Dnes je 17. 1. 2017 Deň detských vynálezcov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

V roku 2015 chceme pokračovať v znižovaní nezamestnanosti

Bratislava 29. decembra (TASR) – Opatrenia, ktoré v roku 2014 pripravil rezort práce, sa podpísali pod zníženie nezamestnanosti a zvýšenie zamestnanosti. Presvedčený je o tom minister práce Ján Richter (Smer-SD). "Som spokojný, lebo všetky legislatívne zmeny, ktoré sme prijali, priniesli pozitíva, pretože popritom, že klesá od januára každý mesiac pravidelne nezamestnanosť, stúpa zamestnanosť," podotkol pre TASR Richter. Podľa jeho slov sa od začiatku roka 2014 na Slovensku vytvorilo približne 51.000 nových pracovných miest. "Cesta, ktorou sme sa vybrali, je dobrá a správna a chceme v nej pokračovať," skonštatoval minister.

Uviedol tiež, že nezamestnanosť v roku 2014 klesala vo všetkých rizikových skupinách, teda v evidencii úradov práce ubudli mladí nezamestnaní, znížil sa aj počet dlhodobo nezamestnaných aj občanov nad 50 rokov bez práce.

Richter za úspech považuje tiež navýšenie minimálnej mzdy od 1. januára 2015, schválenie odvodovej odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových zamestnancov, schválenie novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ako aj nastavenie pravidiel výplaty dôchodkov z druhého piliera.

V roku 2015 sa chce rezort práce zamerať na dokončenie dôchodkovej reformy. "Od 1. júla by sme mali mať účinný zákon o minimálnom dôchodku, čím by proces úpravy prvého, druhého a tretieho piliera mal byť zavŕšený," predpokladá Richter.

Rezort chce pokračovať v projektoch zameraných na zamestnávanie mladých ľudí. "Záruky pre mladých sa budú realizovať prostredníctvom nového operačného programu, ktorý máme schválený. Chceme pokračovať v osvedčených projektoch, ako sú aj komunitné centrá, terénna opatrovateľská služba," priblížil plány rezortu Richter.

Ministerstvo práce sa chce v budúcom roku sústrediť aj na podporu mladých rodín. Na túto oblasť by mali ísť peniaze práve z druhého sociálneho balíčka, ktorého prípravu už avizoval premiér Robert Fico. Minister práce uviedol, že na podporu mladých rodín by mala ísť čiastka v objeme 20 miliónov eur. "Pripravujeme takzvaný druhý sociálny balík, ktorý by mal byť predstavený k 1. aprílu budúceho roka. Jedno z tých opatrení by malo smerovať aj k mladým rodinám, aby sme istým spôsobom vytvorili predpoklady a podmienky pre to, aby si aj táto kategória ľudí mohla zlepšiť svoje sociálno- ekonomické postavenie," priblížil Richter s tým, že opatrenia sú v štádiu prípravy. "V každom prípade riešime dve veci. Popritom, čo ministerstvo školstva podporuje pre samosprávu rozširovanie kapacít škôlok, my ideme pripraviť vznik takzvaných detských kútikov. Chceme vytvoriť podmienky tým matkám, ktoré majú záujem pracovať na úväzok," zdôvodnil šéf rezortu práce.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
16. 1. 2017
Firma je dôležitým zamestnávateľom v okrese Detva, aktuálne v nej pracuje asi 200 ľudí.
16. 1. 2017
Vo svojej dnešnej výzve to skonštatovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
16. 1. 2017
Polovica ľudí o P2P (peer to peer - rovný s rovným) pôžičkách nikdy ani len nepočula.
16. 1. 2017
Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi vo výške 1,33 milióna eur je rozložená na obdobie rokov 2016 a 2017.
15. 1. 2017
Richter pripustil, že toto môže byť skôr administratívna chyba napríklad účtovníčky

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk