X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Priemerná cena bývania v 3. štvrťroku stagnovala, je najdostupnejšie v histórii

Bratislava 4. novembra (TASR) – Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa na Slovensku v 3. štvrťroku 2014 zvýšila o 4 eurá na štvorcový meter (m2) na 1215 eur na m2. Znamená to medzikvartálny rast o 0,3 % a na medziročnej báze pokles o 0,4 %. Vyplýva to z najnovšej analýzy Národnej banky Slovenska (NBS). K miernemu zvýšeniu priemernej ceny bývania podľa nej viac prispel rast ceny domov ako ceny bytov.

"Priemerná cena bývania na Slovensku po turbulentnom vývoji na konci predchádzajúcej dekády zhruba od začiatku roku 2010 takmer stagnuje," zhodnotil analytik banky Mikuláš Cár s tým, že aktuálna priemerná cena bývania je veľmi blízko k hodnote jej dlhodobého priemeru na úrovni 1217 eur na m2. "Priemerná cena bývania v 3. štvrťroku 2014 orientačne zodpovedá jej úrovni zhruba z polovice roku 2007 a je o 21,6 % nižšia ako na vrchole realitného boomu," vyčíslil.

Znižujúca sa až stagnujúca cena bývania a zlepšujúca sa príjmová situácia slovenských domácností v posledných rokoch podľa NBS prispeli k tomu, že sa postupne zlepšuje dostupnosť bývania. Dokumentovať to má mierne rastúca veľkosť obytnej plochy, ktorá sa dá kúpiť za priemernú hrubú mesačnú mzdu, ako aj skracujúci sa čas, ktorý je potrebný na splatenie priemerného bývania z príjmov domácností. "V súčasnosti je bývanie relatívne najdostupnejšie v podstate vo všetkých krajoch v celej novodobej ére slovenského trhu s bývaním," konštatoval Cár.

Analytik ďalej poukázal na to, že priemerná cena bytov sa v 3. štvrťroku medzikvartálne takmer nezmenila (1289 eur/m2), čo tiež potvrdzuje jej aktuálnu stagnáciu. K relatívne malým zmenám došlo podľa neho aj vo vývoji priemerných cien rodinných domov a víl. "Z dlhodobého pohľadu je aktuálna priemerná cena bytov viac ako o 2 % nad jej dlhodobým priemerom a priemerná cena domov zhruba o 1,5 % pod jej dlhodobým priemerom," priblížil.

Z regionálneho hľadiska sa priemerná cena bývania znížila len v dvoch krajoch, pričom najviac v Žilinskom kraji o 14 eur na m2. K najväčšiemu zvýšeniu ceny domov a bytov o 12 eur na m2 došlo v Košickom kraji. V troch slovenských krajoch – Prešovskom, Trenčianskom a Trnavskom – je aktuálne priemerná cena bývania pod jej dlhodobým priemerom. Z dlhodobého pohľadu sú aktuálne najviac "nadhodnotené" ceny bývania v Košickom (o 7,7 %), Banskobystrickom (o 6,9 %) a Žilinskom kraji (o 6,7 %).

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk