Slovensko by malo na tvorbu pracovných miest dostať 180 až 200 mil. eur

Spravodajstvo
Bratislava 25. októbra (TASR) - Už v budúcom roku by mohlo nájsť prácu viac nezamestnaných mladých Európanov. Premiéri jednotlivých členských štátov Európskej únie (EÚ) sa totiž na samite v Bruseli dohodli, že program zameraný na nezamestnanosť mladých by mal začať fungovať už od 1. januára 2014. "Európska rada prijala nedávno iniciatívu s názvom Zamestnávanie mladých ľudí. Padlo rozhodnutie, že táto iniciatíva musí byť v platnosti od januára 2014. Celkovo je na tento program alokovaných šesť miliárd eur pre celú Európsku úniu. Podľa predbežných výpočtov by Slovensko mohlo čerpať z tejto sumy 180 až 200 miliónov eur," priblížil po skončení samitu premiér Robert Fico.

Tento program má pomôcť nájsť si zamestnanie osobám, ktoré sú mladšie ako 25 rokov. Peniaze z projektu by mali smerovať najmä na zabezpečenie rekvalifikačných kurzov ako aj na vytvorenie nových pracovných miest. Vďaka týmto zdrojom by si mohlo nájsť prácu až 12,5 tisíca Slovákov. "Každá krajina musí však do konca roku 2013 predložiť vlastný plán ako bude v tejto problematike postupovať. Minister práce ma ubezpečil, že niektoré projekty už boli zaslané do Bruselu na prehodnotenie a sme pripravení tento projekt maximálne využívať," povedal Fico. Peniaze z tejto iniciatívy by mali štáty EÚ čerpať v priebehu siedmich rokov. Podľa Fica, cieľom premiérov je však tieto peniaze minúť už v rokoch 2014 až 2015.

Diskutovanou témou medzi premiérmi bola aj digitálna ekonomika. "Európska rada privítala iniciatívu Európskej komisie, aby bola vytvorená špeciálna skupina, ktorá sa bude zaoberať daňovými pomermi a sadzbami v digitálnej ekonomike. Predpokladáme, že už na decembrovom summite budeme pokračovať v tejto mimoriadne vážnej téme," priblížil Fico.

Diskusie lídrov členských štátov boli aj o bankovej únii. Strestesty bánk, ktoré sa uskutočnia už v novembri tohto roka, ukážu v akom stave sa nachádza európsky bankový sektor. "Na základe stavu v bankách bude určite na jednotlivé členské štáty vytváraný tlak, aby si tieto problémy najskôr riešili cez vnútorné národné programy. Až po testoch a vytvorení národných štruktúr, ktoré budú riešiť problémy v daných krajinách, prichádza na rad opatrenie, že sa na prípadnú rekapitalizáciu použije trvalý euroval," vysvetlil Fico.

Summitu sa zúčastnil aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Podľa Ficových slov Draghi konštatoval, že "Európsky región, keď berieme do úvahy výšku deficitu, celkovú výšku zadĺženia a infláciu, má jeden z najlepších parametrov na rýchlejšie vyzdravenie sa z krízy v porovnaní s inými regiónmi a to v priebehu jedného až dvoch rokov," dodal Fico.

Tu bude player

Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3148/Slovensko-by-malo-na-tvorbu-pracovnych-miest-dostat-180-az-200-mil-eur
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie