X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Záujem o letné brigády je tento rok väčší

Bratislava 21. júna (TASR) – Dopyt po sezónnych prácach v tomto roku mierne vzrástol. Vlani došlo kvôli vyšším odvodom z dohôd o vykonaní práce k poklesu záujmu o brigádnikov. Stále však platí, že dopyt prevyšuje ponuku, pre TASR to uviedol prezident Aliancie personálnych agentúr Slovenska Luboš Sirota.

Podľa Sirotu až 75 percent vysokoškolákov na Slovensku chce počas leta pracovať. Úsilie nájsť si zamestnanie majú aj stredoškoláci. Väčšiu pozornosť eviduje Sitora aj zo strany jednotlivých firiem, ktoré študentov uprednostňujú. „Tí sú pre nich kvôli odvodovému zvýhodneniu lacnejší,“ vysvetlil Sirota.

Situáciu na domácom trhu sezónnych prác pokladá viacero pracovných agentúr za dlhodobo stabilizovanú. Darina Mokráňová z agentúry Index Nosluš vníma najväčší záujem mladých ľudí o brigády v mesiacoch júl až august. Na česko-slovenskom trhu podľa nej vyhľadávajú najmä krátkodobé práce v poľnohospodárstve, cestovnom ruchu alebo gastronomických službách. „Zamestnanie si vedia nájsť aj v administratíve, ale je to v oveľa menšej miere,“ zhodnotila Mokráňová.

Naopak, spoločnosť Grafton Recruitment, ktorá ponúka sezónne práce hlavne na Slovensku, zaznamenáva u svojich klientov najväčší dopyt práve po administratívnych prácach, recepčných, asistenčných službách či pomocných prác v predajni. „Najväčšia ponuka brigád je pritom stále v Bratislave,“ uviedla Petra Balážová.

Ivan Jurkovič z firmy P. J. Servis tvrdí, že záujem o jednotlivé pracovné ponuky u nich závisí od veku klientov. „Stredoškoláci u nás uprednostňujú práce v polygrafickom priemysle, upratovacie a skladové práce. Vysokoškoláci sa zameriavajú skôr na sofistikovanejšie práce administratívneho charakteru,“ spresnil.

Ak študenti chcú vycestovať za prácou do zahraničia, musia podľa poradkyne EURES Evy Dankovej počítať, že sa európsky pracovný trh za posledné roky zmenil. „Zaznamenali sme úbytok pracovných ponúk a zredukovaná bola aj ponuka letných sezónnych prác,“ povedala Danková. Podľa nej však úsilie študentov hľadať si prácu v Európe počas letných mesiacov neklesla. Najviac ponúk registruje z Nemecka, Holandska a Anglicka. Študenti chcú napriek tomu najčastejšie pracovať v Rakúsku.

Podľa Barbory Bočkovej z personálnej agentúry Trenkwalder záujem je aj o Nemecko, Taliansko, Írsko či Holandsko. „Skôr ide o manuálne práce, prípadne zamestnania v cestovnom ruchu,“ priblížila Bočková. Študenti čoraz častejšie cestujú aj do Ameriky, Kanady či Austrálie. Podľa Nadi Málkovej zo Student Agency majú mladí ľudia veľký záujem o zahraničné Au Pair pobyty, kde sa v hostiteľskej krajine starajú o deti, pomáhajú s domácimi prácami a vďaka tomu majú ubytovanie a stravu zdarma. „Čoraz väčší záujem je aj o programy, ktoré spájajú prácu s cestovaním v Amerike,“ dodala Málková.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk