X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

V Bratislavskom kraji klesol počet podnikateľov, ale slobodných povolaní stúpol

Bratislava 21. októbra (TASR) - V štatistickom registri organizácií bolo v Bratislavskom kraji k 30. júnu 2013 evidovaných 58.574 fyzických osôb - podnikateľov. Ich počet medziročne klesol o 1584 osôb. Najviac podnikateľov registrovali v okresoch Bratislava V (19,2 %), Bratislava II (18 %) a Bratislava IV (14,1 %).

Na celkovom množstve fyzických osôb - podnikateľov mali 91,8-% podiel živnostníci vrátane kombinovaných právnych foriem, ktorých počet v porovnaní s vlaňajším rovnakým obdobím klesol o 3,1 %. Z odvetvového hľadiska najviac živnostníkov podnikalo vo veľkoobchode a maloobchode; oprave motorových vozidiel a motocyklov (28,5 %), v odborných, vedeckých a technických činnostiach (18,6 %) a v stavebníctve (11 %).

Fyzických osôb podnikajúcich v kategórii slobodné povolania bolo 4300 a medziročne ich počet vzrástol o 3,8 %. Najviac ich mali v okresoch Bratislava I (28,2 %) a Bratislava II (19,7 %).

Samostatne hospodáriacich roľníkov bolo 476, o dvoch viac ako v porovnateľnom období roka 2012. Z nich viac ako polovica je v okresoch Senec a Pezinok.

Podľa pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Bratislave úroveň podnikateľskej aktivity obyvateľstva ku koncu 1. polroka 2013 predstavovala 95,4 fyzických osôb - podnikateľov na 1000 obyvateľov stredného stavu. V medziokresnom porovnaní bola relatívne najvyššia v okrese Bratislava I (135,3 %), najnižšia v okresoch Malacky (83,7 %) a Senec (84 %).

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk