X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

DPH sa meniť nebude, prezident A. Kiska podpísal novelu

Bratislava 25. júla (TASR) - Daň z pridanej hodnoty (DPH) zostane na úrovni 20 %. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Prezident zároveň konštatoval, že pri tohtoročnom prakticky nulovom priemernom raste spotrebiteľských cien na Slovensku na jednej strane a stále vysokom počte ľudí bez práce a ľudí s nízkymi príjmami na druhej strane, to považuje z vecného hľadiska za legitímne rozhodnutie. Daňová a odvodová politika je podľa Andreja Kisku v kompetencii vlády a je zodpovednosťou vládnej väčšiny rozhodnúť, akú daňovú a odvodovú politiku uprednostňuje. "Rovnako tak za plnenie rozpočtových cieľov je priamo zodpovedná vláda SR. Rozhodla sa ponechať sadzbu DPH na súčasnej úrovni, zároveň je jej prioritou znížiť odvodové zaťaženie ľudí s nižšími príjmami," konštatoval hovorca prezidenta Peter Petrus.

Prezident sa tiež domnieva, že daňová a odvodová politika patrí k takej kategórii rozhodnutí, ktoré nie je vhodné robiť narýchlo prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu v Národnej rade SR tak, ako to urobili poslanci vládnej strany Smer-SD. "Pri vážnych témach, rozhodnutiach a zmenách by mali politickí reprezentanti vytvoriť čo najväčší priestor na vecnú verejnú diskusiu," domnieva sa prezident.

Novela zákona o DPH prináša okrem ponechania sadzby na 20-% úrovni aj ďalšie zmeny, a to najmä pre podnikateľov. Firmy sa totiž budú môcť k svojim peniazom počas daňovej kontroly dostať skôr ako až po jej úplnom skončení. Správca dane počas daňovej kontroly bude môcť vyhotoviť čiastkový protokol, na základe ktorého bude môcť byť firme vrátená preverená časť nadmerného odpočtu ešte pred ukončením daňovej kontroly.

Skráti sa tiež obdobie, počas ktorého bude firma uvedená vo zverejňovanom zozname dlžníkov na DPH aj po zaplatení dane. Právna norma upravuje aj zasielanie faktúr občanom telekomunikačnými operátormi a poskytovateľmi televízneho a rozhlasového vysielania.

Odstráni sa aj neprimeraná tvrdosť uplatňovania striktnej sankcie voči podnikateľom vo výške 1,3 % z dôvodu skoršieho uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk