Dnes je 26. 3. 2017 Svetový deň epilepsie
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Nie všetky lieky sa môžu súčasne užívať

Bratislava 9. decembra (TASR) - Mnohí pacienti podľa lekárov prichádzajú do ich ambulancií bez toho, aby vedeli presne povedať, aké lieky užívajú. "Realita je taká, že keď sa lekár opýta pacienta, aké lieky užíva, väčšina iba mykne plecom. Takých pacientov, ktorí to vedia lekárovi presne povedať, je veľmi málo," uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor.

Z dát zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá má vyše 1,4 milióna poistencov vyplýva, že vlani užívali jej poistenci lieky, ktoré mohli spôsobiť milión liekových interakcií. Ak o nich ich lekári nevedeli, pacientom mohli v niektorých prípadoch takéto lieky skôr ublížiť. "Lekár bol v postavení bojovníka s čiernou páskou na očiach v čiernej miestnosti a s mečom v ruke. Len dúfal, že sa do niečoho trafí," skonštatoval Pásztor.

K liekovým interakciám dochádza najčastejšie u srdciarov, ktorí väčšinou užívajú viacero liekov. "Iba tretina pacientov mi vie pri návšteve v ambulancii povedať, aké lieky užíva," poukázal kardiológ Marián Palinský, primár interného oddelenia Nemocnice Vranov nad Topľou. "Mali sme aj taký prípad, keď lieková interakcia viedla až k náhlej strate vedomia a pacient skončil u nás v nemocnici," doplnil Palinský.

Na problematiku liekových interakcií reaguje aj projekt súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Bezpečné lieky. V rámci tejto služby sa lekárom zobrazí informácia, ako sa predpísané lieky vzájomne znášajú. Využívať ju môžu aj jej poistenci. V Elektronickej pobočke sa im všetky predpísané lieky vyhodnocujú, či medzi nimi nevznikajú liekové interakcie. Ak vzniknú, dostanú upozornenie.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
24. 3. 2017
Premiérovi sa páči, že spoločnosť Chemosvit, a.s. sa snaží nájsť do zamestnania ľudí, ktorí sú nezamestnaní
24. 3. 2017
Portál ISTP.sk v spolupráci so Združením pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry pozývajú odbornú verejnosť na sériu regionálnych klubov zameraných na možnosti využitia IKT nástrojov v poradenskej praxi.
23. 3. 2017
Vyplýva to z vládnej novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú dnes 94 hlasmi schválili poslanci NR SR.
23. 3. 2017
Informovala o tom Lucia Belanová, špecialistka firemných vzťahov a komunikácie.
23. 3. 2017
V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce a Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk