X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Slovensko by malo na tvorbu pracovných miest dostať 180 až 200 mil. eur

Bratislava 25. októbra (TASR) - Už v budúcom roku by mohlo nájsť prácu viac nezamestnaných mladých Európanov. Premiéri jednotlivých členských štátov Európskej únie (EÚ) sa totiž na samite v Bruseli dohodli, že program zameraný na nezamestnanosť mladých by mal začať fungovať už od 1. januára 2014. "Európska rada prijala nedávno iniciatívu s názvom Zamestnávanie mladých ľudí. Padlo rozhodnutie, že táto iniciatíva musí byť v platnosti od januára 2014. Celkovo je na tento program alokovaných šesť miliárd eur pre celú Európsku úniu. Podľa predbežných výpočtov by Slovensko mohlo čerpať z tejto sumy 180 až 200 miliónov eur," priblížil po skončení samitu premiér Robert Fico.

Tento program má pomôcť nájsť si zamestnanie osobám, ktoré sú mladšie ako 25 rokov. Peniaze z projektu by mali smerovať najmä na zabezpečenie rekvalifikačných kurzov ako aj na vytvorenie nových pracovných miest. Vďaka týmto zdrojom by si mohlo nájsť prácu až 12,5 tisíca Slovákov. "Každá krajina musí však do konca roku 2013 predložiť vlastný plán ako bude v tejto problematike postupovať. Minister práce ma ubezpečil, že niektoré projekty už boli zaslané do Bruselu na prehodnotenie a sme pripravení tento projekt maximálne využívať," povedal Fico. Peniaze z tejto iniciatívy by mali štáty EÚ čerpať v priebehu siedmich rokov. Podľa Fica, cieľom premiérov je však tieto peniaze minúť už v rokoch 2014 až 2015.

Diskutovanou témou medzi premiérmi bola aj digitálna ekonomika. "Európska rada privítala iniciatívu Európskej komisie, aby bola vytvorená špeciálna skupina, ktorá sa bude zaoberať daňovými pomermi a sadzbami v digitálnej ekonomike. Predpokladáme, že už na decembrovom summite budeme pokračovať v tejto mimoriadne vážnej téme," priblížil Fico.

Diskusie lídrov členských štátov boli aj o bankovej únii. Strestesty bánk, ktoré sa uskutočnia už v novembri tohto roka, ukážu v akom stave sa nachádza európsky bankový sektor. "Na základe stavu v bankách bude určite na jednotlivé členské štáty vytváraný tlak, aby si tieto problémy najskôr riešili cez vnútorné národné programy. Až po testoch a vytvorení národných štruktúr, ktoré budú riešiť problémy v daných krajinách, prichádza na rad opatrenie, že sa na prípadnú rekapitalizáciu použije trvalý euroval," vysvetlil Fico.

Summitu sa zúčastnil aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Podľa Ficových slov Draghi konštatoval, že "Európsky región, keď berieme do úvahy výšku deficitu, celkovú výšku zadĺženia a infláciu, má jeden z najlepších parametrov na rýchlejšie vyzdravenie sa z krízy v porovnaní s inými regiónmi a to v priebehu jedného až dvoch rokov," dodal Fico.

Tu bude player

Tu bude player


Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk