X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Ak ste naposledy pracovali v EÚ, o dávku v nezamestnanosti žiadajte v zahraničí

Bratislava 20. mája (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje občanov pracujúcich v krajinách Európskej únie, že po ukončení zamestnania by si nárok na dávku v nezamestnanosti mali v zmysle európskej legislatívy uplatňovať v štáte posledného zamestnania.

Sociálna poisťovňa im totiž po návrate na územie Slovenska dávku priznať nemusí napriek tomu, že preukážu – spolu s dobou poistenia v nezamestnanosti v štáte Európskej únie - 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných dvoch rokoch pred zaevidovaním sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Neprizná im ju v prípade, ak počas práce v zahraničí nemali na Slovensku zachované bydlisko, resp. centrum záujmov.

V tejto súvislosti poisťovňa pripomína, že pod bydliskom sa nechápe trvalý alebo prechodný pobyt podľa vnútroštátnych predpisov Slovenskej republiky. Kritériami na určenie centra záujmov sú dĺžka doby zdržiavania sa na území daného štátu, miesto, dĺžka a stabilita výkonu zárobkovej činnosti, dĺžka trvania pracovnej zmluvy, rodinný stav a rodinné väzby, miesto výkonu akejkoľvek nezárobkovej činnosti, bytová situácia a stabilita tejto situácie, miesto, kde dochádza k zdaňovaniu príjmov. Sociálna poisťovňa tieto skutočnosti posudzuje na základe Vyhlásenia žiadateľa na účely posúdenia bydliska, ktoré vyplní sám žiadateľ o dávku v nezamestnanosti.

TASR informoval Komunikačný odbor Sociálnej poisťovne.

Zdroj, foto: TASR

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Odchádzam z práce
13. 3. 2017
Pripravte sa na nepríjemné pohľady kolegov, štipľavé poznámky šéfa a možno aj na výstupný pohovor s personalistom firmy.
18. 4. 2016
Má za sebou 40 rokov práce, ale do predčasnej penzie ísť nemôže. Dôvod? Príliš málo by dostával od štátu.
26. 2. 2016
Aj v prípade, že z firmy odchádzate však treba zachovať slušný prístup.
5. 11. 2015
Chcete odísť zo zamestnania? Pracovný vzťah môžete ukončiť viacerými spôsobmi. Poradíme vám, ako.
28. 4. 2015
Potrebné je k tomu potvrdenie konkurzného súdu s vyznačeným dňom vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk