Stravné lístky môžu dostať len študenti zamestnaní na zmluvu

Spravodajstvo
Bratislava 20. júna (TASR) – Študenti majú nárok na stravu hradenú zamestnávateľom, len ak sa počas prázdnin zamestnajú na základe pracovnej zmluvy.

"Brigádnik, ktorý pracuje na základe dohody o brigádnickej práci študentov či inej, takzvaní dohodári môžu dostať stravu, len ak sa na tom so zamestnávateľom písomne dohodli. Ústna dohoda nepostačuje. Nárok na zabezpečenie stravovania však dohodár zo zákona nemá," upozornila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce (NIP) Slavěna Vorobelová.

Na zabezpečenie stravovania majú totiž zákonný nárok len zamestnanci v pracovnom pomere, ktorí majú so zamestnávateľom uzavretú pracovnú zmluvu, pričom v rámci zmeny vykonávajú prácu viac ako štyri hodiny.

Zamestnávateľ prispieva na stravovanie na každé jedlo sumou, ktorá predstavuje najmenej 55 % jeho ceny, najviac však 2,20 eura, čo zodpovedá 4 eurám, ktoré sa poskytujú ako stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Hodnota stravnej poukážky musí byť minimálne 3 eurá, čo je 75 % zo 4 eur. Okrem toho zamestnávateľ môže na stravovanie poskytnúť aj príspevok zo sociálneho fondu, zvyšok ceny jedla si zamestnaný študent hradí sám.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/5889/Stravne-listky-m-zu-dostat-len-studenti-zamestnani-na-zmluvu
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie