Slovensko by malo dostať 200 mil. eur na podporu pracovných miest

Spravodajstvo
Bratislava 8. novembra (TASR) – V budúcom roku by mohlo nájsť na Slovensku zamestnanie viac mladých ľudí. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR totiž už do Bruselu poslalo prvé návrhy, ako Slovensko plánuje minúť peniaze z balíčka na podporu tvorby pracovných miest v Európe.

"V rámci rozpočtu Európskej únie na roky 2014 až 2020 je špeciálna iniciatíva Zamestnávanie mladých ľudí. Na tento účel je vyčlenených 6 miliárd eur pre celú Európsku úniu. Pre Slovensko by malo byť alokovaných približne 200 miliónov eur. Tieto peniaze majú byť prioritne použité pre mladých ľudí do 25 rokov," avizoval na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Spoluúčasť Slovenska na tomto projekte by však mala byť 50-%. "Pri týchto projektoch je 50-% spoluúčasť národná. To znamená, že ak budeme realizovať a budeme schopní vyčerpať celých 200 miliónov eur, v skutočnosti budeme realizovať objem prostriedkov 400 miliónov eur," vysvetlil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Problémom však podľa ministra je, že 27.000 ľudí bez práce na Slovensku má ukončené len základné vzdelanie. Rezort práce preto v tejto oblasti plánuje viac spolupracovať s rezortom školstva.

Minister práce zároveň priblížil, že polovica získaných peňazí z iniciatívy by mala ísť na vzdelávacie projekty a druhá polovica na podporu vytvárania pracovných miest. Vzdelávacie projekty sú podľa Richtera veľmi dôležité, lebo ľudia so základným vzdelaním majú väčšie problémy nájsť si prácu. Ministerstvo práce preto pripravuje rôzne projekty ako Zamestnávam sa sám, alebo Nezamestnaní späť do škôl. Rezort práce však nechce zatiaľ hovoriť o bližších detailoch týchto projektov, kým ich neprerokuje s Európskou komisiou.

Minister práce zároveň priblížil, že zamestnávatelia i samotní uchádzači o zamestnanie mali veľký záujem aj o projekty na podporu zamestnávania mladých ľudí, ktoré rezort práce realizoval v tomto roku. "Priemerný vek účastníka v tomto projekte bol 23,5 roka. Priemerná dĺžka evidencie pred nástupom do zamestnania prostredníctvom projektu pre mladých je 13,65 mesiaca. To znamená, že sme v drvivej väčšine zamestnali dlhodobo nezamestnaných," uviedol Richter. Väčšinou sa prostredníctvom tohto projektu zamestnali ľudia so stredoškolským odborným vzdelaním, ktorí štúdium ukončili maturitou, ale aj absolventi učilíšť. Prácu najčastejšie našli v odvetví veľkoobchodu a maloobchodu, v priemyselnej výrobe, ako aj v sektore IT technológií. "Najväčší záujem mali mikropodniky a malé podniky. Je celkom prirodzené, že veľké podniky iným spôsobom pristupujú k navyšovaniu pracovných miest v prípade rozširovania výroby," zhodnotil Richter.

Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3328/Slovensko-by-malo-dostat-200-mil-eur-na-podporu-pracovnych-miest
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie