Tempo čerpania eurofondov v rizikových OP v 2. polroku 2013 vzrástlo

Spravodajstvo
Bratislava 12. marca (TASR) – Tempo čerpania fondov Európskej únie (EÚ) sa v druhom polroku minulého roka zvýšilo takmer vo všetkých operačných programoch (OP), ktoré vláda označila za rizikové. Uvádza sa to v Správe o plnení akčných plánov na zrýchlenie čerpania a implementácie OP ku koncu roka 2013, ktorú dnes schválila vláda SR.

Najvýraznejší pokrok zaznamenal podľa dokumentu OP Informatizácia spoločnosti. Tempo jeho čerpania v sledovanom období stúplo o 2,77 percentuálneho bodu (p. b.) mesačne na úroveň 45,97 %. Darilo sa aj OP Doprava s nárastom o 1,66 p. b. na 45,87 %. Tento operačný program vyčerpal oba záväzky rokov 2010 a 2011 a ako jediný rizikový OP už splnil aj záväzok roku 2012.

V správe sa zároveň konštatuje, že tempo kontrahovania prostriedkov z fondov EÚ sa v období od júla do decembra minulého roka znížilo u štyroch zo šiestich rizikových operačných programov. Zatiaľ čo OP Životné prostredie a Bratislavský kraj zaznamenali aj pokles celkovej hodnoty kontrahovania, u OP Výskum a vývoj a Vzdelávanie bolo dôvodom poklesu tempa prekročenie úrovne 100 %.

V roku 2013 musela SR vyčerpať spolu 1,5 miliardy eur za záväzok rokov 2010 a 2011, z ktorých zostalo v druhom polroku 1,15 miliardy eur. Do konca roka sa záväzok znížil takmer o 67 % oproti 25 % v prvých šiestich mesiacoch, k čomu podľa vlády prispela najmä akcelerácia čerpania. Vďaka výnimke, ktorú dostalo Slovensko od EÚ, môže päť rizikových OP presunúť čerpanie zostatku záväzku roku 2011 v hodnote 367 miliónov eur do roku 2014. Zachrániť sa nepodarilo len finančné prostriedky v rámci OP Vzdelávanie vo výške 13,7 milióna eur.

V tomto roku plánuje vláda vyčerpať v rámci jednotlivých operačných programov spolu 2,9 miliardy eur, pričom 2,2 miliardy tvoria prostriedky rizikových OP. V percentuálnom vyjadrení to znamená skok z 50,92 % ku koncu roka 2013 na 76,36 % na konci roka 2014. Celková výška eurofondov určených pre SR v období 2007 až 2013 je vyše 11 miliárd eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/4890/Tempo-cerpania-eurofondov-v-rizikovych-OP-v-2-polroku-2013-vzrastlo
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie