X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Študenti môžu požiadať o neplatenie poistného, len ak neprekročia limit

Bratislava 20. júna (TASR) – Študenti, ktorí pracujú na dohodu o brigádnickej práci študenta, platia dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity. Zamestnávatelia okrem toho platia za nich aj garančné a úrazové poistenie.

"Študent môže svojho zamestnávateľa požiadať o neplatenie poistného na dôchodkové poistenie a do rezervného fondu pod podmienkou, že jeho tohtoročný príjem z dohody o brigádnickej práci študentov nepresiahne 68 eur mesačne a má menej ako 18 rokov, pričom sa zaráta aj mesiac, v ktorom tento vek dovŕšil. U starších je táto hranica 159 eur," vyčíslil hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

Za takého študenta bude potom platiť zamestnávateľ z jeho odmeny len 0,8 % na úrazové a 0,25 % na garančné poistenie, a to tiež len za predpokladu, že zamestnávateľ je povinne garančne poistený.

V prípade, že študent podmienky nesplní alebo o neplatenie poistného zamestnávateľa nepožiada, platí z hrubej mzdy na starobné poistenie 4 % a na invalidné 3 %. Jeho zamestnávateľ za neho platí na starobné poistenie 14 %, na invalidné 3 %, do rezervného fondu solidarity 4,75 %, na úrazové poistenie 0,8 % a na garančné poistenie 0,25 %.

Študenti môžu byť počas roka zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci u viacerých zamestnávateľov, v takom prípade si na neplatenie poistného môžu určiť len jednu. "Zo všetkých ostatných dohôd je tento žiak alebo študent povinne poistený a platí poistné na sociálne poistenie. Ak si dohodár určí viacero dohôd na kalendárny mesiac, hrozí mu od Sociálnej poisťovne pokuta," upozornil Višváder.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk