X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Nezamestnaní v Petržalke nemajú o úradom ponúkanú prácu veľký záujem

Bratislava 22. decembra (TASR) – Nezamestnaní v bratislavskej Petržalke, ktorí si podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi musia sociálnu dávku odpracovať, doteraz neprejavili výrazný záujem o prácu. Veľká časť z desiatok dlhodobo nezamestnaných, ktorým petržalská samospráva ponúkla možnosti odpracovať si potrebný počet hodín, nevydržala pracovať ani jeden celý mesiac.

"Stretávame sa s neochotou poberateľov dávok pracovať, nemajú pracovné návyky ani disciplínu. Mnohí to berú ako nutné zlo a tak k tomu aj pristupujú," uviedol starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová uviedla, že napríklad Miestny úrad v Petržalke ponúkal na odpracovanie najmä pomocné práce ako upratovanie, pomoc pri práci s klientmi v Dome osobitného určenia, ale aj pri niektorých jednoduchých administratívnych prácach. "Od 7. júla, odkedy samospráva pracovné možnosti začala ponúkať, sa tu vystriedalo 11 poberateľov dávky v hmotnej núdzi," uviedla hovorkyňa.

Viac nezamestnaných využívajú rozpočtové a príspevkové organizácie mestskej časti, kde v súčasnej dobe pracuje 39 pracovníkov. "Pomáhajú napríklad v Stredisku sociálnych služieb, či v kultúrnych zariadeniach Petržalky, Miestnej knižnici, Stredisku služieb školám a školským zariadeniam, Miestnom podniku verejno-prospešných služieb ale aj na Základnej škole na Holíčskej ulici. Podľa informácie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pracuje ďalších 31 nezamestnaných Petržalčanov v neziskovej organizácii Memory, Úsmev ako dar a Marianum," uviedla Platznerová.

Mestská časť Bratislava-Petržalka má aj s ohľadom na veľkosť územia a široký záber povinností stále záujem a pomoc nezamestnaných pri výkone drobných obecných prác. Podľa Platznerovej má však úrad práce problém nájsť nezamestnaných, ktorí by boli ochotní si dávky v hmotnej núdzi odpracovať.

Základnú dávku od štátu vo výške 61,60 eura dostane od júla 2014 len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností.

Zdroj, Foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk