Nie všetky lieky sa môžu súčasne užívať

Spravodajstvo
Bratislava 9. decembra (TASR) - Mnohí pacienti podľa lekárov prichádzajú do ich ambulancií bez toho, aby vedeli presne povedať, aké lieky užívajú. "Realita je taká, že keď sa lekár opýta pacienta, aké lieky užíva, väčšina iba mykne plecom. Takých pacientov, ktorí to vedia lekárovi presne povedať, je veľmi málo," uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor.

Z dát zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá má vyše 1,4 milióna poistencov vyplýva, že vlani užívali jej poistenci lieky, ktoré mohli spôsobiť milión liekových interakcií. Ak o nich ich lekári nevedeli, pacientom mohli v niektorých prípadoch takéto lieky skôr ublížiť. "Lekár bol v postavení bojovníka s čiernou páskou na očiach v čiernej miestnosti a s mečom v ruke. Len dúfal, že sa do niečoho trafí," skonštatoval Pásztor.

K liekovým interakciám dochádza najčastejšie u srdciarov, ktorí väčšinou užívajú viacero liekov. "Iba tretina pacientov mi vie pri návšteve v ambulancii povedať, aké lieky užíva," poukázal kardiológ Marián Palinský, primár interného oddelenia Nemocnice Vranov nad Topľou. "Mali sme aj taký prípad, keď lieková interakcia viedla až k náhlej strate vedomia a pacient skončil u nás v nemocnici," doplnil Palinský.

Na problematiku liekových interakcií reaguje aj projekt súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Bezpečné lieky. V rámci tejto služby sa lekárom zobrazí informácia, ako sa predpísané lieky vzájomne znášajú. Využívať ju môžu aj jej poistenci. V Elektronickej pobočke sa im všetky predpísané lieky vyhodnocujú, či medzi nimi nevznikajú liekové interakcie. Ak vzniknú, dostanú upozornenie.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3841/Nie-vsetky-lieky-sa-m-zu-sucasne-uzivat
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie