X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Do systému duálneho vzdelávania sa zapojí 130 zamestnávateľov

Bratislava 13. apríla (TASR) - Do systému duálneho vzdelávania sa od nového školského roka prihlásilo 130 zamestnávateľov. Najviac sa hlásia firmy zamestnávajúce od 20 zamestnancov do 100, a to v odvetviach ako obchod a cestovný ruch, automechanici a elektrotechnický priemysel. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

"Spoločne vytvoria 1800 pracovných miest, v ktorých sa budú žiaci pripravovať na budúce povolanie," uviedla. Najviac žiakov počas jedného ročníka plánuje zapojiť do systému duálneho vzdelávania INA Kysuce, s. r. o., v odbore mechanik - nastavovač, a to presne 100.

Stredoškoláci si v rámci duálneho systému budú môcť aj zarobiť. Žiakovi, ktorý sa bude pripravovať na povolanie v nedostatkových študijných alebo v učebných odboroch, bude štát poskytovať mesačne v období školského vyučovania motivačné štipendium. Jeho výška bude záležať od študijných výsledkov. Ak žiak dosiahne priemer známok do 1,8 vrátane, dostane 58,77 eura. Študenti s priemerom horším ako 1,8 a do 2,4 si prilepšia o 40,69 eura a s priemerom horším ako 2,4 a do 3,0 dostanú 22,61 eura.

U zamestnávateľov zas žiaci budú môcť dostať podnikové štipendium. "Podnikové štipendium sa bude poskytovať mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky štvornásobku sumy životného minima, t. j. do výšky 361,68 eura," priblížila hovorkyňa. Pri určovaní výšky podnikového štipendia sa bude prihliadať najmä na dosiahnutý prospech žiaka na praktickom vyučovaní a jeho pravidelnú účasť na praktickom vyučovaní.

Študent, ktorý na praktickom vyučovaní bude vyrábať zhodnotiteľné výrobky alebo služby, dostane za túto prácu odmenu. "Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 percent až 100 percent z hodinovej minimálnej mzdy, t. j. od 1,09 eura do 2,18 eura," priblížila Dupaľová Ksenzsighová. Ako dodala, pri určovaní jej výšky sa zohľadňuje aj kvalita práce a správanie žiaka.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk