Študenti môžu požiadať o neplatenie poistného, len ak neprekročia limit

Spravodajstvo
Bratislava 20. júna (TASR) – Študenti, ktorí pracujú na dohodu o brigádnickej práci študenta, platia dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity. Zamestnávatelia okrem toho platia za nich aj garančné a úrazové poistenie.

"Študent môže svojho zamestnávateľa požiadať o neplatenie poistného na dôchodkové poistenie a do rezervného fondu pod podmienkou, že jeho tohtoročný príjem z dohody o brigádnickej práci študentov nepresiahne 68 eur mesačne a má menej ako 18 rokov, pričom sa zaráta aj mesiac, v ktorom tento vek dovŕšil. U starších je táto hranica 159 eur," vyčíslil hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

Za takého študenta bude potom platiť zamestnávateľ z jeho odmeny len 0,8 % na úrazové a 0,25 % na garančné poistenie, a to tiež len za predpokladu, že zamestnávateľ je povinne garančne poistený.

V prípade, že študent podmienky nesplní alebo o neplatenie poistného zamestnávateľa nepožiada, platí z hrubej mzdy na starobné poistenie 4 % a na invalidné 3 %. Jeho zamestnávateľ za neho platí na starobné poistenie 14 %, na invalidné 3 %, do rezervného fondu solidarity 4,75 %, na úrazové poistenie 0,8 % a na garančné poistenie 0,25 %.

Študenti môžu byť počas roka zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci u viacerých zamestnávateľov, v takom prípade si na neplatenie poistného môžu určiť len jednu. "Zo všetkých ostatných dohôd je tento žiak alebo študent povinne poistený a platí poistné na sociálne poistenie. Ak si dohodár určí viacero dohôd na kalendárny mesiac, hrozí mu od Sociálnej poisťovne pokuta," upozornil Višváder.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/5888/Studenti-m-zu-poziadat-o-neplatenie-poistneho-len-ak-neprekrocia-limit
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie