X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Žiaci museli v rámci súťaže zostrojiť a naprogramovať robota

Bratislava 26. novembra (TASR) – Zostrojenie a naprogramovanie robota či vyriešenie výskumného problému boli úlohy už 6. ročníka regionálneho turnaja First Lego League (FLL), ktorý sa uskutočnil v pondelok (25.11.) v priestoroch Univerzitného pastoračného centra v Bratislave.

"Je to súťaž pre deti od desať do 16 rokov. Pracujú v tímoch od začiatku septembra pod vedením dospelého trénera, ktorý je väčšinou učiteľ informatiky, ale môže to byť aj študent, ktorý sa predtým zapájal do súťaže, alebo študent, ktorý študuje na vysokej škole," povedal pre TASR Pavel Petrovič z Katedry aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Deti pracovali na úlohách od septembra, kedy museli zostrojiť robota, vyrobiť dizajn a naprogramovať ho pomocou detského programovacieho jazyka, aby splnil vopred zadané úlohy. "Potom sa robot na súťaži umiestni na ihrisko, kde má presne 2,5 minúty na to aby nazbieral čo najviac bodov. Musí fungovať úplne autonómne bez zásahu, žiadne diaľkové ovládanie," dodal Petrovič.

Okrem konštrukcie robota riešia súťažiaci aj výskumnú úlohu. Téma je zvolená pre všetkých súťažiacich na celom svete rovnako. Tento rok to boli prírodné pohromy. "Súťažiaci najprv urobia prieskum problému, kde na svete takéto ťažkosti nastávajú, analyzujú ten problém a musia hľadať existujúce riešenia," povedal Petrovič. Ako dodal, cieľom výskumného projektu je, aby sa žiaci zahrali na výskumníkov, aby sa naučili vyhľadávať, spracovávať a prezentovať informácie.

V bratislavskom regionálnom kole sa najlepšie umiestnil tím z Gymnázia Grösslingova v Bratislave. Najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Na Slovensku je celkovo päť regionálnych turnajov a do tejto aktivity sa zapája približne 460 detí.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk