V Bratislavskom kraji klesol počet podnikateľov, ale slobodných povolaní stúpol

Spravodajstvo
Bratislava 21. októbra (TASR) - V štatistickom registri organizácií bolo v Bratislavskom kraji k 30. júnu 2013 evidovaných 58.574 fyzických osôb - podnikateľov. Ich počet medziročne klesol o 1584 osôb. Najviac podnikateľov registrovali v okresoch Bratislava V (19,2 %), Bratislava II (18 %) a Bratislava IV (14,1 %).

Na celkovom množstve fyzických osôb - podnikateľov mali 91,8-% podiel živnostníci vrátane kombinovaných právnych foriem, ktorých počet v porovnaní s vlaňajším rovnakým obdobím klesol o 3,1 %. Z odvetvového hľadiska najviac živnostníkov podnikalo vo veľkoobchode a maloobchode; oprave motorových vozidiel a motocyklov (28,5 %), v odborných, vedeckých a technických činnostiach (18,6 %) a v stavebníctve (11 %).

Fyzických osôb podnikajúcich v kategórii slobodné povolania bolo 4300 a medziročne ich počet vzrástol o 3,8 %. Najviac ich mali v okresoch Bratislava I (28,2 %) a Bratislava II (19,7 %).

Samostatne hospodáriacich roľníkov bolo 476, o dvoch viac ako v porovnateľnom období roka 2012. Z nich viac ako polovica je v okresoch Senec a Pezinok.

Podľa pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Bratislave úroveň podnikateľskej aktivity obyvateľstva ku koncu 1. polroka 2013 predstavovala 95,4 fyzických osôb - podnikateľov na 1000 obyvateľov stredného stavu. V medziokresnom porovnaní bola relatívne najvyššia v okrese Bratislava I (135,3 %), najnižšia v okresoch Malacky (83,7 %) a Senec (84 %).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/3074/V-Bratislavskom-kraji-klesol-pocet-podnikatelov-ale-slobodnych-povolani-stupol
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie