Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Vyhnite sa týmto vetám. Ako sa správať prvé dni v práci

Prvé dni v práci sú tie najdôležitejšie. Kolegovia aj šéf o vás nič nevedia a začínajú si vytvárať mienku. Toto obdobie teda netreba podceňovať - práve naopak. Dajte si dobrý pozor na to, čo hovoríte a ako sa správate, aby ste nestratili prácu.

"Je prirodzené, že nováčik chce zapôsobiť a rýchlo zapadnúť," hovorí odborníčka na pracovné vzťahy Michelle Kerrigan. Častokrát sa nový kolega či kolegyňa snaží až príliš. Vedie to k tomu, že viac hovorí ako počúva, a to je chyba.

Tu je niekoľko slov, ktorým by ste sa mali v práci prvé dni a týždne vyhnúť.

V mojej predošlej práci...

Aj keď máte skúsenosti s predošlej práce, ktoré možno fungovali tam, netreba ten istý prístup otrocky aplikovať aj na novom mieste. Do novej práce treba prísť s tým, že sa budete učiť niečo nové. Prístup "ja viem všetko" sa nevypláca.

To je úžasné!

Prekračovanie zdravej miery pozitívneho prístupu môže na vaše okolie pôsobiť zlým dojmom. Neobjektívne vychvaľovanie všetkého, čo sa týka firmy či spoločnosti zaberie menej, ako keď sa budete chovať prirodzene.

Kedy mi zvýšite plat?

Nevhodnosť tejto otázky hádam netreba ani vysvetľovať. Pri téme platu treba počkať minimálne na skončenie 3 mesačnej skúšobnej doby.

V piatky potrebujem odchádzať skôr

Ak ste sa na tejto podmienke nedohodli ešte pred nástupom do práce, je nevhodné prekvapiť tým zamestnávateľa počas skúšobnej doby. Signalizujete tým firme málo rešpektu a nedostatok komunikačných schopností. Firma od vás čaká, že sa chcete učiť a chcete byť prítomný v spoločnosti.

Nie ďakujem, mám so sebou vlastné jedlo

Nevyužiť príležitosť ísť na obed s novými kolegami alebo šéfom pôsobí rezervovane. Skúste sa aspoň na začiatku vzdať možnosti priniesť si vlastné jedlo a radšej sa zoznámte so spolupracovníkmi.

Môj bývalý šéf bol neschopný

Možno je to pravda, no vedzte, že negatívne poznámky o bývalom zamestnávateľovi nemá nikto rád. Budete pôsobiť neprofesionálne. Ak o sebe vytvoríte takýto obraz, už ho budete len ťažko naprávať.

Som unavený

Prvé dni v práci nie je dobré oboznamovať každého s tým, že nemáte energiu. V tomto čase sú vaše výkony pod drobnohľadom a preto by ste sa mali snažiť pôsobiť naopak energicky a ochotne pracovať.

Autor: sok (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Mám prácu
15. 2. 2017
Máte pocit, že už ďalej nevládzete, že vaša práca stratila zmysel? Je možné, že vás postihol syndróm vyhorenia.
29. 1. 2017
Nechajte odísť do ríše mýtov pravidlá, ktoré vás roky zväzujú. Nedržte sa ich.
18. 1. 2017
Od januára 2017 sa zvýšil maximálny vymeriavací základ na nemocenské dávky, od mája sa má zvýšiť materské na 75 percent z vymeriavacieho základu.
15. 1. 2017
Predpovedať to, ktoré povolania zaniknú, si netrúfa nikto, ale už dnes je jasné, že roboti úspešne nahradili prácu človeka v mnohých odvetviach.
14. 1. 2017
Prvá výplata v novom roku je príležitosť začať s financiami hospodáriť ináč.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk