Česi začínajú veriť v prežitie eura, sami ho však nechcú

Spravodajstvo
Praha 11. mája (TASR) - Česi začínajú veriť, že Európskej únii sa podarí udržať spoločnú európsku menu. Viac ako polovica Čechov si podľa najnovšieho prieskumu myslí, že euro prežije, sami ho však nechcú. Uviedol to na svojej internetovej stránke český denník E15 s odvolaním sa na výsledky najnovšieho prieskumu agentúry STEM.

Tento postoj je podľa E15 oveľa optimistickejší. Na porovnanie, pred rokom verili v prežitie eura sotva dve tretiny opýtaných Čechov. Najnovšie výsledky sú tak podobné výsledkom ankety z novembra 2011, keď agentúra STEM túto otázku v súvislosti s hospodárskou krízou a finančnými problémami krajín eurozóny položila prvýkrát.

Respondenti sa v ankete vyjadrovali aj k optimálnemu usporiadaniu Európskej únie. Tá by podľa 28 % opýtaných Čechov mala mať podobu štátu s federatívnym usporiadaním.

Pozitívne názory na možnosť federalizácie Európskej únie a tiež vieru, že sa EÚ podarí udržať euro, majú najčastejšie respondenti s vysokoškolským vzdelaním, ľudia z lepšie materiálne zabezpečených rodín a pravicovo orientovaní ľudia.

Samotné prijatie eura ale Česi dlhodobo odmietajú. Podľa májového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky sa proti spoločnej európskej mene stavia 77 % opýtaných.
Zdroj, foto: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/326/cesi-zacinaju-verit-v-prezitie-eura-sami-ho-vsak-nechcu
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie