Dnes je 17. 1. 2017 Deň detských vynálezcov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Budeme tlačiť, aby čo najviac ľudí malo trvalé zamestnanie

Bratislava 6. októbra (TASR) – Koniec chamtivosti korporáciám, pod týmto heslom sa ponesie Svetový deň za dôstojnú prácu, ktorý Medzinárodná odborová federácia vyhlásila aj tento rok na 7. október. Odbory na všetkých kontinentoch vyvíjajú aktivity s tým, aby upozornili na pracovné podmienky a na zamestnanecké práva. Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave pripomenul, že Európska komisia tlačí na to, aby čo najviac ľudí bolo zamestnaných na trvalý pracovný pomer.

"Považujeme pracovný pomer na dobu určitú, pracovný pomer na kratší čas, dočasné prideľovanie zamestnancov iným firmám agentúrami, ako aj obe typy dohôd o pracovnej činnosti a o výkone práce za neštandardné formy zamestnávania. Nezaručujú napríklad nárok na dovolenku, možnosti čerpať si úver, alebo založiť si rodinu. Budeme preto vyvíjať tlak na to, aby aj títo zamestnanci mali nárok na pracovno-právnu ochranu a sociálne výhody, na ktoré majú nárok kmeňoví zamestnanci," povedal Kollár. KOZ bude vyhodnocovať aj agentúrne zamestnávanie po tom, čo sa začiatkom roka sprísnili podmienky. "Ide nám o to, aby pracovali v dôstojnejších podmienkach. Títo ľudia nemajú tú istotu ako kmeňoví zamestnanci podnikov. Nemôžu čerpať dovolenky, čo im zabezpečuje Listina ľudských práv," zdôraznil šéf KOZ.

KOZ sa podľa viceprezidenta Slavomíra Mangu už štyri roky usiluje o zabezpečenie dôstojnej práce. "Hovoríme vždy o boji proti pracujúcej chudobe. Ide o líniu, ktorú držíme a snažíme sa zabezpečiť," povedal Manga. Za najväčší úspech označil zmenu v agentúrnom zamestnávaní. Pripomenul, že tento typ zamestnávania sa zaviedol v Anglicku a mal zabezpečiť prácu pre migrantov, jazykovo ich pripravovať. "V tej podobe, ako sa agentúry dostali k nám, už nie sú akceptovateľné," skonštatoval viceprezident KOZ. Vyzdvihol však tie, ktoré dokázali zabezpečiť prácu ľuďom v odľahlých regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou.

KOZ predstavila aj štatistiky z roku 2014, podľa ktorých z 2,3 milióna zamestnancov pracovalo na dohodu okolo 100.000, na plný pracovný úväzok pracovalo takmer dva milióny, na kratší vyše 113.000. Okolo 26 % organizácií malo zavedený pružný pracovný čas. Priemerný podiel agentúrnych zamestnancov vo firmách bol 2,77 %. Niektoré majú podiel agentúrnych zamestnancov vyšší a KOZ za racionálny podiel agentúrnych zamestnancov v podniku považuje hranicu 10 až 15 %.

Prezident KOZ pripomenul tiež, že Slovensko napriek dobrým výsledkom vo vývoji hrubého domáceho produktu je v pomere čerpania prostriedkov na mzdy pod priemerom Európskej únie. Kým v EÚ je pomer 50 % v prospech miezd a 50 % v prospech zisku korporácií, na Slovensku sa na mzdy ujde len 40 %.

Podiel agentúrnych zamestnancov v roku 2014 predstavoval 2,77%
Tu bude player


Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
16. 1. 2017
Firma je dôležitým zamestnávateľom v okrese Detva, aktuálne v nej pracuje asi 200 ľudí.
16. 1. 2017
Vo svojej dnešnej výzve to skonštatovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
16. 1. 2017
Polovica ľudí o P2P (peer to peer - rovný s rovným) pôžičkách nikdy ani len nepočula.
16. 1. 2017
Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi vo výške 1,33 milióna eur je rozložená na obdobie rokov 2016 a 2017.
15. 1. 2017
Richter pripustil, že toto môže byť skôr administratívna chyba napríklad účtovníčky

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk