X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Zamestnanci musia požiadať o zúčtovanie dane najneskôr 16. februára

Bratislava 9. februára (TASR) - Zamestnanci, ktorí v roku 2014 mali príjmy len zo zamestnania, teda len zo závislej činnosti, môžu najneskôr v pondelok 16. februára požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Treba to urobiť písomne na predpísanom tlačive. Týka sa to aj tých, ktorí vlani pracovali na dohodu.

"Pokiaľ niekto vlani pracoval u viacerých zamestnávateľov, zúčtovanie robí ten z nich, u ktorého si zamestnanec uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Takému zamestnávateľovi predloží potvrdenia o príjmoch od všetkých ostatných zamestnávateľov a ten do úhrnu príjmov za rok 2014 započíta aj sumy z potvrdení od všetkých ostatných zamestnávateľov. Ak zamestnanec potvrdenia v termíne nepredloží, povinný bude podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2014," informovala TASR hovorkyňa Finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková.

Zamestnanec si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus aj dodatočne.

"Ak nezdaniteľnú časť a daňový bonus si u žiadneho zamestnávateľa neuplatnil, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek zo svojich predošlých zamestnávateľov. Preukáže, že na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok a zamestnávateľ to pri vyúčtovaní zohľadní," upozornila hovorkyňa FS a pripomenula aj postup v niektorých ďalších prípadoch. Napríklad ak niekto vlani bol zamestnaný a zároveň mal živnosť, z nej však nedosiahol v roku 2014 príjmy, môže aj on požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za podmienky, že z inej samostatnej zárobkovej činnosti nevykazuje daňovú stratu.

Ak zamestnávateľ, ktorý bol platiteľom dane, počas minulého roka zanikol a nemal právneho nástupcu, a teda zamestnanec nemá koho požiadať o zúčtovanie dane, povinný je podať daňové priznanie. Zamestnancovi, ktorý zamestnanie vlani zmenil, môže ročné zúčtovanie dane za zákonom stanovených podmienok vykonať jeho bývalý zamestnávateľ. Rovnako aj ak stratil prácu a bol evidovaný na úrade práce.

Ročné zúčtovanie a výpočet dane zamestnanca za rok 2014 vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. marca 2015. Ak ho zamestnanec o vykonanie zúčtovania nepožiada, povinný je za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľný príjem, vystaviť a doručiť v zákonom stanovenej lehote potvrdenie o jeho zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň a o daňovom bonuse na vyživované dieťa.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk