Firmám a občanom s májovým odkladom priznania k dani sa končí termín

Spravodajstvo
Bratislava 29. mája (TASR) - Takmer 4500 osôb, firiem a iných spoločností si podanie priznania k dani z príjmov za rok 2013 odložilo na máj tohto roka. Najneskôr budúci pondelok (2.6.) je potrebné nielen podať daňové priznanie, ale daň aj zaplatiť.

"Daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2013 podáva každý, koho príjem v minulom roku prekročil hranicu 1867,97 eura a ak mu ročné zúčtovanie do polovice februára nerobil zamestnávateľ. Platitelia DPH majú povinnosť posielať daňové priznanie k dani z príjmov elektronicky," pripomenula hovorkyňa finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.
Sadzba dane je 19 % z tej časti základu dane, ktorý nepresiahne sumu 34 401,74 eura. Ďalšie základné číselné údaje sú verejnosti k dispozícii na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk.

Pre právnické osoby platí, že daňové priznanie je povinná podať každá firma bez ohľadu na výšku príjmov v roku 2013.

"Od tohto roka platia nové pravidlá a pre firmy nie je v súčasnosti stanovená žiadna minimálna výška dane. V daňovom priznaní je potrebné uvádzať daň bez ohľadu na jej výšku, a to aj ak nepresiahne 17 eur. Zaplatiť vypočítanú daň firmy nie sú povinné, ak nepresiahne 5 eur," informovala ďalej hovorkyňa FS.

Odklad daňového priznania mohli tento rok využiť všetky firmy aj občania.

"Nezáležalo na tom, či mali príjmy len zo Slovenska alebo aj zo zdrojov v zahraniční. Väčšina daňovníkov, ktorí si priznanie odložili, využila najdlhšiu možnú lehotu na odklad – teda tri mesiace. Pre týchto občanov a firmy bude rozhodujúci dátum na podanie priznania a zaplatenie dane 30. jún 2014," upozornila Macíková.

Daň je možné platiť bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou na číslo účtu, ktoré má každý individuálne pridelené. Ak niekto svoje číslo osobného účtu daňovníka (OÚD) zabudol či stratil, môže si ho overiť na webovej stránke http://oud.drsr.sk/.

Dátum odpísania sumy z bankového účtu musí byť najneskôr 2. 6. 2014. Banky a iné finančné inštitúcie majú časy zúčtovania pondelkových platieb rôzne, Finančné riaditeľstvo preto odporúča daňovníkom, aby sa o týchto lehotách informovali vo svojej banke.

Ak daňovník s predĺženou lehotou priznanie nepodá a daň nezaplatí, hrozí mu pokuta.

Daňové úrady sú otvorené tak ako po iné pracovné dni. Úradné hodiny sú zverejnené na webovom portáli finančnej správy www.financnasprava.sk. V pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny bude k dispozícii aj call centrum FS na čísle 048/431 72 22.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/5635/Firmam-a-obcanom-s-majovym-odkladom-priznania-k-dani-sa-konci-termin
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie