Žiaci museli v rámci súťaže zostrojiť a naprogramovať robota

Spravodajstvo
Bratislava 26. novembra (TASR) – Zostrojenie a naprogramovanie robota či vyriešenie výskumného problému boli úlohy už 6. ročníka regionálneho turnaja First Lego League (FLL), ktorý sa uskutočnil v pondelok (25.11.) v priestoroch Univerzitného pastoračného centra v Bratislave.

"Je to súťaž pre deti od desať do 16 rokov. Pracujú v tímoch od začiatku septembra pod vedením dospelého trénera, ktorý je väčšinou učiteľ informatiky, ale môže to byť aj študent, ktorý sa predtým zapájal do súťaže, alebo študent, ktorý študuje na vysokej škole," povedal pre TASR Pavel Petrovič z Katedry aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Deti pracovali na úlohách od septembra, kedy museli zostrojiť robota, vyrobiť dizajn a naprogramovať ho pomocou detského programovacieho jazyka, aby splnil vopred zadané úlohy. "Potom sa robot na súťaži umiestni na ihrisko, kde má presne 2,5 minúty na to aby nazbieral čo najviac bodov. Musí fungovať úplne autonómne bez zásahu, žiadne diaľkové ovládanie," dodal Petrovič.

Okrem konštrukcie robota riešia súťažiaci aj výskumnú úlohu. Téma je zvolená pre všetkých súťažiacich na celom svete rovnako. Tento rok to boli prírodné pohromy. "Súťažiaci najprv urobia prieskum problému, kde na svete takéto ťažkosti nastávajú, analyzujú ten problém a musia hľadať existujúce riešenia," povedal Petrovič. Ako dodal, cieľom výskumného projektu je, aby sa žiaci zahrali na výskumníkov, aby sa naučili vyhľadávať, spracovávať a prezentovať informácie.

V bratislavskom regionálnom kole sa najlepšie umiestnil tím z Gymnázia Grösslingova v Bratislave. Najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Na Slovensku je celkovo päť regionálnych turnajov a do tejto aktivity sa zapája približne 460 detí.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3607/Ziaci-museli-v-ramci-sutaze-zostrojit-a-naprogramovat-robota
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie