Dnes je 26. 3. 2017 Svetový deň epilepsie
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Slovenskí zamestnávatelia zákaz detskej práce neporušujú

Bratislava 12. júna (TASR) – Zamestnávatelia pôsobiaci v Slovenskej republike vo všeobecnosti neporušujú zákaz detskej práce. TASR to potvrdila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce (NIP) Slavěna Vorobelová pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci, ktorý pripadá na 12. júna.

Slovenská legislatíva zakazuje prácu fyzickej osoby do 15 rokov alebo osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky. Zákaz výkonu detskej práce upravuje Zákonník práce.

"Zistenia inšpekcie práce dokazujú, že na Slovensku zamestnávatelia rešpektujú dodržiavanie zákazu práce detí do 15 rokov. Porušenia v súvislosti s ustanoveniami Zákonníka práce týkajúcimi sa detskej práce, prípadne práce mladistvých sú zisťované len v ojedinelých prípadoch," uviedla Vorobelová.

Výnimkou zo zákazu je možnosť vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú zdravie, bezpečnosť, ďalší vývoj alebo školskú dochádzku detí. Ide o účinkovanie na kultúrnych a umeleckých predstaveniach, účasť na športových podujatiach či reklamných činnostiach. Výkon ľahkých prác povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.

Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí zamestnávateľom postih od 2000 do 200.000 eur.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
24. 3. 2017
Premiérovi sa páči, že spoločnosť Chemosvit, a.s. sa snaží nájsť do zamestnania ľudí, ktorí sú nezamestnaní
24. 3. 2017
Portál ISTP.sk v spolupráci so Združením pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry pozývajú odbornú verejnosť na sériu regionálnych klubov zameraných na možnosti využitia IKT nástrojov v poradenskej praxi.
23. 3. 2017
Vyplýva to z vládnej novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú dnes 94 hlasmi schválili poslanci NR SR.
23. 3. 2017
Informovala o tom Lucia Belanová, špecialistka firemných vzťahov a komunikácie.
23. 3. 2017
V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce a Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk