Slovensko potrebuje diverzifikovať svoj obchod aj mimo krajín EÚ

Spravodajstvo
Bratislava 5. júna (TASR) - Výrazná závislosť Slovenska od vývoja v krajinách Európskej únie (EÚ) môže mať negatívne dosahy na obchodnú bilanciu SR. Okrem doterajšej orientácie na európske trhy je preto potrebné podporovať diverzifikáciu obchodných aktivít mimo hraníc EÚ. Konštatuje to hodnotiaci materiál o ekonomickej diplomacii za rok 2012 z dielne rezortu zahraničných vecí, ktorý dnes schválila vláda.

Diverzifikácia obchodných aktivít by sa mala podľa dokumentu zamerať na krajiny s vysokým potenciálom rastu vývozu, medzi ktoré patrí Ruská federácia, Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan, krajiny Balkánu, Turecko či štáty východnej a juhovýchodnej Ázie. V nadväznosti na obchodnú politiku EÚ a postupnú liberalizáciu obchodu majú podľa rezortu diplomacie rastový potenciál aj vyspelé ekonomiky ako USA, Japonsko, Kanada a Austrália, ostatné krajiny Spoločenstva nezávislých štátov, krajiny Latinskej Ameriky, Perzského zálivu, severnej Afriky či Juhoafrická republika.

"Tieto teritóriá by mohli pre najbližšie obdobie tvoriť základ pre smerovanie podpory teritoriálnej diverzifikácie obchodnej politiky aj lokalizáciou ekonomickej diplomacie," konštatuje ministerstvo zahraničných vecí. Zároveň avizuje, že bude v roku 2013 využívať svoje posilnené kompetencie v oblasti ekonomickej diplomacie na účinnejšiu koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov a koordinovanú prezentáciu SR v zahraničí.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/776/Slovensko-potrebuje-diverzifikovat-svoj-obchod-aj-mimo-krajin-EU
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie