Dnes je 26. 3. 2017 Svetový deň epilepsie
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Nový sonograf vo FNsP v B. Bystrici uľahčí diagnostiku ochorení pečene

Banská Bystrica 23. novembra (TASR) - Hepatologicko–gastroenterologické a transplantačné oddelenie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici získalo nový USG prístroj, ktorý výrazne uľahčí a spresní diagnostiku ochorení pečene. TASR o tom informovala hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje.

Sonograf Acuson S3000 patrí do najvyššieho radu ultrasonografických prístrojov a popri vysoko kvalitnom sonografickom zobrazení umožňuje aj elastografiu - meranie tuhosti tkaniva, ktorým sa určí stupeň poškodenia pečene, napríklad pri postihnutí vírusovou hepatitídou. "Pacient je tak odbremenený od bolestivej biopsie, pri ktorej mu lekári musia ihlou odobrať vzorku tkaniva," ozrejmil Jozef Baláž, lekár z II. Internej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU), pod ktorú oddelenie patrí. Doteraz bola biopsia pečene u mnohých pacientov jediným spôsobom, ako správne rozhodnúť o ďalšej liečbe. "Elastografickým vyšetrením pečene sa potreba biopsií pri diagnostike zníži takmer o 80 percent," priblížil prínos prístroja prednosta spomínanej kliniky Ľubomír Skladaný.

Tento typ prístroja je zatiaľ prvým na Slovensku. Banskobystrickí hepatológovia ho získali prostredníctvom občianskeho združenia "HEGITO BB" od darcu, ktorý si želal ostať v anonymite.

Elastografia sa využíva aj v neinvazívnej diagnostike portálnej hypertenzie, pri odlíšení zápalových a fibrotických zmien u pacientov s Crohnovou chorobou a mimo gastroenterológie a hepatológie, a to napríklad v diagnostike nádorov prsníka a štítnej žľazy.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
24. 3. 2017
Premiérovi sa páči, že spoločnosť Chemosvit, a.s. sa snaží nájsť do zamestnania ľudí, ktorí sú nezamestnaní
24. 3. 2017
Portál ISTP.sk v spolupráci so Združením pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry pozývajú odbornú verejnosť na sériu regionálnych klubov zameraných na možnosti využitia IKT nástrojov v poradenskej praxi.
23. 3. 2017
Vyplýva to z vládnej novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú dnes 94 hlasmi schválili poslanci NR SR.
23. 3. 2017
Informovala o tom Lucia Belanová, špecialistka firemných vzťahov a komunikácie.
23. 3. 2017
V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce a Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk