X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Tri štvrtiny Slovákov majú problémy s platením bežných výdavkov

Bratislava 11. januára (TASR) – Až tri štvrtiny Slovákov priznávajú problémy s platením bežných výdavkov. Poukazuje na to vo svojej najnovšej analýze Poštová banka na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Štatistiky totiž ukázali, že až 76,4 % slovenských domácností má ťažkosti s platením výdavkov, medzi ktoré patria napríklad nákupy oblečenia, potravín, či chovateľských potrieb. "Najvyšší podiel domácností s takýmito ťažkosťami nájdeme v Banskobystrickom kraji. Práve banskobystrický región trápi jedna z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku a bez práce je tu takmer každý piaty ekonomicky aktívny obyvateľ. To sa zákonite premieta aj do finančnej situácie tamojších domácností," vysvetľuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Naopak, najmenší podiel domácností, ktoré majú ťažkosti s platením bežných výdavkov, je v Bratislavskom kraji. Aj v hlavnom meste však takéto problémy priznáva až 7 z 10 domácností.

Väčšie ťažkosti s platením účtov však pociťujú najmä neúplné rodiny s deťmi, ale aj dôchodcovia. "Zvyčajné výdavky sú postrachom najmä pre neúplné rodiny s deťmi. Ťažkosti s platením účtov má takmer 86 % spomedzi domácností, v ktorých žije len jeden rodič s aspoň jedným dieťaťom. Bežné výdavky robia ťažkosti až 8 z 10 dvojčlenných domácností, v ktorých žije aspoň jeden dôchodca," dopĺňa Sadovská.

Najviac z výplaty slovenským domácnostiam pritom "ukroja" účty za bývanie, vodu, elektrinu a plyn. Tieto náklady tvoria viac ako pätinu spotrebných výdavkov Slovákov. "Ťažkosti s platením celkových nákladov na bývanie má až 92,1 % slovenských domácností. Najviac takýchto domácností, teda až 93,5 %, nájdeme v Trnavskom kraji a najmenej, 91,1 %, v Nitrianskom kraji," dodáva analytička.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk