X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Asociácia nemocníc Slovenska a odborári vyzvali vládu, aby riešila kritickú situáciu v nemocniciach

Bratislava 11. februára (TASR) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) spolu so zdravotníckymi a lekárskymi odborármi vyzývajú vládu SR, aby sa venovala situácii, ktorá vznikla v regionálnych nemocniciach pre zákonné zvýšenie miezd zdravotníkov. Súčasný stav označili za kritický.

Asi 60 malým a stredným nemocniciam, ktoré ANS združuje, chýba približne 20 miliónov eur a o prácu môžu prísť tisíce ľudí. "Pod tlakom týchto dopadov, ktoré neboli zodpovedajúcim spôsobom kompenzované úpravou príjmov nemocníc, hrozí v nemocniciach prepúšťanie pracovníkov v rozsahu do 2000 zamestnancov," napísali v stanovisku. Spomínané nemocnice majú okolo 20.000 zamestnancov. Prezident ANS Marián Petko nevylúčil, že môže dôjsť aj k deleniu úväzkov pre sestry či kráteniu úväzkov u všetkých zamestnancov.

Petko v utorok (10.2.) po rokovaní odvetvovej tripartity na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR povedal, že väčšina nemocníc sa pripravuje na krízový režim a čaká, ako dopadnú rokovania do konca februára. ANS by v priebehu tohto mesiaca mala absolvovať rozhovory so súkromnými poisťovňami, ktoré by im mohli uvoľniť viac peňazí.

Súkromné poisťovne po poslednom rokovaní s ANS prostriedky nenavýšili, možné zvýšenie podmieňovali uvoľnením peňazí z 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte pre kapitolu zdravotníctva. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navýšila prostriedky len na prvý kvartál tohto roka.

Ministerstvo financií nedávno pre TASR uviedlo, že vo verejnom zdravotníctve by sa nemali kumulovať ďalšie dlhy. "Nie je vhodné, aby v bilancii rozpočtu vznikal negatívny vplyv z titulu hospodárenia zdravotníckych zariadení a zároveň by sa čerpali spomínané výdavky," reagovalo. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že peniaze pre zdravotníctvo hľadá, no kým sa nepodarí získať viac peňazí do rozpočtu, regionálne nemocnice majú pristúpiť k racionalizačným opatreniam.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk