Dnes je 17. 1. 2017 Deň detských vynálezcov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Vláda schválila zrýchlenie čerpania eurofondov v rámci zaostávajúcich operačných programov

Bratislava 5. februára (TASR) – Slovensko ku koncu minulého roka vyčerpalo finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) v celkovej výške 5,8 miliardy eur, čo predstavuje necelých 51 % alokácie na programové obdobie 2007 až 2013. V porovnaní s čerpaním ku koncu júna ide o nárast o 8,8 % v 2. polroku 2013.

Správu o implementácii a čerpaní eurofondov v rámci jednotlivých operačných programov (OP) za obdobie od 1. júla do 31. decembra minulého roka schválila vláda na dnešnom rokovaní. Počas siedmich rokov sa podarilo zazmluvniť takmer 10,5 miliardy eur, teda vyše 91 % prostriedkov alokovaných na aktuálne programovacie obdobie.

Za významný moment považuje vláda schválenie výnimky pre Slovensko v novembri minulého roka, vďaka ktorej môžeme čerpať peniaze EÚ zo záväzkov na roky 2011 a 2012 o rok dlhšie, čiže tri roky namiesto dvoch do roku 2015. "V dôsledku toho bolo takmer eliminované riziko nedočerpania finančných prostriedkov EÚ v roku 2013," konštatuje sa v materiáli, ktorý predložil vedúci Úradu vlády SR Igor Federič spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD). Nedočerpané prostriedky z tohto obdobia boli zaznamenané iba v rámci OP Vzdelávanie vo výške 13,7 milióna eur.

Členovia vlády sa zároveň dohodli na akcelerácii implementácie zaostávajúcich operačných programov (OP) Výskum a vývoj, Vzdelávanie, Informatizácia spoločnosti, Doprava a Životné prostredie. OP Bratislavský kraj bol vzhľadom na zlepšenie implementácie od tejto povinnosti oslobodený. Vláda tiež odobrila modifikáciu formy a obsahu akčných plánov na zrýchlenie čerpania a implementácie OP, ako aj úpravu frekvencie predkladania výhľadového plánu kontrahovania a čerpania finančných prostriedkov z fondov EÚ.

Čerpanie eurofondov zo strany Slovenskej republiky v súčasnosti "určite vyzerá lepšie ako v roku 2012". Konštatoval to po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).

"Za OP Informatizácia, ktorý má na starosti s Úradom vlády SR rezort financií, môžem povedať, že sa čerpanie dostalo k 46 % z veľmi nízkej úrovne okolo 12 %. Zazmluvnenosť sa blíži k 100 % u všetkých operačných programoch," spresnil.

"Po tom, čo sme dostali bonus od Európskej komisie, ale aj od ďalších partnerských krajín EÚ a dovolili nám počas ďalšieho roka navyše čerpať prostriedky, ktoré by inak prepadli, myslím si, že urobíme všetko pre to, aby sme budúci rok mohli ohlásiť, že možných prepadnutých peňazí je čo najmenej. Preto sa k tejto téme každý mesiac stretávame. Príslušná operatíva má teda úplne inú úroveň, ako tomu bolo pred mnohými rokmi, ako si to aj ja pamätám z minulosti," dodal.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
16. 1. 2017
Firma je dôležitým zamestnávateľom v okrese Detva, aktuálne v nej pracuje asi 200 ľudí.
16. 1. 2017
Vo svojej dnešnej výzve to skonštatovalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
16. 1. 2017
Polovica ľudí o P2P (peer to peer - rovný s rovným) pôžičkách nikdy ani len nepočula.
16. 1. 2017
Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi vo výške 1,33 milióna eur je rozložená na obdobie rokov 2016 a 2017.
15. 1. 2017
Richter pripustil, že toto môže byť skôr administratívna chyba napríklad účtovníčky

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk