X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Prísľub, že vytvoríme 100.000 nových pracovných miest, je realistický

Bratislava 20. decembra (TASR) - To, že sa vláde podarilo znížiť nezamestnanosť na Slovensku za posledné štyri roky, potvrdzuje fakt, že nezamestnanosť nie je predmetom predvolebnej kampane. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil premiér Robert Fico. "Akonáhle by niekto spochybňoval tieto výsledky, bolo by to predmetom ostrej predvolebnej kampane. Všetky ambície, ktoré sme si postavili v programovom vyhlásení vlády v oblasti boja proti nezamestnanosti, boli naplnené," podotkol Fico.

Premiér taktiež považuje prísľub vytvoriť ďalších 100.000 nových pracovných miest za reálny. Tento cieľ si stanovila strana Smer-SD aj v treťom sociálnom balíčku. "Za štyri roky sme vytvorili 130.000 nových pracovných miest. Preto nie je žiadny problém s naplnením nášho plánu pokiaľ ide o nasledujúce roky, že vytvoríme ďalších 100.000 pracovných miest. Budú zabezpečené predovšetkým aktivitami pri podpore hospodárskeho rastu a investícií," priblížil premiér.

Upozornil, že v súčasnosti sa na Slovensku hovorí o viacerých investičných aktivitách v objeme takmer jednej miliardy eur. Okrem príchodu automobilky Jaguar Land Rover bola oznámená investícia vo Volkswagene a podľa premiéra vláda pracuje na ďalších. "K tomu treba prirátať významné akčné plány, ktoré budeme schvaľovať v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti," priblížil s tým, že 90.000 pracovných miest má byť vytvorených aj z prostriedkov Európskej únie. "Preto prísľub 100.000 nových pracovných miest je absolútne realistický. Dokonca som presvedčený, že tento počet sa dá aj prekročiť," predpokladá Fico.

Ambíciou vlády je preto naďalej znižovať nezamestnanosť. "Je reálne, že pôjdeme pod 10 % v roku 2016," uviedol Fico s tým, že vláda má v pláne pokračovať aj v zvyšovaní minimálnej mzdy.

Nezamestnanosť v novembri tohto roka klesla na úroveň 10,77 %. Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) možno za tým hľadať projekty, ktoré boli naštartované v tomto roku a ktoré fungujú aj počas zimných mesiacov, kedy nie je sezónna práca aktuálna. "Všetky rizikové kategórie, znevýhodnené skupiny, teda mladí do 25, do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaní aj relatívne starší majú veľmi pozitívne čísla z hľadiska nezamestnanosti," uviedol Richter.

Za mimoriadne pozitívnu správu považuje napríklad pokles počtu dlhodobo nezamestnaných. "Z hľadiska Európskej únie sme vyhodnotená ako druhá najúspešnejšia krajina, čo sa týka znižovania hlavne tejto kategórie," podotkol Richter.

V roku 2016 pôjdeme pod 10% v počte nezamestnaných

Tu bude player


Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk