X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Pri prerušení sociálneho poistenia je rozdiel medzi dohodárom a zamestnancom

Bratislava 23. augusta (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že ak fyzickej osobe, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, poskytujú pracovné voľno bez náhrady mzdy, prerušia im na toto obdobie povinné sociálne poistenie rovnako ako klasickým zamestnancom, ktorí pracovné voľno bez náhrady mzdy čerpajú.

Podľa § 223 ods. 2 Zákonníka práce dohodárovi nepatrí náhrada odmeny vo viacerých prípadoch jeho ospravedlnenej neprítomnosti v práci, v ktorých klasickému zamestnancovi náhrada mzdy patrí. Ide o také osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil dohodárovi výkon práce, akými sú napr. poskytnutie pracovného voľna z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení, preventívnej lekárskej prehliadky súvisiacej s tehotenstvom, narodenia dieťaťa, sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia, svadby, úmrtia rodinného príslušníka a pod.

Kým klasickí zamestnanci majú v spomenutých prípadoch nárok na náhradu mzdy, dohodárom síce zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlní, ale náhrada odmeny im za toto obdobie nepatrí. Klasickým zamestnancom sa preto v týchto prípadoch povinné sociálne poistenie zamestnanca neprerušuje, dohodárom áno.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa upozorňuje, že povinné sociálne poistenie je možné prerušiť najmenej na jeden celý deň. Kratšie poskytnutie pracovného voľna bez náhrady mzdy zamestnávateľ Sociálnej poisťovni nenahlasuje.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Pre personalistov
21. 2. 2017
Viete aké sú záväzky zamestnávateľa pri poskytovaní BOZP svojim zamestnancom?
19. 11. 2015
Od 1.1.2016 vstúpi do platnosti novela zákona o DPH.
29. 7. 2015
Ak máte podnikateľský zámer a hľadáte financie na rozbehnutie vášho podnikania, navštívte bezplatné školenia v Bratislave a v Žiline.
16. 6. 2015
Záujemcovia môžu konzultovať svoje podnikateľské nápady so skúsenými špecialistami banky, ktorí pôsobia v rôznych regiónoch Slovenska.
13. 5. 2015
Začiatkom roka 2015 vstúpil do platnosti zákon o protispoločenskej činnosti, ktorý zavádza jednotné pravidlá v súvislosti s odhaľovaním a predchádzaním protispoločenských praktík.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk