Slovensko stále patrí medzi krajiny s najmenšou inovačnou výkonnosťou

Spravodajstvo
Bratislava 16. októbra (TASR) - Slovensko v medzinárodnom porovnaní stále patrí medzi krajiny s najmenšou inovačnou výkonnosťou, hlboko pod priemerom krajín EÚ. Vyplýva to zo Správy o plnení opatrení Inovačnej stratégie a inovačnej politiky v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva (MH) SR za rok 2012 a 1. štvrťrok 2013, ktorú na svojej dnešnej schôdzi prerokovala a vzala na vedomie vláda SR.

"Spomedzi 27 krajín EÚ sme z hľadiska inovačnej výkonnosti charakterizovanej indexom IUS (Innovation Union Scoreboard) až na 20. mieste - oproti roku 2011 však prišlo vlani k zlepšeniu o 2 miesta," spresnil v správe rezort hospodárstva.

Podľa MH SR však Slovensko dlhodobo zaostáva v intenzite inovačných aktivít na úrovni podnikov, vo výdavkoch na projekty výskumu, vývoja a inovácií, ktorých realizačné výstupy končia v praxi, v technologickom transfere, vo využívaní kooperačného potenciálu, v patentovej aktivite, v spolupráci výskumu s priemyslom, vo využití rizikového kapitálu, ale aj v rade aspektov podmieňujúcich efektívne využívanie ľudských zdrojov.

"Jednou z hlavných príčin, okrem iných, sú dlhodobo nízke výdavky verejného i súkromného sektora na výskum a vývoj. V roku 2012 bol priemer výdavkov krajín EÚ 27 na úrovni 2,02 % HDP, v SR to je len 0,68 % HDP, pričom verejné prostriedky predstavujú 60 % z celkových výdavkov investovaných do vedy a výskumu," upozornilo MH SR.

Problémom podľa ministerstva hospodárstva zostáva aj pretrvávajúca slabá úroveň účinnej spolupráce vedecko-výskumného, školského a hospodárskeho potenciálu na rozvoji a raste konkurenčnej schopnosti priemyselnej základne, v spojení s tvorbou konkurencieschopných inovatívnych produktov, technológií a služieb.

"V štruktúre produkcie slovenského priemyslu evidujeme nízky podiel výroby s vysokým podielom pridanej hodnoty, nízky podiel inovovaných výrobkov a nízky podiel exportu vlastných high-tech výrobkov. Medzi slabiny patrí tiež pomalý prechod od materiálovo náročnej výroby k odborom využívajúcim nové moderné technológie," dodalo MH SR.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/2994/Slovensko-stale-patri-medzi-krajiny-s-najmensou-inovacnou-vykonnostou
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie