Česi bojujú o investíciu za 20 miliárd korún, prácu môže nájsť 2000 ľudí

Spravodajstvo
Praha 1. marca (TASR) - V priebehu 1,5 mesiaca zamierili do Južnej Kórey dve delegácie z českého ministerstva priemyslu a obchodu, tá druhá dokonca s nedávno vymenovaným ministrom Janom Mládkom na čele. Finišuje totiž boj o umiestnenie závodu juhokórejskej firmy Nexen. Závod za približne 20 miliárd Kč (731,42 milióna eur) môže priniesť až 2000 pracovných miest, a to v Ústeckom kraji, teda v regióne s vysokou nezamestnanosťou. Informoval o tom server iDNES.cz.

To, že ide práve o Nexen, kórejského výrobcu pneumatík, potvrdilo MF DNES niekoľko dobre informovaných zdrojov. Oficiálne sa ministerstvo priemyslu ani agentúra na podporu investícií CzechInvest nechcú k investorovi vyjadrovať. Kórejčania totiž doma čelia odborom, ktoré ich tlačia do investícií na domácom trhu, a nie mimo krajiny.

Žatecká priemyselná zóna, kam Nexen s najväčšou pravdepodobnosťou smeruje, sa tiež obáva, aby investora nevyplašila. "Až do rozhodnutia investora je na informácie embargo. Budeme ho poznať do konca marca," povedal Jaroslav Krch, riaditeľ strategickej priemyselnej zóny Triangle, ktorá sa nachádza deväť kilometrov od Žatca.

Zóna s rozlohou 364 hektárov leží na bývalom vojenskom letisku vedľa rýchlostnej cesty R7. "Je tam vybudovaná infraštruktúra, investor sa môže napojiť na zdroje energií, buduje sa tam spoločná čistiareň odpadových vôd," povedal Zdeněk Rytíř, hovorca Ústeckého kraja, ktorému Triangle patrí. Investor tak môže závod začať stavať bez zdĺhavého zháňania najrôznejších povolení.

Kraj uvažuje o tom, že v zóne, kde už podniká deväť investorov, vybuduje nákupné a zdravotné stredisko, škôlky či zázemie pre kamióny, ktoré tam už teraz s tovarom a surovinami jazdia.

(1 EUR = 27,344 CZK)
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/4813/Cesi-bojuju-o-investiciu-za-20-miliard-korun-pracu-m-ze-najst-2000-ludi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie