Dnes je 23. 1. 2017 Deň patriotizmu
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Nezamestnaní v Petržalke nemajú o úradom ponúkanú prácu veľký záujem

Bratislava 22. decembra (TASR) – Nezamestnaní v bratislavskej Petržalke, ktorí si podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi musia sociálnu dávku odpracovať, doteraz neprejavili výrazný záujem o prácu. Veľká časť z desiatok dlhodobo nezamestnaných, ktorým petržalská samospráva ponúkla možnosti odpracovať si potrebný počet hodín, nevydržala pracovať ani jeden celý mesiac.

"Stretávame sa s neochotou poberateľov dávok pracovať, nemajú pracovné návyky ani disciplínu. Mnohí to berú ako nutné zlo a tak k tomu aj pristupujú," uviedol starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová uviedla, že napríklad Miestny úrad v Petržalke ponúkal na odpracovanie najmä pomocné práce ako upratovanie, pomoc pri práci s klientmi v Dome osobitného určenia, ale aj pri niektorých jednoduchých administratívnych prácach. "Od 7. júla, odkedy samospráva pracovné možnosti začala ponúkať, sa tu vystriedalo 11 poberateľov dávky v hmotnej núdzi," uviedla hovorkyňa.

Viac nezamestnaných využívajú rozpočtové a príspevkové organizácie mestskej časti, kde v súčasnej dobe pracuje 39 pracovníkov. "Pomáhajú napríklad v Stredisku sociálnych služieb, či v kultúrnych zariadeniach Petržalky, Miestnej knižnici, Stredisku služieb školám a školským zariadeniam, Miestnom podniku verejno-prospešných služieb ale aj na Základnej škole na Holíčskej ulici. Podľa informácie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pracuje ďalších 31 nezamestnaných Petržalčanov v neziskovej organizácii Memory, Úsmev ako dar a Marianum," uviedla Platznerová.

Mestská časť Bratislava-Petržalka má aj s ohľadom na veľkosť územia a široký záber povinností stále záujem a pomoc nezamestnaných pri výkone drobných obecných prác. Podľa Platznerovej má však úrad práce problém nájsť nezamestnaných, ktorí by boli ochotní si dávky v hmotnej núdzi odpracovať.

Základnú dávku od štátu vo výške 61,60 eura dostane od júla 2014 len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností.

Zdroj, Foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
20. 1. 2017
Medzimesačne sa znížila o 0,02 percentuálneho bodu, medziročne klesla o 1,87%.
20. 1. 2017
TASR o tom informoval hovorca automobilky Jozef Bačé.
19. 1. 2017
Popri prepade inžinierskeho stavebníctva zahŕňajúceho výstavbu ciest či železničnej infraštruktúry sa podľa neho ďalej prehlbuje neistota v celom sektore.
19. 1. 2017
Pod názvom Výzvy a inšpirácie si zároveň pripomenie dizajnérov pravidelne vystavujúcich na tejto prehliadke.
19. 1. 2017
Poisťovne evidujú nemálo prípadov, keď pneumatiku či disk na aute poškodili práve výtlky.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk