som na dokumente (ktorý som dostala z ÚP) aby som tam zaškrtla že odmietam ponúkanú prácu z dôvodu , že mám prácu, aj ked len na dohodu.(povedala mi to úradníčka)
Na to ma vyradili z evidencie.
Chcem sa spýtať , v tomto prípade , ak som vyradená a som na brigáde , či mám nejaké povinnosti na úrade. Napr. ak skončím s brigádou či musím zobrať na úrad ukončenie dohody. A či musím zobrať papier o tom , koľko zarábam, keďže som vyradená.
Ďakujem za odpoveĎ
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Monika Jantová 22. 02. 2017 09:11:00
Dobrý deň pani Aniko,

v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici posielam odpoveď:

Predovšetkým bolo veľkou chybou, ak klientka odmietla zamestnanie na pracovnú zmluvu. Asi o to väčšou, že podľa všetkého išlo o ponuku sprostredkovanú úradom. Takže po jej odmietnutí je klientka vyradená z evidencie UPSVaR na 6 mesiacov! Neviem, či tá dohoda o vykonaní práce stála za to. Každopádne po vyradení z evidencie už nemá klientka voči úradu žiadne povinnosti, jedine ak by príjem z dohody o vykonaní práce bol v mesiaci, kedy došlo k vyradeniu, vyšší ako dovoľuje zákon (148,57 €). Ak by tento príjem bol prekročený a práce na dohodu začali skôr, ako prišlo k odmietnutiu ponúknutého zamestnania, potom by mala byť klientka vyradená na prekročenie príjmu (čo by bolo v jej prípade „výhodnejšie“ – už aj kvôli tomu, že by nebola vyradená sankčne na 6 mesiacov).
Ak ale už má klientka v rukách rozhodnutie o vyradení z evidencie pre nespoluprácu, tak nemá voči úradu vôbec žiadnu povinnosť.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Monika Jantová
Doplnenie profilu
patrik.balla.2 21. 02. 2017 13:25:56 ISTP
dobry den co mam urobit na mojom profile
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 21. 02. 2017 14:06:59
Dobrý deň, pán Balla,

môžete si tu na ISTP vyplniť Váš osobný profil, aby Vám systém vedel odporučiť čo najvhodnejšie zamestnanie. Je dobré vyplniť ho čo najpodrobnejšie. Keď si vyplníte profil, môžete si z neho jedným kliknutím nechať vytvoriť životopis - systém to urobí automaticky na základe údajov uvedených vo Vašom profile. Osobný profil si môžete nastaviť ako aktívny - ak chcete sprístupniť zamestnávateľom niektoré Vaše údaje, aby Vás mohli osloviť. Ale pokiaľ nie ste zapojený do projektu BAZ - Buď aktívny a zamestnaj sa, nie je to povinné a nemusíte mať aktívny profil.

Cez našu stránku ISTP si môžete vyhľadať voľné pracovné miesto podľa Vašich požiadaviek. Kliknite na funkciu „Voľné pracovné miesta“ (na modrej lište vľavo hore s ikonkou lupy, resp. tu: http://www.istp.sk/volne-pracovne-miesta) a naľavo zadajte kritériá, aké Vám vyhovujú (môžete zadať len niektoré, nemusíte všetky, stačí napr. miesto výkonu práce či vzdelanie) - systém Vám následne ukáže dostupné ponuky práce v tejto oblasti.

ISTP teda umožňuje vyhľadávanie pracovných ponúk a zároveň ak sprístupníte Váš profil zamestnávateľom, môžu Vás oni sami osloviť - je to jedna z možných ciest nájdenia si práce. Prácu si, samozrejme, môžete hľadať aj inak, no aktivitou na našej stránke zvyšujete pravdepodobnosť, že si niečo nájdete – je to ďalšia z možností, náš portál má pomáhať ľuďom zamestnať sa.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Kuratela
Danka 21. 02. 2017 09:45:53 Soc. služby
1. Má súvislosť osobný bankrot a výživné?
2. Ak je povinný dospelý a odmieta platiť výživné, môže ÚPSV a R navrhnúť platiť výťivné starých rodičov Je v možnostiach kurately riešiť situácie bez návštevy matky a jej zápisu?
ak áno, aké sú to situácie
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 21. 02. 2017 14:36:49
Dobrý deň, pani Danka,

po konzultácii s našou spolupracujúcou odborníčkou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Senica sa obávame, že na Vašu prvú otázku nedokážeme zodpovedne odpovedať, nakoľko sa jedná o zložitú právnu otázku - posielame Vám však kontakt na Centrum právnej pomoci, kde by Vás možno vedeli usmerniť: http://www.centrumpravnejpomoci.sk/o-nas
Majú viacero regionálnych kancelárií, kde poskytujú pomoc: http://www.centrumpravnejpomoci.sk/kde-a-kedy-nas-najdete

K Vašej druhej otázke - ak rodič neplatí výživné, môže oprávnená osoba (ktorá má výživné na dieťa dostávať) požiadať pri splnení zákonných podmienok o náhradné výživné. Čo sa týka určenia platenia výživného – to je v kompetencii príslušného súdu a UPSVaR v úlohe kolízneho opatrovníka nenavrhuje platenie výživného inou ako povinnou osobou. Možno sú situácie (napr. povinný je ešte nezaopatrenou osobou), kedy na dieťa platia výživné starí rodičia, avšak toto je výlučne v kompetencii súdu.

Poslednej a predposlednej otázke sme úplne neporozumeli, no všetky „prípady“, ktoré rieši oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sa bez návštev nezaobídu a každá návšteva musí byť riadne zdokumentovaná, takže určite nie „bez zápisu“.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Prac. ponuka
beata.majerova.1 21. 02. 2017 09:39:31 ISTP
Potrebujem prac. ponuku poslať na môj mail, aby som ju poslala na úrad práce.
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 21. 02. 2017 10:40:34
Dobrý deň, pani Majerová,

ak si vyhľadáte vhodné voľné pracovné miesto na ISTP.sk, môžete naň reagovať kliknutím na modré tlačidlo "Poslať životopis".
Odporúčam Vám pri zasielaní životopisu zamestnávateľovi cez ISTP zaškrtnúť políčko "Poslať mi kópiu na môj e-mail" a ten následne vytlačiť sprostredkovateľke na úrade práce. Ak by vám kópia neprišla do doručenej pošty, pozrite, prosím, priečinok s nevyžiadanou poštou (SPAM), tieto automatické e-maily tam niekedy zvyknú skončiť.
Zaslané reakcie si viete aj odkontrolovať vo Vašom profile v časti Ponuky práce - Moje reakcie, kde sa Vám archivujú ponuky, na ktoré ste reagovali zo stránky ISTP.sk. Ak ste na ponuku reagovali napr. z portálu kariera.sk, tak tieto ponuky sa Vám automaticky neuložia v záložke Moje reakcie. Aj tento zoznam možno vytlačiť svojej sprostredkovateľke cez funkciu internetového prehliadača (tlačidlo na to zatiaľ nemáme vytvorené).

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Socialka
Stano 21. 02. 2017 09:18:55 Úrady PSVR
Dobrý den ,Chcem sa spýtať ,Od 1.1.2017som sa zaevidoval na urade práce
(Predtím som pracoval na obecnom urade na 9mesiacov.,v decembri 31.12.2016mi skončila pracovná zmluva.)
Otázka ,Januari som sa zaevidoval a aj potom vybavoval socialku .a +na bývanie .
Otázka : kedy mi príde socialka ?
A na bývanie ?
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 21. 02. 2017 10:47:37
Dobrý deň, pán Stano,

už sme spolu v tejto veci komunikovali cez funkciu ISTP Live chat. Verím, že sa všetko vyrieši.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Zmena bankoveho uctu na davku v hmotnej nudzi
Lukas 21. 02. 2017 00:28:56 Úrady PSVR
Dobry den, ako mam postupovat, ked chcem prijimat davku v hmotnej nudzi na svoj novy bankovy ucet (stary-povodny ucet mi coskoro zanikne)? Dakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Ivana Targošová 21. 02. 2017 11:18:16
Dobrý deň, Lukáš,

akékoľvek zmeny v tejto súvislosti je potrebné hlásiť úradu práce, teda ak budete meniť číslo účtu, na ktorý chcete, aby Vám boli vyplácané dávky, informujte o tom, prosím, príslušný úrad.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Ivana Targošová
Problém z vyplatení pn
Samek peter 20. 02. 2017 18:23:27 Ostatné
Dobrí deň chcem sa spýtať prečo nikto neupozornil manželku že jej nebude vyplatená pn lebo je na pn už dlho Duovoj jej pn je že počas jej pn ktorá trvala asi 3 mesiace sme prišli na to ze budeme mať bábätko tak nám odporučila lekárka že vladim na jej prácu bude lepšie pokračovať pn až do nástupu na materskú jej pn trvá od cislo pn (076815)30.08 2016 až do teraz no ne kde je problém keď do teraz neprišlo žiadne vyjadrenie a ani žiadne peniaze z pn poprosím O riesenie vdaka
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 20. 02. 2017 18:40:53
Príjemný dobrý večer pán Samek,

v tejto veci je potrebné kontaktovať Sociálnu poisťovňu, my sme správcom pracovného portálu ISTP. Nemocenská dávka sa nevypláca odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní a v období vyplácania materského.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Vymazanie adresy
milada.matusovicova 20. 02. 2017 15:18:11 ISTP
Dobrý deň,

chcela by som v registračných údajoch vymazať adresu, žiaľ nejde mi to. Ako postupovať? Nakoľko mi túto adresu zobrazuje v inzeráte a nechcem aby ju tam bolo vidieť.
Ďakujem
počet odpovedí: 1
Odpoveď
Pavol Hudec 20. 02. 2017 15:34:13
Príjemný dobrý deň pani Matušovičová,

myslíte sídlo zamestnávateľa v inzeráte? To sa žiaľ nedá vymazať.

S pozdravom a prianím pekného dňa
Pavol Hudec
Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk