X
Dnes je 30. 3. 2017 Deň lekárov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Kríza naštartovala aj úmrtia z práce

Ekonomický pokles a následný boom priniesli v zahraničí aj fenomén smrti z prepracovania. Obete sa rátajú na tisíce.

„Pre dlhý pracovný čas nemohol chodievať domov a zostával v pracovnom byte, ktorý vlastnila spoločnosť. Aby vyriešil pracovný problém, mal neustále nadčasy a aj počas dovolenky. Úplne stratil apetít a doslova nemohol prehĺtať stravu.“ Nehovoríme o tragickom osude jedného človeka. Tieto riadky sú súčasťou štatistiky samovrážd, ktoré v Japonsku páchajú zamestnanci spoločností. Ročne pribúdajú stovky až tisícky úmrtí, niektoré aj na srdcový infarkt či mŕtvicu. Jav je natoľko známy, že má aj vlastné pomenovanie. Karoshi – smrť prepracovaním.

Bojovníci proti kríze Za zdravotnými problémami Japoncov treba hľadať aj vývoj ich ekonomiky. Pracovný čas v Japonsku podľa Guardianu od roku 1990 neustále rástol. Pracovníci, ktorí počas krízy vtedy neprišli o prácu, museli na seba prevziať počas reštrukturalizácie ekonomiky aj povinnosti prepustených kolegov. A hoci „stratená dekáda“ je za nimi, pracovné nasadenie už nepoľavilo. Samotná japonská vláda prišla minulý rok s varovaním, že každý piaty pracovník je ohrozený úmrtím z prepracovania. Netýka sa to len súkromných spoločností. Problémy vznikajú aj vo verejnej sfére, kde dochádza k znižovaniu stavov v odbore zdravotníctva aj sociálnej starostlivosti.

Pohoda je lacnejšia Stres na pracovisku označila OSN za chorobu už pred štvrťstoročím. Napriek tomu, že situácia v slovenských korporáciách bude menej vážna ako v Japonsku, aj tu sa o nepohode na pracovisku hovorí. Pojmy ako work-life balance, stres audit či oddychové zóny sa objavujú v slovníku firiem čoraz častejšie.
Výrazne sa to prejavuje práve v období akútneho nedostatku pracovnej sily. Spoločnosti musia nastupujúcej mladej generácii „mileniálov“ ponúknuť viac benefitov ako konkurencia. „Systematicky aktívnejšie sú v tom väčšie spoločnosti,“ vysvetľuje Ivana Brutenič, riaditeľka spoločnosti Exact Recruitment. Prečo? Často totiž potrebujú až stovky mladých pracovníkov, ktorí majú iný postoj k práci ako ich generační predchodcovia. S kvalitnými benefitmi dokáže firma podľa Brutenič pozície obsadiť rýchlejšie a lacnejšie. Menší stres tiež spravidla vedie k lepšiemu výkonu zamestnancov.Zdroj: Veronika Sokolová (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."


Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Mám prácu
25. 3. 2017
Viete o tom, že pomer vašich financií v rodine by mal byť 10-20-30-40? Nie vždy je možné to dosiahnuť.
24. 3. 2017
Ak sa k peniazom budete správať racionálne a vytvoríte si finančný plán, budú sa vám finančné rozhodnutia robiť ľahšie.
21. 3. 2017
Manažéri hovoria o flexibilite, motivácii či komunikácii. Zamestnanci zas o strese, hluku a nedostatku súkromia. Takto vidíme fenomén open space.
19. 3. 2017
Aby ste chodili do práce s radosťou, nestačí iba to, že vás baví. Potrebujete aj pracovné prostredie, ktoré vás nebude „rušiť“. Aj tieto veci pomôžu.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk