Vláda schválila zrýchlenie čerpania eurofondov v rámci zaostávajúcich operačných programov

Spravodajstvo
Bratislava 5. februára (TASR) – Slovensko ku koncu minulého roka vyčerpalo finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) v celkovej výške 5,8 miliardy eur, čo predstavuje necelých 51 % alokácie na programové obdobie 2007 až 2013. V porovnaní s čerpaním ku koncu júna ide o nárast o 8,8 % v 2. polroku 2013.

Správu o implementácii a čerpaní eurofondov v rámci jednotlivých operačných programov (OP) za obdobie od 1. júla do 31. decembra minulého roka schválila vláda na dnešnom rokovaní. Počas siedmich rokov sa podarilo zazmluvniť takmer 10,5 miliardy eur, teda vyše 91 % prostriedkov alokovaných na aktuálne programovacie obdobie.

Za významný moment považuje vláda schválenie výnimky pre Slovensko v novembri minulého roka, vďaka ktorej môžeme čerpať peniaze EÚ zo záväzkov na roky 2011 a 2012 o rok dlhšie, čiže tri roky namiesto dvoch do roku 2015. "V dôsledku toho bolo takmer eliminované riziko nedočerpania finančných prostriedkov EÚ v roku 2013," konštatuje sa v materiáli, ktorý predložil vedúci Úradu vlády SR Igor Federič spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD). Nedočerpané prostriedky z tohto obdobia boli zaznamenané iba v rámci OP Vzdelávanie vo výške 13,7 milióna eur.

Členovia vlády sa zároveň dohodli na akcelerácii implementácie zaostávajúcich operačných programov (OP) Výskum a vývoj, Vzdelávanie, Informatizácia spoločnosti, Doprava a Životné prostredie. OP Bratislavský kraj bol vzhľadom na zlepšenie implementácie od tejto povinnosti oslobodený. Vláda tiež odobrila modifikáciu formy a obsahu akčných plánov na zrýchlenie čerpania a implementácie OP, ako aj úpravu frekvencie predkladania výhľadového plánu kontrahovania a čerpania finančných prostriedkov z fondov EÚ.

Čerpanie eurofondov zo strany Slovenskej republiky v súčasnosti "určite vyzerá lepšie ako v roku 2012". Konštatoval to po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).

"Za OP Informatizácia, ktorý má na starosti s Úradom vlády SR rezort financií, môžem povedať, že sa čerpanie dostalo k 46 % z veľmi nízkej úrovne okolo 12 %. Zazmluvnenosť sa blíži k 100 % u všetkých operačných programoch," spresnil.

"Po tom, čo sme dostali bonus od Európskej komisie, ale aj od ďalších partnerských krajín EÚ a dovolili nám počas ďalšieho roka navyše čerpať prostriedky, ktoré by inak prepadli, myslím si, že urobíme všetko pre to, aby sme budúci rok mohli ohlásiť, že možných prepadnutých peňazí je čo najmenej. Preto sa k tejto téme každý mesiac stretávame. Príslušná operatíva má teda úplne inú úroveň, ako tomu bolo pred mnohými rokmi, ako si to aj ja pamätám z minulosti," dodal.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/4616/Vlada-schvalila-zrychlenie-cerpania-eurofondov-v-ramci-zaostavajucich-operacnych-programov
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie