Mladí ľudia by si mali začať šetriť, kým bývajú doma u rodičov

Spravodajstvo
Bratislava 22. júla (TASR) – Mladí ľudia by si mali začať šetriť, kým bývajú doma u rodičov. Podľa spoločnosti Partners Group by sa v budúcnosti tak mohli vyhnúť úveru, keď si budú chcieť zadovážiť vlastné bývanie.

Najvhodnejší čas začať sporiť je už počas štúdia na vysokej škole, keď si študenti väčšinou privyrábajú rôznymi brigádami. "Ak je ich príjem vyšší ako náklady na školu, je výhodné, ak si aspoň malú časť príjmu môžu odložiť, ako základ na riešenie budúceho bývania. Rovnako vhodný čas je obdobie, keď sa absolventi zamestnajú a žijú v domácnosti s rodičmi, pretože náklady na bývanie a stravu zvyčajne idú z rodičovskej peňaženky. Vtedy je najjednoduchšie časť príjmu odkladať," radí Partners Group.

Rovnako by mladí ľudia nemali zabúdať odložiť si pár eur aj zo svojej prvej výplaty. Vytvoria si tak postupne finančnú rezervu na "horšie časy". "Finančná rezerva je dôležitá v prípade, že stratíme prácu, ochorieme, alebo nás postihnú iné mimoriadne výdavky. Aj takzvané nepredvídané výdavky možno očakávať, že skôr či neskôr prídu. Peniaze by mali byť dostupné v priebehu pár dní a zhodnotenie by malo aspoň čiastočne pokrývať infláciu," zdôvodňuje spoločnosť.

Dôležité je rovnako odkladať si peniaze aj na rôzne splátky. Napríklad, ak mal študent pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu, je potrebné, aby ju čím skôr splatil a zbavil sa tak starých dlhov. Ak rozpočet dovoľuje, mladí ľudia by si mali začať šetriť aj takzvané strednodobé prostriedky, ktoré by mohli použiť o 10 až 15 rokov. "Môžu slúžiť na financovanie počas materskej dovolenky, na predčasné splatenie úveru, na vytúženú dovolenku," zdôvodňuje poradenská spoločnosť.

Predtým, než si mladý človek začne riešiť vlastné bývanie, mal by mať aspoň vytvorené rezervy, pretože sa nevyhne plateniu hypotéky. Mesačná splátka úveru by nemala byť vyššia ako 30 % príjmu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
Ahoj,
na stránke www.istp.sk som našiel/a informácie, ktoré by sa ti hodili: istp.sk/clanok/1537/Mladi-ludia-by-si-mali-zacat-setrit-kym-byvaju-doma-u-rodicov
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie