X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

V roku 2015 chceme pokračovať v znižovaní nezamestnanosti

Bratislava 29. decembra (TASR) – Opatrenia, ktoré v roku 2014 pripravil rezort práce, sa podpísali pod zníženie nezamestnanosti a zvýšenie zamestnanosti. Presvedčený je o tom minister práce Ján Richter (Smer-SD). "Som spokojný, lebo všetky legislatívne zmeny, ktoré sme prijali, priniesli pozitíva, pretože popritom, že klesá od januára každý mesiac pravidelne nezamestnanosť, stúpa zamestnanosť," podotkol pre TASR Richter. Podľa jeho slov sa od začiatku roka 2014 na Slovensku vytvorilo približne 51.000 nových pracovných miest. "Cesta, ktorou sme sa vybrali, je dobrá a správna a chceme v nej pokračovať," skonštatoval minister.

Uviedol tiež, že nezamestnanosť v roku 2014 klesala vo všetkých rizikových skupinách, teda v evidencii úradov práce ubudli mladí nezamestnaní, znížil sa aj počet dlhodobo nezamestnaných aj občanov nad 50 rokov bez práce.

Richter za úspech považuje tiež navýšenie minimálnej mzdy od 1. januára 2015, schválenie odvodovej odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov, schválenie novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ako aj nastavenie pravidiel výplaty dôchodkov z druhého piliera.

V roku 2015 sa chce rezort práce zamerať na dokončenie dôchodkovej reformy. "Od 1. júla by sme mali mať účinný zákon o minimálnom dôchodku, čím by proces úpravy prvého, druhého a tretieho piliera mal byť zavŕšený," predpokladá Richter.

Rezort chce pokračovať v projektoch zameraných na zamestnávanie mladých ľudí. "Záruky pre mladých sa budú realizovať prostredníctvom nového operačného programu, ktorý máme schválený. Chceme pokračovať v osvedčených projektoch, ako sú aj komunitné centrá, terénna opatrovateľská služba," priblížil plány rezortu Richter.

Ministerstvo práce sa chce v budúcom roku sústrediť aj na podporu mladých rodín. Na túto oblasť by mali ísť peniaze práve z druhého sociálneho balíčka, ktorého prípravu už avizoval premiér Robert Fico. Minister práce uviedol, že na podporu mladých rodín by mala ísť čiastka v objeme 20 miliónov eur. "Pripravujeme takzvaný druhý sociálny balík, ktorý by mal byť predstavený k 1. aprílu budúceho roka. Jedno z tých opatrení by malo smerovať aj k mladým rodinám, aby sme istým spôsobom vytvorili predpoklady a podmienky pre to, aby si aj táto kategória ľudí mohla zlepšiť svoje sociálno- ekonomické postavenie," priblížil Richter s tým, že opatrenia sú v štádiu prípravy. "V každom prípade riešime dve veci. Popritom, čo ministerstvo školstva podporuje pre samosprávu rozširovanie kapacít škôlok, my ideme pripraviť vznik takzvaných detských kútikov. Chceme vytvoriť podmienky tým matkám, ktoré majú záujem pracovať na úväzok," zdôvodnil šéf rezortu práce.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk