X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Na Záhorí sa začne ťažiť piesok, vznikne 30 pracovných miest

Bratislava 23. mája (TASR) - Ložisko obsahujúce takmer 75 miliónov ton piesku v najvyššej kvalite začína na Záhorí využívať spoločnosť Najpi, a.s. Podľa projektu ťažby a úpravy nerastu s ním plánuje obchodovať nielen na Slovensku, ale ho aj vyvážať do okolitých štátov. Projekt vytvorí takmer 30 nových pracovných miest. S výstavbou technologického zariadenia na ťažbu a zušľachťovanie pieskov sa začne na jeseň 2013.

"Ťažba v lokalite Borský Peter a Šajdíkove Humence je unikátna tým, že ide o najväčšie ložisko zlievarenského a sklárskeho piesku na Slovensku, čo zabezpečí dlhoročné a stabilné zásobovanie týmto materiálom všetkých odberateľov. Surovina obsahuje výnimočne rovnú a oblú granulometriu zrnenia piesku, čo znamená, že ide o materiál najvyššej kvality. Som presvedčený, že sa nám s vyťaženým a upraveným materiálom podarí presadiť nielen na Slovensku, ale aj na trhoch okolitých štátov, ako napríklad Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko," uviedol generálny riaditeľ Najpi, a.s., Peter Ponca.

Vyťažený a upravený piesok má široké uplatnenie v rôznych odvetviach strojárskeho, chemického, sklárskeho a stavebného priemyslu. Využitie v sklárskom priemysle je hlavne pri spracovaní farebného obalového skla. Ide napríklad o vínové a pivové fľaše, ale aj tie, do ktorých sa plní obľúbené šumivé víno. V zlievarenskom priemysle sa používa napríklad aj pri výrobe rôznych komponentov v automobilovom priemysle, v zlievarniach šedej a temperovanej liatiny, farebných kovov a hliníka. V stavebnej chémii zase hlavne ako prídavný materiál do rôznych lepiacich hmôt a suchých omietkových zmesí.

Celkovou výhodou dobývacieho priestoru Borský Peter sú nielen predpokladané veľké zásoby zlievarenského a sklárskeho piesku, jeho výborná kvalita, ale aj dobrá infraštruktúra. Spoločnosť preto v lokalite plánuje investovať do najmodernejších technológií, ktoré zabezpečia najvyššiu kvalitu konečného produktu. Úprava, zušľachťovanie a konečná expedícia tohto produktu budú mimo dobývacieho priestoru, čím sa zabezpečí najvyššia ochrana životného prostredia.

TASR informoval Peter Ponca, generálny riaditeľ NAJPI, a.s.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk