X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Pri hľadaní zamestnania je dôležitý aj prvý dojem z uchádzača

Bratislava 26. marca (TASR) - Uchádzač o zamestnanie často rozpošle desiatky životopisov a výsledok neprichádza. V situácii, ktorá sa zdá byť bezradná, môže pomôcť pohľad druhej strany, a to zamestnávateľa. Jazyková škola LemonLanguageCenter sa denne stretáva s neodpustiteľnými chybami pri pohovoroch – či už tých simulovaných na hodinách Business English alebo počas reálnych pri hľadaní špičkových lektorov.

"Niekomu sa tieto body môžu zdať ako vystrihnuté z komédie. V našej jazykovej škole však hľadáme jedinečných lektorov, a tak si na pohovoroch dáme záležať. Realita je však taká, že až 80 % životopisov je neprofesionálnych, uchádzači sa na pohovor nevedia správne pripraviť. Podobne je to aj so žiakmi, ktorí sa u nás pripravujú na interview v angličtine, mnohí na začiatku robili tie isté základné chyby," vysvetľuje majiteľka LemonLanguageCenter Lucia Oravcová.

Zamestnávatelia sa v životopisoch často stretávajú s fluktuantmi, napríklad s takými, ktorí vymenili 6 až 7 zamestnaní za dva roky. Keď sa potom uchádzača opýtajú, prečo prácu tak často striedal, spustí sa vlna kritiky na jednotlivé firmy a ich vedenie.

Je prirodzené, že ak si dlhší čas hľadáte prácu, posielate životopis takmer všade. Každá firma však hľadá zamestnanca, ktorý si vybral práve ich spoločnosť. Pretože sa mu páči ich spôsob komunikácie, produkty či firemná kultúra.

"To, že si zvolili nás, je predzvesťou toho, že v práci budú spokojní, snaživí, motivovaní a budú tam chodiť radi, čo je pre nás veľmi dôležité. Spokojnosť sa vždy viditeľne odráža na výsledku práce," zdôraznila Oravcova.

Dôležitý je podľa nej aj prvý dojem, akým uchádzač o zamestnanie zapôsobí. "V tomto období máme denne desiatky pohovorov, na mnohé sa uchádzači bez ostychu dostavia v priesvitných „mini“ blúzkach či v špinavých roztrhaných teniskách," uzavrela Oravcová.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Hľadám prácu
29. 3. 2017
Hľadáte uplatnenie v obchode? Pozrite si ponuku práce pre predavačov, obchodných zástupcov a expedientov.
23. 3. 2017
Portál ISTP.sk vám prináša zoznam voľných pracovných miest s hrubou mzdou minimálne 1000 eur za mesiac.
15. 3. 2017
Hľadáte si prácu vo finančnom sektore?
8. 3. 2017
Portál ISTP.sk vám prináša ponuku voľných pracovných miest z viacerých európskych krajín.
1. 3. 2017
Pozrite sa na aktuálne pracovné ponuky pre absolventov stredných a vysokých škôl na Slovensku.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk