Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Neznášate svoju prácu? Pripravte si plán

Zhodnoťte situáciu

Práca živí človeka. Viac ako tretinu dňa trávime tam, kde by sme najradšej neboli. Ak však svoje povolanie doslova neznášate, je čas na zmenu. V prvom rade sa zamerajte na tú prácu, ktorú by ste označili za „zamestnanie snov“. Vezmite si príklad od ľudí, ktorí svoje povolanie milujú. Inšpirujte sa víťazmi lotérií, ktorí pracujú naďalej, či dôchodcami, ktorých neskolil v pokračovaní ich celoživotného diela ani ich vek.

Nájdite si svoju cestu

Ak viete, že ste na správnom mieste, avšak problémom je spoločnosť, pre ktorú pracujete, máte to o to jednoduchšie. Keď ste si však vedomý, že nenávidíte svoju prácu ako takú a šťastný vonkoncom nebudete ani v inej firme, je načase spýtať sa samého seba, čo naozaj chcete. Čo by ste urobili, ak by ste si mohli vybrať akékoľvek zamestnanie? Chceli by ste zarábať činnosťou, ktorú teraz označujete ako svoje hoby?

10 spôsobov, ako si naplánovať pracovnú budúcnosť

1. Rozhoďte siete - napríklad na LinkedIn či Plaxo. Požiadajte svojich súčasných i bývalých zamestnávateľov o odporúčania.

2. Zvážte registráciu webovej stránky s vašim menom. Vytvorte si profesionálne znejúcu e-mailovú adresu, ktorá bude ľudí motivovať na návštevu vašej webovej adresy.

3. Rozšírte svoje vedomosti. Chýba vám kvalifikácia? Existuje nejaké vzdelanie, ktoré ešte môžete dosiahnuť? Porozmýšľajte nad tým.

4. Začnite rozmýšľať o tom, kým sa chcete stať. Vnútorné presvedčenie je pre uskutočnenie svojho sna veľmi dôležité.

5. Nájdite spôsob, ako zarábať aj mimo svojho súčasného zamestnania. S ďalším príjmom sa budete cítiť voľnejší.

6. „Táto práca je dočasná“ – toto heslo si niekde nalepte. Uistite sa, že bude tam, kde ho uvidíte zakaždým, keď na vás príde ťažšia chvíľka.

7. Využite čas mimo práce naplno. Zapisujte si vaše myšlienky. Stanovte si pravidlo, podľa ktorého sa budete denne x času venovať splneniu svojho sna.

8. Súčasné zamestnanie berte ako platený tréning. Aj v mizernej práci máte množstvo možností, ako zlepšiť svoje zručnosti.

9. Udržiavajte si v terajšej práci stálu výkonnosť. Majte na pamäti, že táto práca je dočasná, takže nie je dôvod sa pretrhnúť.

10. Užívajte si život mimo práce. Ak máte aktívny spoločenský život mimo kancelárie, oveľa ľahšie budete zvládať prípadný stres.

Autor: Martin Ducár (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Mám prácu
15. 2. 2017
Máte pocit, že už ďalej nevládzete, že vaša práca stratila zmysel? Je možné, že vás postihol syndróm vyhorenia.
29. 1. 2017
Nechajte odísť do ríše mýtov pravidlá, ktoré vás roky zväzujú. Nedržte sa ich.
18. 1. 2017
Od januára 2017 sa zvýšil maximálny vymeriavací základ na nemocenské dávky, od mája sa má zvýšiť materské na 75 percent z vymeriavacieho základu.
15. 1. 2017
Predpovedať to, ktoré povolania zaniknú, si netrúfa nikto, ale už dnes je jasné, že roboti úspešne nahradili prácu človeka v mnohých odvetviach.
14. 1. 2017
Prvá výplata v novom roku je príležitosť začať s financiami hospodáriť ináč.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk