X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Mladí ľudia by si mali začať šetriť, kým bývajú doma u rodičov

Bratislava 22. júla (TASR) – Mladí ľudia by si mali začať šetriť, kým bývajú doma u rodičov. Podľa spoločnosti Partners Group by sa v budúcnosti tak mohli vyhnúť úveru, keď si budú chcieť zadovážiť vlastné bývanie.

Najvhodnejší čas začať sporiť je už počas štúdia na vysokej škole, keď si študenti väčšinou privyrábajú rôznymi brigádami. "Ak je ich príjem vyšší ako náklady na školu, je výhodné, ak si aspoň malú časť príjmu môžu odložiť, ako základ na riešenie budúceho bývania. Rovnako vhodný čas je obdobie, keď sa absolventi zamestnajú a žijú v domácnosti s rodičmi, pretože náklady na bývanie a stravu zvyčajne idú z rodičovskej peňaženky. Vtedy je najjednoduchšie časť príjmu odkladať," radí Partners Group.

Rovnako by mladí ľudia nemali zabúdať odložiť si pár eur aj zo svojej prvej výplaty. Vytvoria si tak postupne finančnú rezervu na "horšie časy". "Finančná rezerva je dôležitá v prípade, že stratíme prácu, ochorieme, alebo nás postihnú iné mimoriadne výdavky. Aj takzvané nepredvídané výdavky možno očakávať, že skôr či neskôr prídu. Peniaze by mali byť dostupné v priebehu pár dní a zhodnotenie by malo aspoň čiastočne pokrývať infláciu," zdôvodňuje spoločnosť.

Dôležité je rovnako odkladať si peniaze aj na rôzne splátky. Napríklad, ak mal študent pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu, je potrebné, aby ju čím skôr splatil a zbavil sa tak starých dlhov. Ak rozpočet dovoľuje, mladí ľudia by si mali začať šetriť aj takzvané strednodobé prostriedky, ktoré by mohli použiť o 10 až 15 rokov. "Môžu slúžiť na financovanie počas materskej dovolenky, na predčasné splatenie úveru, na vytúženú dovolenku," zdôvodňuje poradenská spoločnosť.

Predtým, než si mladý človek začne riešiť vlastné bývanie, mal by mať aspoň vytvorené rezervy, pretože sa nevyhne plateniu hypotéky. Mesačná splátka úveru by nemala byť vyššia ako 30 % príjmu.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk