Dnes je 22. 2. 2017 Európsky deň obetí zločinu
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Stravné lístky môžu dostať len študenti zamestnaní na zmluvu

Bratislava 20. júna (TASR) – Študenti majú nárok na stravu hradenú zamestnávateľom, len ak sa počas prázdnin zamestnajú na základe pracovnej zmluvy.

"Brigádnik, ktorý pracuje na základe dohody o brigádnickej práci študentov či inej, takzvaní dohodári môžu dostať stravu, len ak sa na tom so zamestnávateľom písomne dohodli. Ústna dohoda nepostačuje. Nárok na zabezpečenie stravovania však dohodár zo zákona nemá," upozornila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce (NIP) Slavěna Vorobelová.

Na zabezpečenie stravovania majú totiž zákonný nárok len zamestnanci v pracovnom pomere, ktorí majú so zamestnávateľom uzavretú pracovnú zmluvu, pričom v rámci zmeny vykonávajú prácu viac ako štyri hodiny.

Zamestnávateľ prispieva na stravovanie na každé jedlo sumou, ktorá predstavuje najmenej 55 % jeho ceny, najviac však 2,20 eura, čo zodpovedá 4 eurám, ktoré sa poskytujú ako stravné pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Hodnota stravnej poukážky musí byť minimálne 3 eurá, čo je 75 % zo 4 eur. Okrem toho zamestnávateľ môže na stravovanie poskytnúť aj príspevok zo sociálneho fondu, zvyšok ceny jedla si zamestnaný študent hradí sám.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
22. 2. 2017
Realizácia investičného zámeru v nominálnej výške 2 milióny eur je podľa ministerstva hospodárstva rozložená na roky 2016 a 2017.
22. 2. 2017
Požadovaná investičná pomoc podľa MH SR spĺňa definičné znaky investičnej pomoci.
22. 2. 2017
Súčasťou nových výrobných priestorov bude kompetenčné centrum, ktoré bude slúžiť na testovanie a vývoj materiálov.
22. 2. 2017
Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva SR, ktorý dnes schválila vláda.
22. 2. 2017
To prináša novela zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorú dnes odobrila vláda.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk