Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Do zahraničia dochádza denne pracovať desaťtisíce Maďarov

Budapešť 9. júna (TASR) - Desaťtisíce Maďarov denne dochádza za prácou do zahraničia, zhruba päťnásobne viac než pred desiatimi rokmi. Napísal to dnes spravodajský server Vg.hu, podľa ktorého 83 % dochádzajúcich pracuje v Rakúsku, na Slovensko chodí z Maďarska pracovať denne 2400 ľudí.

Dôvodom tohto javu, ktorý súvisí aj so vstupom Maďarska do Európskej únie, podľa Ústredného štatistického úradu (KSH) sú nevýhodné podmienky domáceho trhu práce, výrazný rozdiel v úrovni miezd v zahraničí, ale dôvodom dochádzania za prácou do zahraničia môžu byť aj rodinné väzby a kultúrne dôvody.

Najviac Maďarov chodí pracovať do Rakúska, najmä do Viedne či do Grazu. Ich počet je 22.500. Rakúska priemerná mzda je trojnásobná oproti maďarskej, poznamenáva server, podľa ktorého ostatné krajiny sú už však podstatne menej lákavé.

Na Slovensko chodia pracovať najmä občania SR žijúci v Maďarsku. V Rumunsku existujú rodinné väzby v oblastiach, kde žije maďarská menšina, preto tam za prácou chodia viacerí Maďari. Najmenej dochádzajúcich smeruje na Ukrajinu, do Srbska, Chorvátska a Slovinska.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
20. 2. 2017
Urobilo tak po konzultácii s odborníkmi a riaditeľmi škôl.
20. 2. 2017
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 235.455 osôb.
20. 2. 2017
Za prvý dôležitý míľnik histórie gymnázia považuje celkovú rekonštrukciu historickej budovy, ktorá znamenala vlastne jej záchranu.
19. 2. 2017
Cieľom investičného zámeru je rozšírenie výroby existujúceho podniku priemyselnej výroby zameraného na piliarsku výrobu.
19. 2. 2017
Tento rok by mal byť prvým, keď sa začne plnenie jednotlivých opatrení vyhodnocovať.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk