Na Záhorí sa začne ťažiť piesok, vznikne 30 pracovných miest

Spravodajstvo
Bratislava 23. mája (TASR) - Ložisko obsahujúce takmer 75 miliónov ton piesku v najvyššej kvalite začína na Záhorí využívať spoločnosť Najpi, a.s. Podľa projektu ťažby a úpravy nerastu s ním plánuje obchodovať nielen na Slovensku, ale ho aj vyvážať do okolitých štátov. Projekt vytvorí takmer 30 nových pracovných miest. S výstavbou technologického zariadenia na ťažbu a zušľachťovanie pieskov sa začne na jeseň 2013.

"Ťažba v lokalite Borský Peter a Šajdíkove Humence je unikátna tým, že ide o najväčšie ložisko zlievarenského a sklárskeho piesku na Slovensku, čo zabezpečí dlhoročné a stabilné zásobovanie týmto materiálom všetkých odberateľov. Surovina obsahuje výnimočne rovnú a oblú granulometriu zrnenia piesku, čo znamená, že ide o materiál najvyššej kvality. Som presvedčený, že sa nám s vyťaženým a upraveným materiálom podarí presadiť nielen na Slovensku, ale aj na trhoch okolitých štátov, ako napríklad Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko," uviedol generálny riaditeľ Najpi, a.s., Peter Ponca.

Vyťažený a upravený piesok má široké uplatnenie v rôznych odvetviach strojárskeho, chemického, sklárskeho a stavebného priemyslu. Využitie v sklárskom priemysle je hlavne pri spracovaní farebného obalového skla. Ide napríklad o vínové a pivové fľaše, ale aj tie, do ktorých sa plní obľúbené šumivé víno. V zlievarenskom priemysle sa používa napríklad aj pri výrobe rôznych komponentov v automobilovom priemysle, v zlievarniach šedej a temperovanej liatiny, farebných kovov a hliníka. V stavebnej chémii zase hlavne ako prídavný materiál do rôznych lepiacich hmôt a suchých omietkových zmesí.

Celkovou výhodou dobývacieho priestoru Borský Peter sú nielen predpokladané veľké zásoby zlievarenského a sklárskeho piesku, jeho výborná kvalita, ale aj dobrá infraštruktúra. Spoločnosť preto v lokalite plánuje investovať do najmodernejších technológií, ktoré zabezpečia najvyššiu kvalitu konečného produktu. Úprava, zušľachťovanie a konečná expedícia tohto produktu budú mimo dobývacieho priestoru, čím sa zabezpečí najvyššia ochrana životného prostredia.

TASR informoval Peter Ponca, generálny riaditeľ NAJPI, a.s.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/513/Na-Zahori-sa-zacne-tazit-piesok-vznikne-30-pracovnych-miest
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie