X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli 11,46 %

Bratislava 19. augusta (TASR) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli tohto roka úroveň 11,46 %. Medzimesačne, v porovnaní s júnom, keď bola na úrovni 11,55 %, poklesla o 0,09 percentuálneho bodu (p. b.) a medziročne sa znížila o 1,21 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Marián Valentovič.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v siedmom mesiaci tohto roka 309.110 osôb. "Medzimesačne, v porovnaní s júnom 2015, poklesol stav uchádzačov o 2313 osôb. Medziročne ich počet klesol o 32.772 osôb, čo je o 9,59 % menej," vyčíslil Valentovič. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli 13,04 %. "V porovnaní s júnom tohto roka poklesla o 0,08 p. b., medziročne poklesla o 1,19 p. b.," spresnil.

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce bol v júli 351.821 osôb. "Medzimesačne ide o pokles o 2023 osôb. Medziročne poklesol o 32.181 osôb, čo je o 8,38 % menej," doplnil generálny riaditeľ ÚPSVR.

Vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského kraja sa miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne znížila. "V 60 okresoch sme zaznamenali pokles, v 17 nárast a v dvoch okresoch sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila. Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti v júli dosiahol okres Galanta," uzavrel Valentovič.

Nezamestnanosť naďalej klesá, v júli pribudli najmä živnostníci

Bratislava 19. augusta (TASR) – Trend znižovania nezamestnanosti na Slovensku pokračuje a počet ľudí bez práce klesá už od začiatku roka 2013. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD). Júlová miera evidovanej nezamestnanosti 11,46 % totiž medzimesačne poklesla o 0,09 percentuálneho bodu (p. b.) a medziročne o 1,21 p. b. Výrazne sa v tomto období zvýšil najmä počet živnostníkov.

"Dá sa povedať, že od januára 2013 je tento trend neustály, to znamená dva a pol roka sa nezamestnanosť na Slovensku znižuje. A sú vytvorené všetky predpoklady aj vzhľadom na vývoj ekonomiky, rast hrubého domáceho produktu (HDP), aby sme v tomto trende pokračovali aj ďalej," konštatoval Richter. Ako dodal, vláda má ambíciu dostať sa do konca roka na priemer eurozóny na úrovni 11,1 %.

Pozitívne hodnotí minister tiež to, že počet nezamestnaných klesá vo všetkých znevýhodnených skupinách vrátane mladých ľudí, ľudí nad 50 rokov či dlhodobo nezamestnaných. Zároveň upozornil, že za dva roky sa znížila nezamestnanosť vo viacerých znevýhodnených okresoch. V Revúcej klesol počet ľudí bez práce o 6 %, v Poltári o 5 %, v Rimavskej Sobote o 4,5 %, v Kežmarku o 4,1 % a v Rožňave o 3,5 %.

"Opatrenia a projekty, ktoré prijíma ústredie práce, majú pozitívny vplyv aj na tieto okresy. Z pohľadu hodnotenia tých najúčinnejších opatrení, ktoré sa v tomto roku prejavili, sú to hlavne tieto okresy. Čo sa týka súbehu mzdy a dávky v hmotnej núdzi, od začiatku roka ho využilo 11.553 osôb a zamestnalo sa výhradne na východnom Slovensku, respektíve v južných okresoch Banskobystrického kraja, tam, kde je nezamestnanosť najvyššia," povedal Richter.

Šéf rezortu práce ďalej informoval, že spomedzi nezamestnaných evidovaných na úrade prace sa v júli zamestnalo 14.732 ľudí.

Z 10.470 tohtoročných absolventov vysokých škôl, ktorí sa v júni zaevidovali na úradoch práce, odišlo v júli z evidencie 1737 absolventov. Z nich 1024 sa zamestnalo na Slovensku, 158 v niektorej z členských krajín Európskej únie a stovka tam išla brigádovať. Ďalších 51 absolventov začalo podnikať ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

Počet riadnych zamestnancov sa v júli znížil o 4000. "Ale aj na moje prekvapenie absolútne narástol počet SZČO. Osemtisíc živnostníkov pribudlo za mesiac júl v evidencii Sociálnej poisťovne. Gro týchto živnostníkov bude podnikať v oblasti stavebníctva, respektíve investičnej výstavby. Pre nás je dôležité, že väčší počet ľudí pracuje. V tomto prípade nie je dôležité, či ako zamestnanec, alebo ako SZČO," uzavrel Richter.

Videogaléria

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny: Nezamestnanosť stále klesá, v júli na 11,46%
Tu bude player

Ján Richter: Opatrenia a projekty Ústredia práce majú pozitívny vplyv aj na znevýhodnené okresy
Tu bude player

Ján Richter: Máme ambíciu sa do konca roka dostať na priemer EÚ v nezamestnanosti
Tu bude player


Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk