Dnes je 20. 2. 2017 Svetový deň soc. spravodlivosti
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

V Bratislavskom kraji klesol počet podnikateľov, ale slobodných povolaní stúpol

Bratislava 21. októbra (TASR) - V štatistickom registri organizácií bolo v Bratislavskom kraji k 30. júnu 2013 evidovaných 58.574 fyzických osôb - podnikateľov. Ich počet medziročne klesol o 1584 osôb. Najviac podnikateľov registrovali v okresoch Bratislava V (19,2 %), Bratislava II (18 %) a Bratislava IV (14,1 %).

Na celkovom množstve fyzických osôb - podnikateľov mali 91,8-% podiel živnostníci vrátane kombinovaných právnych foriem, ktorých počet v porovnaní s vlaňajším rovnakým obdobím klesol o 3,1 %. Z odvetvového hľadiska najviac živnostníkov podnikalo vo veľkoobchode a maloobchode; oprave motorových vozidiel a motocyklov (28,5 %), v odborných, vedeckých a technických činnostiach (18,6 %) a v stavebníctve (11 %).

Fyzických osôb podnikajúcich v kategórii slobodné povolania bolo 4300 a medziročne ich počet vzrástol o 3,8 %. Najviac ich mali v okresoch Bratislava I (28,2 %) a Bratislava II (19,7 %).

Samostatne hospodáriacich roľníkov bolo 476, o dvoch viac ako v porovnateľnom období roka 2012. Z nich viac ako polovica je v okresoch Senec a Pezinok.

Podľa pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Bratislave úroveň podnikateľskej aktivity obyvateľstva ku koncu 1. polroka 2013 predstavovala 95,4 fyzických osôb - podnikateľov na 1000 obyvateľov stredného stavu. V medziokresnom porovnaní bola relatívne najvyššia v okrese Bratislava I (135,3 %), najnižšia v okresoch Malacky (83,7 %) a Senec (84 %).

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
20. 2. 2017
Urobilo tak po konzultácii s odborníkmi a riaditeľmi škôl.
20. 2. 2017
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 235.455 osôb.
20. 2. 2017
Za prvý dôležitý míľnik histórie gymnázia považuje celkovú rekonštrukciu historickej budovy, ktorá znamenala vlastne jej záchranu.
19. 2. 2017
Cieľom investičného zámeru je rozšírenie výroby existujúceho podniku priemyselnej výroby zameraného na piliarsku výrobu.
19. 2. 2017
Tento rok by mal byť prvým, keď sa začne plnenie jednotlivých opatrení vyhodnocovať.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk