Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Slovensko by malo dostať 200 mil. eur na podporu pracovných miest

Bratislava 8. novembra (TASR) – V budúcom roku by mohlo nájsť na Slovensku zamestnanie viac mladých ľudí. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR totiž už do Bruselu poslalo prvé návrhy, ako Slovensko plánuje minúť peniaze z balíčka na podporu tvorby pracovných miest v Európe.

"V rámci rozpočtu Európskej únie na roky 2014 až 2020 je špeciálna iniciatíva Zamestnávanie mladých ľudí. Na tento účel je vyčlenených 6 miliárd eur pre celú Európsku úniu. Pre Slovensko by malo byť alokovaných približne 200 miliónov eur. Tieto peniaze majú byť prioritne použité pre mladých ľudí do 25 rokov," avizoval na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Spoluúčasť Slovenska na tomto projekte by však mala byť 50-%. "Pri týchto projektoch je 50-% spoluúčasť národná. To znamená, že ak budeme realizovať a budeme schopní vyčerpať celých 200 miliónov eur, v skutočnosti budeme realizovať objem prostriedkov 400 miliónov eur," vysvetlil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Problémom však podľa ministra je, že 27.000 ľudí bez práce na Slovensku má ukončené len základné vzdelanie. Rezort práce preto v tejto oblasti plánuje viac spolupracovať s rezortom školstva.

Minister práce zároveň priblížil, že polovica získaných peňazí z iniciatívy by mala ísť na vzdelávacie projekty a druhá polovica na podporu vytvárania pracovných miest. Vzdelávacie projekty sú podľa Richtera veľmi dôležité, lebo ľudia so základným vzdelaním majú väčšie problémy nájsť si prácu. Ministerstvo práce preto pripravuje rôzne projekty ako Zamestnávam sa sám, alebo Nezamestnaní späť do škôl. Rezort práce však nechce zatiaľ hovoriť o bližších detailoch týchto projektov, kým ich neprerokuje s Európskou komisiou.

Minister práce zároveň priblížil, že zamestnávatelia i samotní uchádzači o zamestnanie mali veľký záujem aj o projekty na podporu zamestnávania mladých ľudí, ktoré rezort práce realizoval v tomto roku. "Priemerný vek účastníka v tomto projekte bol 23,5 roka. Priemerná dĺžka evidencie pred nástupom do zamestnania prostredníctvom projektu pre mladých je 13,65 mesiaca. To znamená, že sme v drvivej väčšine zamestnali dlhodobo nezamestnaných," uviedol Richter. Väčšinou sa prostredníctvom tohto projektu zamestnali ľudia so stredoškolským odborným vzdelaním, ktorí štúdium ukončili maturitou, ale aj absolventi učilíšť. Prácu najčastejšie našli v odvetví veľkoobchodu a maloobchodu, v priemyselnej výrobe, ako aj v sektore IT technológií. "Najväčší záujem mali mikropodniky a malé podniky. Je celkom prirodzené, že veľké podniky iným spôsobom pristupujú k navyšovaniu pracovných miest v prípade rozširovania výroby," zhodnotil Richter.

Tu bude player


Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
20. 2. 2017
Urobilo tak po konzultácii s odborníkmi a riaditeľmi škôl.
20. 2. 2017
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 235.455 osôb.
20. 2. 2017
Za prvý dôležitý míľnik histórie gymnázia považuje celkovú rekonštrukciu historickej budovy, ktorá znamenala vlastne jej záchranu.
19. 2. 2017
Cieľom investičného zámeru je rozšírenie výroby existujúceho podniku priemyselnej výroby zameraného na piliarsku výrobu.
19. 2. 2017
Tento rok by mal byť prvým, keď sa začne plnenie jednotlivých opatrení vyhodnocovať.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk