Nový sonograf vo FNsP v B. Bystrici uľahčí diagnostiku ochorení pečene

Spravodajstvo
Banská Bystrica 23. novembra (TASR) - Hepatologicko–gastroenterologické a transplantačné oddelenie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici získalo nový USG prístroj, ktorý výrazne uľahčí a spresní diagnostiku ochorení pečene. TASR o tom informovala hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje.

Sonograf Acuson S3000 patrí do najvyššieho radu ultrasonografických prístrojov a popri vysoko kvalitnom sonografickom zobrazení umožňuje aj elastografiu - meranie tuhosti tkaniva, ktorým sa určí stupeň poškodenia pečene, napríklad pri postihnutí vírusovou hepatitídou. "Pacient je tak odbremenený od bolestivej biopsie, pri ktorej mu lekári musia ihlou odobrať vzorku tkaniva," ozrejmil Jozef Baláž, lekár z II. Internej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU), pod ktorú oddelenie patrí. Doteraz bola biopsia pečene u mnohých pacientov jediným spôsobom, ako správne rozhodnúť o ďalšej liečbe. "Elastografickým vyšetrením pečene sa potreba biopsií pri diagnostike zníži takmer o 80 percent," priblížil prínos prístroja prednosta spomínanej kliniky Ľubomír Skladaný.

Tento typ prístroja je zatiaľ prvým na Slovensku. Banskobystrickí hepatológovia ho získali prostredníctvom občianskeho združenia "HEGITO BB" od darcu, ktorý si želal ostať v anonymite.

Elastografia sa využíva aj v neinvazívnej diagnostike portálnej hypertenzie, pri odlíšení zápalových a fibrotických zmien u pacientov s Crohnovou chorobou a mimo gastroenterológie a hepatológie, a to napríklad v diagnostike nádorov prsníka a štítnej žľazy.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3584/Novy-sonograf-vo-FNsP-v-B-Bystrici-ulahci-diagnostiku-ochoreni-pecene
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie