Dnes je 22. 2. 2017 Európsky deň obetí zločinu
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Mladí by mali s hypotékou počkať do jari

Bratislava 16. februára (TASR) - O hypotekárny úver s podporou štátu môžu požiadať ľudia túžiaci po vlastnom bývaní vo veku 18 - 35 rokov. Príjem žiadateľa musí byť nižší ako maximálna výška príjmovej hranice, ktorá sa mení každý štvrťrok. Koncoročné odmeny alebo trináste platy tak môžu začiatkom roka situáciu skomplikovať. Preto je výhodnejšie počkať na jarné mesiace.

Z detských izieb sa stále nechce odísť mnohým Slovákom, alarmujúci je najmä počet tridsiatnikov, ktorí bývajú u rodičov. Cesta k osamostatneniu môže byť vďaka štátnemu príspevku jednoduchšia. K výhodnejšiemu úroku a nižšej splátke prispieva aj samotná banka.

"V praxi to znamená, že mladí ľudia do 35 rokov môžu získať štátom a bankou dotovanú hypotéku zníženú o tri percentá, a to počas obdobia piatich rokov. Zo strany banky je to zníženie v podobe jedného percenta, dvomi prispeje štát. Štátny príspevok sa vzťahuje na výšku hypotéky maximálne do 70 % z hodnoty nehnuteľnosti, ktorá slúži ako zabezpečenie za poskytnutý úver, ale maximálne na sumu úveru do 50.000 eur," radí špecialistka na hypotéky Jana Valkučáková zo spoločnosti DELUVIS.

Podmienkami pre získanie štátneho príspevku sú v súčasnosti vek maximálne 35 rokov, hrubý mesačný príjem za predchádzajúci rok nesmie prekročiť hranicu 1155,70 eura mesačne, v prípade, ak o úver žiadajú dvaja, je hranica príjmu stanovená na 2311,40 eura a účelom úveru musí byť nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie, jej výstavba alebo rekonštrukcia.

V prípade, ak je príjem záujemcu o hypotéku pre mladých v tomto roku vyšší, žiadať o štátny príspevok môže aj napriek tomu.

"Na posúdenie vzniku nároku na získanie štátneho príspevku sa totiž zohľadňujú príjmy minulého roku. V prípade manželov alebo dvojice, ktorá žiada o úver pre mladých, banky počítajú s dvojnásobnou hranicou príjmu. To znamená, že ak jeden zo žiadateľov túto hranicu nespĺňa, druhý z dvojice môže získať štátny príspevok svojím nižším príjmom," vysvetľuje Valkučáková.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
22. 2. 2017
Realizácia investičného zámeru v nominálnej výške 2 milióny eur je podľa ministerstva hospodárstva rozložená na roky 2016 a 2017.
22. 2. 2017
Požadovaná investičná pomoc podľa MH SR spĺňa definičné znaky investičnej pomoci.
22. 2. 2017
Súčasťou nových výrobných priestorov bude kompetenčné centrum, ktoré bude slúžiť na testovanie a vývoj materiálov.
22. 2. 2017
Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva SR, ktorý dnes schválila vláda.
22. 2. 2017
To prináša novela zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorú dnes odobrila vláda.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk