Dnes je 23. 1. 2017 Deň patriotizmu
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Nezamestnaný Slovák je v priemere bez práce 950 dní

Bratislava 25. septembra (TASR) - Viac ako polovica nezamestnaných Slovákov je podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok. V priemere strávi nezamestnaný Slovák v evidencii uchádzačov o zamestnanie viac než dva a pol roka. Vo svojej najnovšej analýze to uviedli analytici Poštovej banky na základe údajov ÚPSVR.

"Slovensko patrí dlhodobo medzi krajiny Európskej únie (EÚ) s najvyššou mierou nezamestnanosti," konštatuje analytička Poštovej banky Dana Vrabcová. V lete tohto roka nezamestnanosť na Slovensku podľa ÚPSVR dosiahla 12,6 % a podľa Eurostatu bolo bez práce 13,8 % ekonomicky aktívnych Slovákov.

Vysoká nezamestnanosť má negatívne dosahy nielen na samotných nezamestnaných, ale aj na ekonomiku. "Ľudia bez práce znamenajú nižšiu spotrebu domácností, a teda aj nižšie tržby obchodníkov, ako aj nižšie daňové príjmy štátu. A naopak, vyššie výdavky na sociálne dávky," vysvetľuje Vrabcová.

Analytici sa pozreli na to, koľko strávia na úradoch práce občania iných krajín. Na základe údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) za rok 2013 zistili, že najkratšie, a to len niečo vyše dvoch mesiacov, sú bez práce Austrálčania. "Menej ako pol roka trvá nájdenie si novej práce aj nezamestnaným Kanaďanom a Nórom. Dôvodom je zdravý pracovný trh s dostatkom príležitostí na pracovné uplatnenie sa, ale aj spôsob nastavenia podpory a dávok," uviedla Vrabcová.

Nezamestnaný Slovák podľa údajov OECD je evidovaný na úrade práce v priemere až 31,7 mesiaca, čo predstavuje 950 dní. Spomedzi nezamestnaných Slovákov sú na úradoch práce najdlhšie, až viac ako 34 mesiacov, evidovaní ľudia nad 55 rokov. Naopak, najrýchlejšie si dokážu nájsť prácu Slováci vo veku do 19 rokov, a to najmä muži. Aj im to však trvá až takmer jeden a pol roka. Mladé nezamestnané Slovenky vo veku do 19 rokov sú bez práce v priemere viac ako 21 mesiacov. To je podľa Vrabcovej vzhľadom na ich nízky vek skutočne dlhý čas. "Pomerne dlhý čas trávia na úradoch práce aj nezamestnaní Maďari, Česi a Švajčiari, a to takmer jeden a pol roka," dopĺňa Vrabcová s tým, že priemerné trvanie nezamestnanosti v krajinách OECD je 8,4 mesiaca.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Hľadám prácu
19. 1. 2017
Finančný poradca, poistný predajca či obchodný konzultant. Tieto aj iné voľné pracovné miesta nájdete v aktuálnej ponuke práce na portáli ISTP.sk.
11. 1. 2017
Vinohradník, traktorista či manažér živočíšnej výroby. Tieto aj ďalšie ponuky z pracovnej oblasti poľnohospodárstvo, vám prináša portál ISTP.sk.
5. 1. 2017
Zaujímate sa o prácu obchodného zástupcu, asistenta predaja alebo marketingového pracovníka?
29. 12. 2016
Hľadáte si prácu, v ktorej zarobíte minimálne tisícku v hrubom mesačne? Pozrite si aktuálnu ponuku z rôznych pracovných oblastí.
21. 12. 2016
Hľadáte si prácu za hranicami Slovenska a ste manuálne zruční? Portál ISTP.sk pre vás pripravil aktuálnu ponuku práce.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk