X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Slovensko potrebuje diverzifikovať svoj obchod aj mimo krajín EÚ

Bratislava 5. júna (TASR) - Výrazná závislosť Slovenska od vývoja v krajinách Európskej únie (EÚ) môže mať negatívne dosahy na obchodnú bilanciu SR. Okrem doterajšej orientácie na európske trhy je preto potrebné podporovať diverzifikáciu obchodných aktivít mimo hraníc EÚ. Konštatuje to hodnotiaci materiál o ekonomickej diplomacii za rok 2012 z dielne rezortu zahraničných vecí, ktorý dnes schválila vláda.

Diverzifikácia obchodných aktivít by sa mala podľa dokumentu zamerať na krajiny s vysokým potenciálom rastu vývozu, medzi ktoré patrí Ruská federácia, Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan, krajiny Balkánu, Turecko či štáty východnej a juhovýchodnej Ázie. V nadväznosti na obchodnú politiku EÚ a postupnú liberalizáciu obchodu majú podľa rezortu diplomacie rastový potenciál aj vyspelé ekonomiky ako USA, Japonsko, Kanada a Austrália, ostatné krajiny Spoločenstva nezávislých štátov, krajiny Latinskej Ameriky, Perzského zálivu, severnej Afriky či Juhoafrická republika.

"Tieto teritóriá by mohli pre najbližšie obdobie tvoriť základ pre smerovanie podpory teritoriálnej diverzifikácie obchodnej politiky aj lokalizáciou ekonomickej diplomacie," konštatuje ministerstvo zahraničných vecí. Zároveň avizuje, že bude v roku 2013 využívať svoje posilnené kompetencie v oblasti ekonomickej diplomacie na účinnejšiu koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov a koordinovanú prezentáciu SR v zahraničí.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk