Tri štvrtiny Slovákov majú problémy s platením bežných výdavkov

Spravodajstvo
Bratislava 11. januára (TASR) – Až tri štvrtiny Slovákov priznávajú problémy s platením bežných výdavkov. Poukazuje na to vo svojej najnovšej analýze Poštová banka na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Štatistiky totiž ukázali, že až 76,4 % slovenských domácností má ťažkosti s platením výdavkov, medzi ktoré patria napríklad nákupy oblečenia, potravín, či chovateľských potrieb. "Najvyšší podiel domácností s takýmito ťažkosťami nájdeme v Banskobystrickom kraji. Práve banskobystrický región trápi jedna z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku a bez práce je tu takmer každý piaty ekonomicky aktívny obyvateľ. To sa zákonite premieta aj do finančnej situácie tamojších domácností," vysvetľuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Naopak, najmenší podiel domácností, ktoré majú ťažkosti s platením bežných výdavkov, je v Bratislavskom kraji. Aj v hlavnom meste však takéto problémy priznáva až 7 z 10 domácností.

Väčšie ťažkosti s platením účtov však pociťujú najmä neúplné rodiny s deťmi, ale aj dôchodcovia. "Zvyčajné výdavky sú postrachom najmä pre neúplné rodiny s deťmi. Ťažkosti s platením účtov má takmer 86 % spomedzi domácností, v ktorých žije len jeden rodič s aspoň jedným dieťaťom. Bežné výdavky robia ťažkosti až 8 z 10 dvojčlenných domácností, v ktorých žije aspoň jeden dôchodca," dopĺňa Sadovská.

Najviac z výplaty slovenským domácnostiam pritom "ukroja" účty za bývanie, vodu, elektrinu a plyn. Tieto náklady tvoria viac ako pätinu spotrebných výdavkov Slovákov. "Ťažkosti s platením celkových nákladov na bývanie má až 92,1 % slovenských domácností. Najviac takýchto domácností, teda až 93,5 %, nájdeme v Trnavskom kraji a najmenej, 91,1 %, v Nitrianskom kraji," dodáva analytička.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/4270/Tri-stvrtiny-Slovakov-maju-problemy-s-platenim-beznych-vydavkov
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie