Euro nám v čase krízy poskytlo štít, za ktorý by sme mali byť vďační

Spravodajstvo
Bratislava 4. januára (TASR) – Slovensko malo šťastie, že sa mu v roku 2009 podarilo vstúpiť do eurozóny. Niekoľko ďalších rokov by totiž pravdepodobne nedokázalo splniť podmienky na prijatie eura a neúspech našej dlhoročnej snahy by sme predovšetkým v čase krízy výrazne pocítili. Upozornil na to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý bol v čase zavádzania spoločnej meny štátnym tajomníkom rezortu.

"Som presvedčený, že hlavne v čase krízy v roku 2009 nám euro poskytlo štít, za ktorý by sme mali byť vďační, lebo následky mohli byť oveľa horšie," zdôraznil v rozhovore pre TASR. Upozornil, že vstup do eurozóny bol dlhoročný proces, o ktorom sa rozhodlo už oveľa skôr. Úlohou vtedajšej vlády ho bolo úspešne dokončiť.

"Môžeme sa pýtať, či diskusia o vstupe bola dostatočná, ale ako sme sa raz prihlásili do eurozóny, do systému výmenných kurzov ERM II, mali sme povinnosť čo najskôr cez to prejsť a úspešne ten proces zavŕšiť. Nám sa to podarilo," vyzdvihol.

Naopak, keby to nevyšlo a európske inštitúcie by nám termín z nejakých dôvodov posunuli, pre Slovensko by to bol neúspech. "Je to, ako keď idete k skúške a oni vás vyhodia. Je to iné, ako keď na tú skúšku nejdete. Keď už sme boli v procese prijímania a tú skúšku by sme neurobili, v čase krízy by sme za to boli poriadne potrestaní. Mohlo to mať fatálne dopady na krajinu, keby sme neprešli cez tie polozatvorené dvere," dodal Kažimír.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/4187/euro-nam-v-case-krizy-poskytlo-stit-za-ktory-by-sme-mali-byt-vdacni
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie