Vláda rozhodne o presune financií na popularizáciu vedy v médiách

Spravodajstvo
Bratislava 27. novembra (TASR) - Vláda dnes rozhodne o tom, či môže byť 132.280 eur, ktoré boli pôvodne určené na obstaranie špecifického softvéru a informačné systémy Centra vedecko-technických informácií SR, použité na popularizáciu vedy prostredníctvom médií. Podľa ministerstva školstva, ktoré návrh predložilo na rokovanie, sa totiž peniaze nestihnú do konca roka 2013 vyčerpať na pôvodný cieľ. Prostriedky by sa mali využiť pri tvorbe nových popularizačno-vedeckých cyklov s názvom Spektrum vedy. Tie pripravuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spolupráci s RTVS a Slovenskou akadémiou vied. Verejnosť majú oboznámiť s aktivitami a dosiahnutými výsledkami slovenských vedeckých pracovísk.

Ministri by mali na 85. schôdzi zrušiť úlohu rezortu kultúry, ktorý mal v novembri predložiť na rokovanie analýzu daňového a odvodového zaťaženia umelcov v slobodnom povolaní a návrh na optimalizáciu tohto zaťaženia.

Dôvodom, prečo sa tak tento rok nestane, je aktuálna celková kondícia štátneho rozpočtu, ktorá by podľa MK len s ťažkosťami znášala úľavy na daňovom a odvodovom systéme. Ďalším problémom je to, že právny poriadok SR nevymedzuje pojem umelec vykonávajúci umeleckú činnosť v slobodnom povolaní. Ministerstvo však na analýze a optimalizácii v spolupráci s umeleckou obcou pracuje.

Kabinet tiež prerokuje návrh zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Právnu normu pripravili poslanci Smeru-SD. Tento legislatívny predpis bude upravovať postavenie účastníkov odboja a bojov za oslobodenie. Jeho preambula by mala zdôrazňovať postoj Národnej rady SR k zásluhám osôb, ktoré vystupovali v protifašistickom, protinacistickom odboji, v Slovenskom národnom povstaní, partizánskom hnutí, ako aj v domácom a zahraničnom odboji. 

Predávajúci by mal byť povinný uvádzať v komunikácii so spotrebiteľom presný údaj o maximálnej cene telefonického volania. Vyplýva to zo zmeny zákona o ochrane spotrebiteľa poslancov Národnej rady SR Otta Brixiho a Antona Martvoňa (obaja Smer-SD), ktorý by mala dnes odobriť vláda. 

Na základe tejto novely by predávajúci musel uviesť v akejkoľvek obchodnej komunikácii, vrátane reklamy tovarov a služieb, pravdivý údaj o jednotkovej cene volania alebo maximálnej možnej cene volania.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3635/vlada-rozhodne-o-presune-financii-na-popularizaciu-vedy-v-mediach
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie