Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Firmám a občanom s májovým odkladom priznania k dani sa končí termín

Bratislava 29. mája (TASR) - Takmer 4500 osôb, firiem a iných spoločností si podanie priznania k dani z príjmov za rok 2013 odložilo na máj tohto roka. Najneskôr budúci pondelok (2.6.) je potrebné nielen podať daňové priznanie, ale daň aj zaplatiť.

"Daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2013 podáva každý, koho príjem v minulom roku prekročil hranicu 1867,97 eura a ak mu ročné zúčtovanie do polovice februára nerobil zamestnávateľ. Platitelia DPH majú povinnosť posielať daňové priznanie k dani z príjmov elektronicky," pripomenula hovorkyňa finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.
Sadzba dane je 19 % z tej časti základu dane, ktorý nepresiahne sumu 34 401,74 eura. Ďalšie základné číselné údaje sú verejnosti k dispozícii na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk.

Pre právnické osoby platí, že daňové priznanie je povinná podať každá firma bez ohľadu na výšku príjmov v roku 2013.

"Od tohto roka platia nové pravidlá a pre firmy nie je v súčasnosti stanovená žiadna minimálna výška dane. V daňovom priznaní je potrebné uvádzať daň bez ohľadu na jej výšku, a to aj ak nepresiahne 17 eur. Zaplatiť vypočítanú daň firmy nie sú povinné, ak nepresiahne 5 eur," informovala ďalej hovorkyňa FS.

Odklad daňového priznania mohli tento rok využiť všetky firmy aj občania.

"Nezáležalo na tom, či mali príjmy len zo Slovenska alebo aj zo zdrojov v zahraniční. Väčšina daňovníkov, ktorí si priznanie odložili, využila najdlhšiu možnú lehotu na odklad – teda tri mesiace. Pre týchto občanov a firmy bude rozhodujúci dátum na podanie priznania a zaplatenie dane 30. jún 2014," upozornila Macíková.

Daň je možné platiť bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou na číslo účtu, ktoré má každý individuálne pridelené. Ak niekto svoje číslo osobného účtu daňovníka (OÚD) zabudol či stratil, môže si ho overiť na webovej stránke http://oud.drsr.sk/.

Dátum odpísania sumy z bankového účtu musí byť najneskôr 2. 6. 2014. Banky a iné finančné inštitúcie majú časy zúčtovania pondelkových platieb rôzne, Finančné riaditeľstvo preto odporúča daňovníkom, aby sa o týchto lehotách informovali vo svojej banke.

Ak daňovník s predĺženou lehotou priznanie nepodá a daň nezaplatí, hrozí mu pokuta.

Daňové úrady sú otvorené tak ako po iné pracovné dni. Úradné hodiny sú zverejnené na webovom portáli finančnej správy www.financnasprava.sk. V pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny bude k dispozícii aj call centrum FS na čísle 048/431 72 22.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
20. 2. 2017
Urobilo tak po konzultácii s odborníkmi a riaditeľmi škôl.
20. 2. 2017
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 235.455 osôb.
20. 2. 2017
Za prvý dôležitý míľnik histórie gymnázia považuje celkovú rekonštrukciu historickej budovy, ktorá znamenala vlastne jej záchranu.
19. 2. 2017
Cieľom investičného zámeru je rozšírenie výroby existujúceho podniku priemyselnej výroby zameraného na piliarsku výrobu.
19. 2. 2017
Tento rok by mal byť prvým, keď sa začne plnenie jednotlivých opatrení vyhodnocovať.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk