Slovenskí zamestnávatelia zákaz detskej práce neporušujú

Spravodajstvo
Bratislava 12. júna (TASR) – Zamestnávatelia pôsobiaci v Slovenskej republike vo všeobecnosti neporušujú zákaz detskej práce. TASR to potvrdila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce (NIP) Slavěna Vorobelová pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci, ktorý pripadá na 12. júna.

Slovenská legislatíva zakazuje prácu fyzickej osoby do 15 rokov alebo osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky. Zákaz výkonu detskej práce upravuje Zákonník práce.

"Zistenia inšpekcie práce dokazujú, že na Slovensku zamestnávatelia rešpektujú dodržiavanie zákazu práce detí do 15 rokov. Porušenia v súvislosti s ustanoveniami Zákonníka práce týkajúcimi sa detskej práce, prípadne práce mladistvých sú zisťované len v ojedinelých prípadoch," uviedla Vorobelová.

Výnimkou zo zákazu je možnosť vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú zdravie, bezpečnosť, ďalší vývoj alebo školskú dochádzku detí. Ide o účinkovanie na kultúrnych a umeleckých predstaveniach, účasť na športových podujatiach či reklamných činnostiach. Výkon ľahkých prác povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.

Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí zamestnávateľom postih od 2000 do 200.000 eur.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/5789/Slovenski-zamestnavatelia-zakaz-detskej-prace-neporusuju
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie