Dnes je 22. 1. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Na Záhorí sa začne ťažiť piesok, vznikne 30 pracovných miest

Bratislava 23. mája (TASR) - Ložisko obsahujúce takmer 75 miliónov ton piesku v najvyššej kvalite začína na Záhorí využívať spoločnosť Najpi, a.s. Podľa projektu ťažby a úpravy nerastu s ním plánuje obchodovať nielen na Slovensku, ale ho aj vyvážať do okolitých štátov. Projekt vytvorí takmer 30 nových pracovných miest. S výstavbou technologického zariadenia na ťažbu a zušľachťovanie pieskov sa začne na jeseň 2013.

"Ťažba v lokalite Borský Peter a Šajdíkove Humence je unikátna tým, že ide o najväčšie ložisko zlievarenského a sklárskeho piesku na Slovensku, čo zabezpečí dlhoročné a stabilné zásobovanie týmto materiálom všetkých odberateľov. Surovina obsahuje výnimočne rovnú a oblú granulometriu zrnenia piesku, čo znamená, že ide o materiál najvyššej kvality. Som presvedčený, že sa nám s vyťaženým a upraveným materiálom podarí presadiť nielen na Slovensku, ale aj na trhoch okolitých štátov, ako napríklad Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko," uviedol generálny riaditeľ Najpi, a.s., Peter Ponca.

Vyťažený a upravený piesok má široké uplatnenie v rôznych odvetviach strojárskeho, chemického, sklárskeho a stavebného priemyslu. Využitie v sklárskom priemysle je hlavne pri spracovaní farebného obalového skla. Ide napríklad o vínové a pivové fľaše, ale aj tie, do ktorých sa plní obľúbené šumivé víno. V zlievarenskom priemysle sa používa napríklad aj pri výrobe rôznych komponentov v automobilovom priemysle, v zlievarniach šedej a temperovanej liatiny, farebných kovov a hliníka. V stavebnej chémii zase hlavne ako prídavný materiál do rôznych lepiacich hmôt a suchých omietkových zmesí.

Celkovou výhodou dobývacieho priestoru Borský Peter sú nielen predpokladané veľké zásoby zlievarenského a sklárskeho piesku, jeho výborná kvalita, ale aj dobrá infraštruktúra. Spoločnosť preto v lokalite plánuje investovať do najmodernejších technológií, ktoré zabezpečia najvyššiu kvalitu konečného produktu. Úprava, zušľachťovanie a konečná expedícia tohto produktu budú mimo dobývacieho priestoru, čím sa zabezpečí najvyššia ochrana životného prostredia.

TASR informoval Peter Ponca, generálny riaditeľ NAJPI, a.s.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
20. 1. 2017
Medzimesačne sa znížila o 0,02 percentuálneho bodu, medziročne klesla o 1,87%.
20. 1. 2017
TASR o tom informoval hovorca automobilky Jozef Bačé.
19. 1. 2017
Popri prepade inžinierskeho stavebníctva zahŕňajúceho výstavbu ciest či železničnej infraštruktúry sa podľa neho ďalej prehlbuje neistota v celom sektore.
19. 1. 2017
Pod názvom Výzvy a inšpirácie si zároveň pripomenie dizajnérov pravidelne vystavujúcich na tejto prehliadke.
19. 1. 2017
Poisťovne evidujú nemálo prípadov, keď pneumatiku či disk na aute poškodili práve výtlky.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk